Jiří Trnka patřil k těm výjimečným umělcům, kteří díky všestrannému nadání nejen významně ovlivnili řadu oborů, ale dokázali je ve své tvorbě šťastně skloubit. Přestože jeho umělecké rozpětí bylo podstatně širší, klíčová byla jeho tvorba na poli ilustrace a animovaného filmu.
Už za války se podílel na vzniku nového ilustračního typu, který se naplno rozvinul v 50. a 60. letech. Po jejím skončení se stal jedním ze zakladatelů české animátorské školy a vytvořil tak protipól tehdy dominujícímu disneyovského přístupu.
Využíval rozmanitých technik a přístupů s přesahy do jiných výtvarných oborů. V ilustraci to byla perokresba, pastel, akvarel, kvaš, tempera, koláž, škrábaná i kombinovaná technika, v jejichž rámci se pozvolna posouval od kresebného drobnopisu k malířskému pojetí s důrazem na barvu. Různé přístupy uplatnil i v kompoziční rovině. Výtvarný doprovod knihy navíc novátorsky rozšířil o prostorové prvky.
Jako animátor pracoval technikou filmu kresleného, papírkového, maňáskového a především loutkového, v němž uplatnil dlouholeté zkušenosti s loutkovým divadlem. Už filmem Špalíček reflektujícím lidové tradice přesvědčil, že i v tomto médiu mohou vznikat umělecky náročné snímky využívající specifik montáže, práce s kamerou nebo střihu. Propojením všech jeho složek, od výtvarné stylizace loutek přes dekorace až po hudební složku dosáhl stylově a kompozičně jednotného celku, který až na výjimky nepotřeboval mluvený doprovod.
Význam tvorby Jiřího Trnky potvrzuje na pět desítek významných ocenění: prestižní cena Hanse Christiana Andersena za celoživotní dílo v ilustrační tvorbě, kterou získal jako první Čech (1968), Zlatá medaile MFF v Bergamu tvůrci zasloužilému o rozvoj světové kinematografie za souhrnné dílo v oboru loutkových filmů (1961), Hlavní cena MFF v Cannes (1946, Zvířátka a Petrovští), Zlatá medaile za nejlepší loutkový film na MFF v Benátkách (1948, Špalíček), Mélièsova cena za nejlepší animovaný film (1948 Špalíček, 1950 Císařův slavík, 1952 Staré pověsti české), Zvláštní cena MFF v Cannes (1959, Sen noci svatojánské), Zvláštní cena poroty na Mezinárodním festivalu animovaného filmu (1965, Ruka) a další.
Jiří Trnka International Symposium
Odkaz tohoto významného plzeňského rodáka připomíná mezinárodní sympozium zaměřené na ilustraci a animovanou tvorbu. Od roku 2021, kdy vzniklo na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, nese jméno Jiřího Trnky, které mu propůjčila umělcova rodina.
Jiří Trnka International Symposium 2024: Svoboda je můj domov
22. 10. – 24. 10. 2024
Pod mottem „Svoboda je můj domov“ se v říjnu uskuteční již třetí ročník mezinárodního sympozia věnovaného dílu Jiřího Trnky. Souběžně s odborným programem sympozia bude na mnoha místech v Plzni připravena řada doprovodných akcí určených široké veřejnosti. Sympozium připomíná bohaté dílo plzeňského rodáka, jehož přínos pro rozvoj řady výtvarných oborů je nezpochybnitelný, a poskytuje také prostor pro setkání předních domácích i zahraničních umělců, odborníků a badatelů z oboru ilustrace a animace. Významným prvkem sympozia je jeho vzdělávací a networkingová část, která je zaměřena na propojení výtvarníků a studentů vysokých uměleckých škol.
