Anotace k disertačním projektům
Anotace k disertační projektům
1. ročník
akad. arch. František Formánek
Školitel: prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek
Památník v městském prostoru centra Prahy
Tématem disertační práce je zkoumání památníků v městském prostoru centra Prahy – památníku jako zhmotněné připomínky významné osobnosti, události, mimořádného počinu nebo hrdinství. Východiskem je dosavadní stav poznání o tématu, porovnání dobrých, průměrných
a též zavrženíhodných řešení a hledání průsečíků kvalitních a časem prověřených přístupů. Součástí disertační práce je, na základě výsledku zkoumání, projekt památníku pandemie pro Staroměstské náměstí v Praze.
MgA. Tereza Kovářová
Školitelka: doc. akad. mal. Ditta Jiřičková
Vývoj a uplatnění dekoru/ornamentu v grafickém designu
Potřebujeme v užitém umění a vizuální komunikaci dekor? Je pro kvalitu produktu primární hodnotou funkce? Jaký má vliv na dobovou estetiku užití dekoru? Ovlivňuje náš pohled na svět, rozdíly ve společnosti z hlediska estetiky, socioekonomického zázemí či geopolitických podmínek jeho vznik, užití a vnímání dekoru? Jak zasahuje dekor do kultury života a životního stylu? Kde se dekor projevoval, kým byl utvářen a pro koho?
Projekt se zaměřuje na výzkum ornamentu a dekoru v užitém umění 20. a 21. století s důrazem na návrhové řešení, ideologické a kulturní kontexty jeho vzniku. Výzkum se zaměřuje na oblast centrální Evropy zejména na území současné České republiky. Cílem je vytvoření nových návrhových sad ornamentů prezentující současná témata s využitím interdisciplinárního přístupu, který kombinuje současné vizuální trendy
a nové technologie 21. století.
MgA. Tomáš Nedoma
Školitel: prof. akad. mal. Rostislav Vaněk
Významný písmový projekt – široká rodina písem pro univerzální užití.
Podtéma: Responsivní a adaptivní variabilní písmový systém
Doktorský projekt se zaměřuje na vývoj pokročilého variabilního písmového systému, který bude esteticky propracovaný a technologicky adaptabilní pro různé aplikační kontexty. Výzkum si klade za cíl integrovat automatickou adaptabilitu a možnost uživatelského přizpůsobení tak, aby byla zajištěna optimální funkčnost a čitelnost. Klíčovým aspektem projektu je využití tohoto písmového systému jako testovací platformy ke výzkumu čitelnosti v závislosti na tvarování písma.
2. ročník
MgA. Dayana Grigoryan
Školitelka: prof. MgA. Kristina Fišerová
Humanizace veřejného prostoru pro výstavní činnost: Manuál pro efektivní organizaci výstavních prostoru.
Tato studie je věnována analýze a implementaci metod humanizace výstavních prostorů prostřednictvím grafického designu. Zároveň se zaměřuje na otázku, jak může výstavní grafika zlepšit zážitek neurodivergentních návštěvníků ve výstavních prostorách. Cílem není pouze popsat problémy spojené s nedostatečnou dostupností výstavních prostorů, ale také navrhnout konkrétní řešení pro jejich zlepšení. Humanizace v tomto kontextu se týká modifikací a změn v prostředí, které jsou zaměřeny na zlepšení uživatelského zážitku a zajištění, aby prostor byl přístupný pro široké spektrum návštěvníků. Výsledky studie mají praktický význam pro odborníky v oblasti grafického designu
a vizuální komunikace.
MgA. Mgr. Renáta Kocmanová
Školitelka: PhDr. Mgr. Andrea Sloupová, Ph.D.