Laureáti Ceny Jiřího Trnky / 2024
Joanna Concejo, ilustrátorka / Polsko
Petr Sís, ilustrátor / Česká republika
Fondazione Štěpán Zavřel / Itálie
DOPROVODNÝ PROGRAM
VÝSTAVY
- 10. – 31.10. 2024
STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA PLZEŇSKÉHO KRAJE
Vernisáž 1. 10. od 17:00
Čítanka české literatury 1989–2023
Výstava ilustrací studentů ateliéru Didaktická ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara
Výstava prezentuje ilustrace studentů ateliéru Didaktická ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a mapuje klíčové osobnosti české literatury po Sametové revoluci. Na projektu spolupracoval literární kritik a publicista Radim Kopáč, grafickou úpravu ilustrací připravila asistentka ateliéru Didaktická ilustrace Eva Bartošová. Autorkou konceptu je umělecká ředitelka Mezinárodního sympozia Jiřího Trnky a vedoucí ateliéru Didaktická ilustrace Renáta Fučíková.
Zakázaná literatura
Výstava papírových objektů vytvořených studenty ateliéru Kniha a tvarování papíru Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara
Výstava představí papírové objekty studentů ateliéru Kniha a tvarování papíru. V rámci tématu Svoboda je můj domov, které je mottem letošního Mezinárodního sympozia Jiřího Trnky, vytvořili studenti prostorové pop-up knihy inspirované díly umělců, kteří nemohli před rokem 1989 veřejně vystupovat. Projekt vznikl pod vedením vedoucí ateliéru Kniha a tvarování papíru Petry Soukupové a asistentky ateliéru Komiks a ilustrace pro děti Evy Hudečkové.
(výstavy jsou přístupná zdarma)
PANELY PŘED STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU PLZEŇSKÉHO KRAJE
Vernisáž 1. 10. od 17:00 ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje
Tažní ptáci
Osobnosti migrace, výstava ilustrací studentů ateliérů Didaktická ilustrace a Komiks
a ilustrace pro děti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara
Výstava představuje příběhy české migrace. V ateliéru Didaktická ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni vzniklo pod vedením Renáty Fučíkové 100 portrétů významných migrantů, kteří z Česka odešli do zahraničí nebo naopak do Česka přišli z ciziny a našli v něm nový domov. Svými krátkými komiksy se k nim pod vedením Marie Kohoutové připojili studenti ateliéru Komiks a ilustrace pro děti. Projekt vznikla ve spolupráci s Českými centry.
(výstava je přístupná zdarma)
7. 10. – 29. 10. 2024
MÁZHAUZ PLZEŇSKÉ RADNICE
Vernisáž 7. 10. od 17:00
Labyrinty v nás
Výstava ilustrací studentů ateliéru Didaktická ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara
(výstava je přístupná zdarma)
Výstava představí ilustrace citátů, které připravili studenti a studentky ateliéru Didaktická ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Studenty inspirovaly citáty z křesťanské literatury, jejichž výběr připravila profesorka Ivana Noble, vedoucí Ekumenického institutu na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy a citáty z knih Arnošta Lustiga, které vybrala jeho dcera Eva Lustigová. Expozici doplňují knihy ilustrované studenty ateliéru Didaktická ilustrace. Autorkou koncepce výstavy je vedoucí ateliéru Renáta Fučíková, produkci zajistila asistentka ateliéru Eva Bartošová.
- 10. – 31. 10. 2024
VELKÁ SYNAGOGA
Vernisáž 10. 10. od 17:00
Hosté Mezinárodního sympozia Jiřího Trnky
Hosté Mezinárodního sympozia Jiřího Trnky: Joanna Concejo, Eitan Eloa, Marto Kelbl, Nikola Logosová, Petr Sís, Studio Agrafka, Fondazione Štěpán Zavřel
Jídlo jako obřad
Výstava studentů ateliéru Didaktická ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a Holon Institute of Technology (Izrael)
(vstupné 120 Kč, děti do 10 let zdarma)
23. 10. – 12. 12. 2024
GALERIE LADISLAVA SUTNARA
Vernisáž 23. 10. od 19:00
Svoboda je můj domov
Výstava laureátů Ceny Jiřího Trnky: Joanna Concejo, Petr Sís, Fondazione Štěpán Zavřel
(výstava je přístupná zdarma)
Původem polská, ve Francii žijící výtvarnice Joanna Concejo vystavuje ilustrace působivé poetickou, intimní atmosférou. Ilustrátor a tvůrce animovaných filmů Petr Sís, který po odchodu z Československa našel nový domov v USA, představuje vedle ukázek ze svých klíčových knih také další oblasti tvorby. Fondazione Štěpán Zavřel, organizace působící v severoitalském Sarmede, vybrala jednak samotná Zavřelova díla, jednak práce čtyř ilustrátorů z celé řady svých čestných hostů – Gerdy Dendooven, Andreje Dugina, Érica Puybareta a Svetlina Vassileva.