Barva a sochařské dílo: principy barevného pojednání sochy jako východisko pro vymezení
obsahu a interpretaci díla českých sochařů narozených v 70. a 80. letech 20. století
Předmětem bádání je sledování fenoménu barvy v sochařství nejen z pohledu časové chronologie, ale především z hlediska objemu a plasticity, rozličnosti materiálu, různorodých technologických postupů a individuálních autentických přístupů jednotlivých autorů, potažmo různých koncepcí při vytváření formy a obsahu díla. Cílem disertační práce je vytvořit přehled a systematizaci barevných řešení soch, různorodých
a inovativních postupů, které přináší střední generace současných českých sochařů narozených v 70. a 80. letech 20. století.
Mgr. Lukáš Korec
Školitelka: PhDr. Mgr. Andrea Sloupová, Ph.D.
Historické náměty v muzeu umění - vývoj vztahu státní sbírkotvorné instituce k žánru
Žánr historické malby dosáhl vrcholu svého významu v 19. století. S vítězstvím moderny a dalším vývojem umění začal upadat a dnes se
s novými díly otevřeně řazenými do tohoto žánru setkáváme jen výjimečně. Ve své době však historická malba plnila důležité společenské
a kulturní funkce, tytéž, které, jak můžeme předpokládat, jsou naplňovány i dnes, avšak jinými, často neuměleckými formami vizuální komunikace. To i proto, že naše dnešní zobrazovací, a obecně technologické možnosti jsou mnohem širší a my jsme zvyklí rychle vnímat a číst velké množství vizuálních znaků v různých formách a pro různé účely. A proto je nasnadě se ptát - najdeme ve využívání současných nových médiích a v současném silně vizuálním prostředí nějaké paralely prvků historické malby? Této otázce se věnuje má práce, která hledá specifické aspekty žánru historické malby v českém prostředí, jeho formy, obsahy a funkce, a snaží se zjistit, jaké prostředky využíváme dnes, abychom dosáhli podobných záměrů, jako autoři těchto maleb v době jejich vzniku.
MgA. Sergey Lelyukh
Školitel: prof. Mgr Štěpán Grygar
Fotografie, text, ikona
Disertační práce se zaměřuje na mezioborový výzkum v oblasti fotografického obrazu, textu a ikonopisné tradice.
Cílem disertačního výzkumu je analyzovat komplexní vztahy mezi fotografií a textem jako distinktivními systémy reprezentace a komunikace. Práce sleduje historický vývoj těchto forem od tradičních přístupů k současným digitálním transformacím, přičemž zkoumá jejich vzájemnou interakci, vliv a proměny v rámci dynamiky současné vizuální kultury.
Důležitou části výzkumu je ikonopisná tradice, vnímána jako historický model integrace textu a obrazu, která významně ovlivnila vývoj moderních forem vizuální komunikace. Analýza se soustředí na strukturální principy ikonopisného umění a jejich potenciální adaptaci v procesu tvorby fotografického obrazu. Tyto úvahy zahrnují různé formy propojení textu a obrazu, jako je text obsažený v obrazu, text aplikovaný na povrch obrazu, text šifrovaný v obrazových strukturách, tradice zakomponování textu do rizy ikony, prostorové instalace a práce s textem v prostoru.
Praktická část výzkumu zahrnuje sérii experimentálních tvůrčích projektů, které se zaměřují na vizuální přístupy k propojení fotografických technik, textových prvků a ikonopisných kanonu a tradici. Tyto projekty usilují o identifikaci nových forem interakce mezi těmito médii, jejich spojením dochází k vzniku jednotného intermediálního technického obrazu, který nese v sobě hodnoty a prvky fotografie, textu a ikony.
MgA. Anna-Marie Pavelková Mišterová
Školitel: prof. Mgr Štěpán Grygar
Multiplikace obrazu slovem
Disertační práce Multiplikace obrazu slovem se zabývá složitými vzájemnými vztahy mezi obrazem a textem, s cílem odhalit vlivy, které formují jejich vnímání. V rámci výzkumu budou vystaveny série fotografií, na které budou účastníci reagovat vlastními texty, reflektujícími jejich osobní vnímání, asociace a myšlenky. Součástí sběru dat budou také základní osobní informace o účastnících.