Výstava je součástí třetího ročníku Jiří Trnka International Symposium, jehož téma Svoboda je můj domov lze vztáhnout nejen k prezentovaným dílům, ale i k životům osudům jejich autorů.
Kurátorkou výstavy je Andrea Sloupová.
VEŘEJNÁ ČTENÍ A WORKSHOPY
PLZEŇ ZASTÁVKA
1. 10. 2024
Nikola Logosová: Workshop ke knize Atlas světa – Evropa
16:00 – 17:00
Máš rád/a procházky a výlety? Baví tě pozorovat a kreslit věci kolem sebe? Chtěl/a by sis nakreslit svojí vlastní mapu místa kde bydlíš anebo které máš rád/a?
Na workshopu si to můžeš vyzkoušet a odnést si domů své vlastní umělecké dílo. Ukážeme si, jak postupovat při vybírání věcí, které chceme nakreslit, aby vznikla kresba, kde nechybí nic důležitého.
Workshop je vhodný pro děti od pěti let. V případě menších dětí je vhodná účast i jejich rodičů, kteří jim mohou pomoci.
Nikola Logosová: Atlas světa – Evropa
18:00 – 19:00
Celá Evropa v jedné knize? Že to není možné? Ale je, Nikola Logosová vytvořila úchvatnou galerii všech evropských zemí, jejich přírodních krás, pamětihodností, zajímavostí, jídel, fauny i flóry. Vydejte se na výlet s výpravnou obrazovou knihou Atlas světa – Evropa. Autorka představí svoji poslední publikaci a tvorbu v širším kontextu.
(workshop i čtení je přístupné zdarma a bez registrace)
- 10. 2024
Marto Kelbl: Workshop Ani Eva, ani Evžen, ale malíř!
16:00-17:30
Kdo jsem a kým bych chtěl*a být? To je otázka, na kterou je často obtížné odpovědět slovy. Co to ale zkusit výtvarně? Na tomto workshopu se budeme věnovat tvorbě autoportrétů – uměleckému námětu již od dob starověkého Egypta a selfíčka jsou důkazem, že autoportréty jsou stále oblíbené. Inspiraci načerpáme z ilustrací obličejů v knize Ani holka, ani kluk a stejně jako v této knize budeme tvořit pomocí různých experimentálních technik. Přijďte objevit nové způsoby, jak vyjádřit sami sebe!
Marto Kelbl: Ani holka, ani kluk
18:00 – 19:00
Marto Kelbl (1996) vystudovala ilustraci na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, výtvarné zkušenosti sbírala v Portugalsku, USA, Francii či Itálii
a nyní žije v Plzni. Věnuje se autorským knihám, její sbírka ilustrovaných palindromů Tam a zpět (knižně 2023) získala ocenění Zlatá stuha jako Výtvarný počin roku. Kniha Ani holka, ani kluk, která vznikla jako diplomová práce, přivedla Marto Kelbl mezi finalisty soutěže Magnesia Litera, Czech Grand Design a Cena Jiřího Ortena.
(workshop i čtení je přístupné zdarma a bez registrace)
SEMLEROVA REZIDENCE
9. 10. 2024 v 17:00
Václav Havel: Mocný bezmocný
Martin Vopěnka a Eva Bartošová (čtení a debata)
Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století
V čem vlastně spočíval reálný socialismus – totalitní režim československého typu? Právě to jsem chtěl vysvětlit touto svou knihou – především mladým lidem, kteří tu dobu nezažili. A nejlépe se to vysvětluje právě na příběhu Václava Havla. On sám podstatu toho režimu vystihl ve svém eseji Moc bezmocných.
Proč právě já? Nebyl jsem disidentem, ale ani jsem nepatřil k takzvané šedé zóně. Komunistický režim jsem nenáviděl a měl jsem dostatek informací nejen ze zahraničního rozhlasu. Otec se přátelil s Václavovým bratrem Ivanem a s křesťanským disidentem Václavem Bendou. Všechno jsme měli takříkajíc z první ruky.
Václav Havel byl pro mne, středoškolského a vysokoškolského studenta, světlem naděje. Za což mu jsem dodnes vděčný.
Nehraji si na Havlova životopisce. Budu vám vyprávět o tom, jak se tehdejší totalita odrážela v našich osobních životech. Jak jsem Havla vnímal v době vzniku Charty 77, v 80. letech, v revolučních dnech roku 89, a jak potom v roli prezidenta.
Mezitím se změnil nejen náš pohled na svět, ale především se změnil svět. Neocitli jsme se ve vysněném ráji, ale uprostřed globálních krizí. Rád se s vámi podělím také o své vize budoucnosti. Co považuji za beznadějné a v čem vidím naději.
(pořad je přístupný zdarma a bez registrace)
16. 10. 2024 od 17:00
Arnoštova cesta
Eva Lustigová (čtení a debata)
Arnoštova cesta, grafický romám Markéty Pilátové s ilustracemi Elišky Podzimkové
Povídání s Evou Lustigovou o grafickém románu ARNOŠTOVA CESTA (Odeon, 2023). Román Markéty Pilátové s ilustracemi Elišky Podzimkové nekonvenčně zobrazuje život světově proslulého českého spisovatele, publicisty, scénáristy a svědka holocaustu, Arnošta Lustiga.
„Arnošt Lustig si ve svém životě, beletrii i filmových scénářích kladl otázku, co bychom měli udělat, abychom změnili svět, kde se zabíjí.“ Tento dotaz je bolavě aktuální i nyní a ve všech koutech světa. Jak Lustigovy knihy, tak Arnoštova cesta výjimečné spisovatelky Markéty Pilátové působivě přibližují, proč tomu je právě tak. „Text čtenář přečte jedním dechem,“ říká spoluzakladatelka Nadačního fondu Arnošta Lustiga, Eva Lustigová. Kniha vznikala během druhé vlny covidu, kdy si Eva Lustigová se spisovatelkou povídala a poskytla jí řadu textových a fotografických podkladů. Markéta Pilátová zvolila podobnou metodu „live writingu“ jako při tvorbě románu S Baťou v džungli (Torst 2017), kdy vycházela z vyprávění a vzpomínek Dolores Baťové, vnučky Jana Antonína Bati.
Román vznikl jako klíčový projekt Nadačního fondu Arnošta Lustiga. Je vhodný pro „děti od čtrnácti do sta let“, ale může také sloužit jako studijní materiál při výuce. Jeho autorka jej věnovala „těm, kteří se nevzdávají“.
(pořad je přístupný zdarma a bez registrace)
Akce se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy.
Děkujeme za podporu partnerům:
Město Plzeň
Ministerstvo kultury České republiky
Česká centra
Festival Frame
Fondazione Štěpán Zavřel
Holon Institute of technology
Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje
Západočeská galerie v Plzni
Jiří Trnka International Symposium 2024 se koná za finanční podpory města Plzně.
Program Mezinárodního sympozia Jiřího Trnky
Jiří Trnka International Symposium 2022: Všechny barvy pohádky
25. - 27. 10. 2022
Druhý ročník mezinárodního sympozia ilustrace a animované tvorby nabídl studentům i odborné veřejnosti řadu přednášek a workshopů vedených teoretiky i výtvarníky z celého světa.