Na základě těchto textů budou vytvořeny nové fotografie, přičemž tento proces bude fungovat jako převrácený mechanismus – texty účastníků budou tentokrát překládány do vizuální podoby. Nashromážděná data budou následně podrobena analýze, jejímž cílem bude zkoumat souvislostí lyrických asociací s obrazem s věkem, vzděláním, národností a empatií účastníků pro daný výtvarný jazyk.
Tento výzkum přispívá k hlubšímu pochopení vztahů mezi obrazem a textem a nabízí nové poznatky o vlivech, které posouvají vnímání vizuálních podnětů v různých kulturních a sociálních souvislostech.
MgA. Bc. Robert Poláček
Školitel: prof. akad. mal. Karel Míšek, Ph.D.
Aplikace principů grafického designu na současná digitální média
Disertační práce přináší inovativní řešení pro převod designu z 2D do 3D prostředí. Zkoumá vliv reálného prostředí na čitelnost a použitelnost virtuálních prvků i jejich vnímání uživatelem. Hlavním přínosem je vytvoření praktických pravidel pro XR design, která mohou usnadnit práci mnoha designérům pronikajícím do oblasti rozšířené a smíšené reality.
MgA. Bc. Jan Popelka
Školitel: prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek
Modulární stavění a adaptibilní bydlení: Ekologický přístup k adaptaci domů na současné potřeby
Tato práce se zabývá návrhem adaptabilního ekologického konstrukčního řešení pro stavby primárně určené k bydlení. Cílem je vytvořit udržitelný a efektivní model, který může sloužit jako návod pro města a obce při zastavování nevyužitých území s důrazem na ekologii
a maximální prostorovou flexibilitu.
Jako konkrétní případová studie bylo zvoleno krajské město Plzeň, kde jsou principy řešení demonstrovány na specifických urbanistických podmínkách. Navržené řešení je však koncipováno tak, aby bylo možné jej aplikovat i v dalších městech České republiky a potenciálně i ve středoevropském kontextu.
Práce se opírá o analýzu současných ekologických stavebních trendů, principů cirkulární ekonomiky a modulární výstavby. Výsledkem bude návrh univerzální metodiky, která podporuje udržitelný urbanismus a efektivní využití dostupných stavebních technologií.
MgA. Mgr. Michal Poustka
Školitel: doc. PhDr. Jaroslav Vančát, Ph.D.
Digitální zkušenost - Studie UX a UI v digitální realitě pro využití v umění a designu
Výzkum se soustředí na zkoumání kognitivních a percepčních procesů v imerzivních prostředích a jejich vliv na vnímání sebe sama, prostoru
a zažitých pravidel reality. Zaměřuje se na to, jak změny v základních parametrech, jako například čas, světlo, prostorové vztahy nebo pohyb, formují prožívání a interakci s prostředím. Důraz je kladen na umělecký potenciál těchto fenoménů a jejich využití v uměleckém prostředí, které divákovi otevírá nové dimenze percepce a umožňuje intenzivní a transformativní zážitky. Výzkum propojuje technologii a estetiku a zkoumá, jak imerzivní prostředí proměňují způsoby, jimiž člověk vnímá sebe sama a svět kolem sebe.
MgA. Petr Stehlík
Školitel: RNDr. Petr Franče
Glazury typy sang de beofu jsou nanotechnologie. Fyzikálně chemické základy redukčních glazur.
Disertační práce Glazury typu sang de boeuf jsou nanotechnologie. Fyzikálně chemické základy redukčních glazur, se zabývá měďnatými červenými glazurami, které jsou historicky ceněné pro své jedinečné podání červeného zabarvení, zároveň jsou extrémně náročné na technologické zpracování. Práce propojuje fyzikálně-chemické aspekty redukčních glazur s výtvarnou praxí a klade důraz na pochopení
a kontrolu procesu tvorby nanostruktur mědi v glazuře během výpalu a chlazení.
Je plánováno vytvoření většího množství objektů, na nichž budou demonstrovány různé chemické složení glazur v závislosti na tepelném
a redukčním průběhu výpalu. Součástí výzkumu je také konstrukční návrh pece s přesnou kontrolou redukční atmosféry a testování alternativních metod výpalů.
Výsledky práce přinesou nové poznatky o růstu nanočástic mědi v závislosti na tepelném a redukčním zpracováním, a nabídnou praktické využití nejen pro výtvarníky, ale i pro keramický průmysl. Bude výrazně snadnější dosáhnout reprodukovatelného výstupu při dodržení popsaných redukčně tepelných procesů.
Mgr. MgA. Michaela Šimonová
Školitel: Mgr. Silvie Stanická, Ph.D.
Eva Prima Pandora: Přeměny zobrazení mytologických a biblických žen od středověku po současnost v umění střední Evropy
Výzkum se zabývá studiem ikonografických znaků biblických žen, jejich významem a proměnami v průběhu dějin umění. Cílem je pomocí metody kulturní epidemiologie provést interdisciplinární výzkum a ukázat, jak a proč se určité ikonografické znaky přenášely a používaly
k identifikaci konkrétních postav. Neméně důležité jsou také interpretace moderního a současného umění pod vlivem měnících se pohledu na ženskou postavu jako objekt umění - zejména z hlediska feministické interpretace, a v neposlední řadě také sledování těchto proměn v širším prostředí evropské kulturní politiky.
MgA. Zuzana Votrubcová
Školitelka: prof. MgA. Kristina Fišerová
Airport Wayfinding: Tvorba navigačního systému pro Letiště Václava Havla Praha
Cílem projektu je návrh inovací v rámci navigačního systému Letiště Václava Havla Praha a tím dosažení zlepšení orientace cestujících a zvýšení efektivity pohybu v prostorách letiště. Návrh inovací bude vycházet z výzkumu a z něj plynoucí srovnávací studie navigačních systémů vybraných letišť. Cílem je nejen srovnání stávajících systémů a jejich funkčnosti z pohledu zvolených cílových skupin cestujících, ale zejména zmíněný návrh inovací reflektující multioborovou spolupráci, která je při tvorbě letištního navigačního systému zásadní. Výzkum se rovněž zaměřuje na využití jednotlivých technologií a jejich přínos v navigačních systémech a zohledňuje bezpečnostní, materiálová a technická omezení v rámci Letiště Václava Havla Praha.
3. ročník
Mgr. MgA. Martin Dokoupil
Školitelka: prof. Mgr Štěpán Grygar
Vizualizace krajiny prostřednictvím vjemu plynule navozené extremizace prostorovosti
Fotografie jako médium, přesahující limity lidského vnímání
Dizertační práce se zaměřuje na přizpůsobivost lidského binokulárního vnímání proměnné prostorovosti autorem tvořených stereoskopických obrazů, které jsou zaznamenávány pohybujícími se kamerami. Zprostředkováním takového obrazu virtuálně dochází k postupné extremizaci horizontální retinální disparity, což vytváří nový vjem, který je pro lidský kognitivní systém neznámý, a zároveň velmi individuálně vnímatelný. Cílem práce je vytvořit obrazy, díky kterým bude možné mapovat a definovat působení tohoto vjemu na lidské myšlení. Na základě úvodních hypotéz byla v první fázi tvorby realizována testovací videa, která byla následně promítána respondentům a na bázi výsledků výzkumu byla do procesu tvorby uvedena videa splňující nalezené parametry. Fotografie v celém procesu figuruje jako médium, které překračuje hranice možností lidského vnímání, odhaluje relativitu člověkem vnímané reality - binokulárně vnímané reality. Autor ve svém výzkumu balancuje mezi vědou a uměním v oblasti extrémní stereoskopie, technologie, která v umění nemá valné zastoupení. Výzkumem bylo potvrzeno, že variabilita citlivosti na stereoskopický vjem je obecně velmi nesourodá, že velké procento lidí prostor binokulárně vůbec nevidí, což obecně komplikuje jeho prezentaci. I tím je tato práce přínosná, nejen proto, že byl vytvořen nový vjem, ale jeho prezentací je divák obeznámen s úrovní vlastní stereopse.