Souběžně se sympoziem mohla široká veřejnost navštívit pětici výstav v plzeňských galeriích a institucích. Ve Velké synagoze, Muzeu loutek, Studijní vědecké knihovně, Galerii Ladislava Sutnara a galerii Inkubátor byly ke zhlédnutí ilustrace a papírové objekty vytvořené přímo studenty a hosty sympozia.
Součástí tohoto ročníku bylo i historicky první udílení Cen Jiřího Trnky za mimořádný výtvarný a teoretický přínos. V rámci slavnostního večera byly představeny i dvě nové publikace, a to sborník JTIS 21 s podtitulem Zahrady v nás a unikátní bibliofilské vydání knihy Dvě legendy o grálu s u nás dosud nepublikovanými ilustracemi Jiřího Trnky. Autorem nového převyprávění středověkých příběhů je Radek Malý, grafickou úpravu zajistil student Sutnarky Vojtěch Liebl. Vzácným hostem události byl i syn Jiřího Trnky, výtvarník Jan Trnka.
Laureáti Ceny Jiřího Trnky / 2022
Iku Dekune, ilustrátorka / Japonsko
André Letria, ilustrátor / Portugalsko
Bienále ilustrací Bratislava / Slovensko
Jiří Trnka International Symposium přivítalo ilustrátory, animátory i teoretiky z České republiky, Japonska, Portugalska, Maďarska, Kolumbie a Slovenska. Účastníci sympozia měli možnost poslechnout si přednášky a prezentace hostů i odborníků z pořádající fakulty, zhlédnout animované filmy, absolvovat inspirativní osobní setkání a workshopy s renomovanými výtvarníky a teoretiky nebo se seznámit s tvorbou absolventů i současných studentů Sutnarky.
Hosté a přednášející
Teoretici: Radim Kopáč, Jana Čeňková, Michaela Mertová, Markéta Formanová, Andrea Sloupová, Fanuel Hanán Díaz (Kolumbie), Emese Révész (Maďarsko)
Instituce: Bienále ilustrací Bratislava (Slovensko)
Výtvarníci: Iku Dekune (Japonsko), Aneta Holasová, Renáta Fučíková, André Letria (Portugalsko), Filip Pošivač, Jindra Čapek
Jiří Trnka International Symposium 2022 se konalo za finanční podpory města Plzně.
Jiří Trnka International Symposium 2021: Zahrady v nás
4. – 7. 10. 2021
Životní dílo Jiřího Trnky a zejména jeho kniha Zahrada se staly inspirací pro pilotní ročník mezinárodního sympozia ilustrace a animované tvorby, které velmi úspěšně proběhlo na Sutnarce v říjnu 2021.
Šlo o první z pravidelných setkání profesionálních tvůrců, teoretiků a studentů, která připomenou silnou středoevropskou tradici těchto výtvarných oborů a přispějí k jejímu rozvoji skrze vzájemnou diskusi, odborné přednášky, prezentace studentské i profesionální tvorby a workshopy s českými i zahraničními výtvarníky.
Bohatý program sympozia nabídl mimo jiné sérii přednášek a prezentací českých i zahraničních umělců a teoretiků, výstavy prací hostujících umělců i studentů fakulty, prezentace studentských projektů i návštěvy míst spjatých s osobností Jiřího Trnky. Mimořádným obohacením byla pro studenty možnost osobního kontaktu a intenzivní práce s hostujícími umělci během workshopů.
Jiří Trnka International Symposium 2021 přivítalo ilustrátory, animátory a teoretiky z České republiky, Kolumbie a Itálie:
Eva Bartošová, Veronika Bílková, Eliška Děcká, Fanuel Hanán Díaz (Kolumbie - online přednáška), Vojtěch Domlátil, Renáta Fučíková, Marco Ieie (Itálie - prezentace a workshop), Kristýna Klaban Gregorová, Marie Kohoutová, Radek Malý, Tereza Marianová, Andrea Sloupová, Tereza Ščerbová, Jan Šrámek, Andrea Tachezy.
Sympozium proběhlo pod záštitou primátora města Plzně.