Ing. Karel Friml MBA
Školitel: prof. akad. mal. Karel Míšek, Ph.D.
Ekonomika kreativního průmyslu
Oblast výtvarného umění je postavena také na ekonomických principech, a proto je někdy důležité umět dobře ocenit výtvarné dílo. Možných přístupů je celá řada, neexistuje ovšem žádný metodicky jednotný postup. Navíc tato problematika je při různých příležitostech řešena aktéry
s různou odborností, především uměleckou, ekonomickou a právní. Různá odbornost může přinášet vzájemné nedorozumění v definicích či principech daleko nad rámec legislativy. A tak je cílem této práce nejen zhodnotit přístupy těchto odborností, ale nalézt nástroj pro jejich sblížení při vzájemných jednání či sporech. Stejně tak je cílem definovat ekonomickou platformu pro základní ocenění výtvarného díla. To vše za účelem kultivace trhu a obhajitelnosti v českém právním prostředí s akcentem znalecké problematiky.
MgA. Adéla Fröhlich
Školitel: doc. Ing. Radek Soukup, Ph. D.
Vizualizace jako prostředek komunikace v životním cyklu smart textilií
Hlavním tématem disertační práce jsou čtyři klíčové oblasti: smart textilie, technologie bezešvého pletení, vizualizace a Engineering Design Science. Práce se zaměřuje na integraci smart technologií do oděvních doplňků, konkrétně na vývoj vyhřívané pletené rukavice. Zvláštní důraz je kladen na celý životní cyklus rukavice – od získávání surovin, přes výrobu a použití, až po recyklaci a likvidaci jednotlivých komponentů. Jedním
z klíčových témat je vytvoření nepřerušené vodivé dráhy s rovnoměrným odporem pomocí nekonvenční technologie pletení. Výsledný produkt je navržen zejména pro osoby trpící Raynaudovým syndromem. Koncept rukavice ze dvou nezávislých vrstev umožňuje široké využití – vnitřní vrstva je anatomicky přizpůsobena tvaru ruky, aby minimalizovala tepelné ztráty, zatímco vnější vrstva je vyměnitelná a uzpůsobitelná různým účelům (například lyžařská, módní nebo pracovní rukavice).
MgA. Markéta Kalivodová
Školitel: RNDr. Petr Franče
Technologie skla, keramiky, chemie a technologie ve službách výtvarníka při vytváření seladonových glazur a jejich následná aplikace na keramický 3D tisk.
Disertační projekt se zaměřuje na zkoumání barevnosti seladonových glazur, přičemž klade důraz na historický kontext a technologické aspekty výroby v dávné Číně. Ačkoliv složení těchto glazur je dobře zdokumentováno a analyzováno, stále chybí podrobnosti o klíčové redukční křivce, která je nezbytná pro dosažení modrozelené barvy oxidačních sloučenin železa.
Výzkum se soustředí na experimentální výrobu vzorků seladonových glazur, které jsou testovány v různých redukčních atmosférách. Zároveň se přizpůsobuje chemické složení surovin glazur tak, aby odpovídalo specifickým požadavkům na pecní atmosféru.
Cílem projektu je identifikovat redukční křivku, zjistit optimální poměr mezi oxidy železa, který je základem pro dosažení požadované barvy,
a prozkoumat možnost výroby těchto glazur z dostupných a lokálních materiálů.
MgA. Lukáš Kellner
Školitel: doc. PhDr. Jaroslav Vančát, Ph.D.
Umění v přímém přenosu, přímý přenos v umění.
Cílem projektu je definovat možnosti daného oboru v návaznosti na uměleckou tvorbu Videoartu a dalších mediálních disciplín. Nalezení aktuálních možností propojení moderních technologií a rozhraní s tématy, estetikou a formami “klasického” videoartu. Zároveň se autor zabývá propojením témat, hledáním paralel, využitím technologie a obsahu vycházejících z oboru přímého přenosu komerčního směru s volnou uměleckou tvorbou.
MgA. Eva Šindelářová
Školitel: doc. PhDr. Jaroslav Vančát, Ph.D.
Obrazové skladby v současné komunikaci
Projekt Obrazové skladby v současné komunikaci, zkoumá proměnu intersubjektivního pohledu v konsenzu masového společenského diskurzu v prostředí obrazových internetových databází a toho jaké změny nastávají ve vnímání v porovnání vztahů se systémy AI obrazových generátorů, které modifikují obrazové pole na základě textu a databází z internetového prostředí a predikují, tak samotný obraz podle svých algoritmů.
MgA. Ing. Václav Šlajch
Školitel: PhDr. Mgr. Andrea Sloupová, Ph.D.
Vlastní tvorba v kontextu dějin umění - mapování české nezávislé komiksové scény od roku 2000.
Disertační práce zkoumá současný stav české komiksové scény, formované především více než dvacetiletým působením tzv. Generace Nula, nové vlny autorů českého komiksu. Analyzuje klíčové skupiny, tvůrce a jich vztahy, díla a další prvky specifického subkulturního prostředí, které ovlivnily vývoj komiksu v ČR po roce 2000. Dále se věnuje hledání významných spojovacích prvků v autorské tvorbě i celkovém prostředí menších sociologických skupin. Práce se opírá o rozhovory s klíčovými aktéry scény, archivní výzkum a teorii sociálních sítí.
MgA. Andrea Uhliarová
Školitel: doc. akad. mal. Vladimír Merta
Na hranicích těla
Projekt Na hranicích těla je založen na monitoringu změn zdravotního stavu kůže. Výchozím bodem tohoto pozorování jsou stresové situace, které ohrožují hranice našeho organizmu zvenčí i zevnitř. Představy o těchto dynamických změnách strukturálně člení do několika úrovní
a rozšiřuje tak svoje působení směrem k obecnějším otázkám hranic těla.
Výtvarný jazyk čerpá zejména z metaforických vyjádření, která mohou pomoci odhalit uvnitř této problematiky nové vztahy. Symbolické uchopení těchto jevů by mělo zbavovat takto postiženého člověka určité odevzdanosti, magické neurčitosti, které jinak tyto procesy provázejí.
Otázku hranic jedince je nutné zvažovat paralelně na úrovni fyzické, psychické a sociální, z pohledu medicíny, filozofie, z pohledu práva…
Vstupní položené otázky:
Biologická vrstva
- Jak lépe pochopit, jak se tělo chová a reaguje, když jsou hranice a obranné mechanismy narušeny?
- Lze tyto vlastnosti zobrazit z pohledu zevnitř těla ve vztahu k výtvarnému umění?
Psychologická vrstva
- Lze výtvarně zpracovat pocity jedince, jehož obrana a hranice těla jsou narušené?
Sociální vrstva
- Jak zachytit postavení jedince s takovýmito problémy?
MgA. Kristina Zejkanová
Školitel: doc. Mgr. art. Jana Potiron, ArtD.
Vztah módního průmyslu a interiérového designu v kontextu digitálních médií v západní společnosti a jeho vliv na identitu člověka.
Dizertační práce pojednává o mirror selfies a jejich vlivu na proměnu vnímání veřejného a soukromého prostoru. Tento fenomén zároveň sleduje i u oděvu, a sociální sítě vnímá jako silný katalyzátor ztráty identity a vzniku mainstreamu, které jsou ovlivněné mimo jiné ekonomikou a potřebou uznání. Témata demonstruje v podobě kritických a konceptuálních objektů.