Doktorske_studium_MainBannerWeb

Uchazeč

Staňte se studujícími doktorského programu na Sutnarce

Přihlásit se do doktorského studijního programu je možné do 6. června 2025 do 12 hodin.

Níže naleznete k stažení

- podmínky přijímacího řízení 
- formulář přihlášky do doktorského studijního programu

Seznam školitelů

  • prof. akad. mal. Jiří Barta
  • M. A. Dušan Brozman
  • doc. MgA. Vojtěch Domlátil
  • doc. MgA. Kristýna Fišerová
  • RNDr. Petr Franče
  • prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek
  • akad. mal. Renáta Fučíková
  • prof. Mgr. Štěpán Grygar
  • prof. akad. mal. Boris Jirků
  • doc. akad. mal. Ditta Jiřičková
  • doc. akad. mal. Helena Krbcová
  • doc. akad. mal. Vladimír Merta

 

  • prof. akad. mal. Karel Míšek, Ph.D.
  • doc. akad. mal. Josef Mištera
  • doc. MgA. Martin Otava, Ph.D.
  • Mgr. Art. Jana Potiron, ArtD.
  • PhDr. Mgr. Andrea Sloupová, Ph.D.
  • Mgr. Silvie Stanická, Ph.D.
  • doc. akad. mal. František Steker
  • doc. PhDr. Jaroslav Vančát, Ph.D.
  • prof. akad. mal. Rostislav Vaněk
  • doc. MgA. Zdeněk Veverka
  • prof. PhDr. Tomáš Vlček, CSc.
  • prof. doc. Jaroslav Vokoun, Th.D.

Návrhy rámcových témat (okruhů) pro disertační práce

  1. Animace od pravěku k digitalizaci

    Proměny obsahu a formy v historických souvislostech, vývoj animace od jeskynních kreseb po současnost, osobnosti

  2. Animace a nová média

    Nové technologie, nová estetika, nové žánry

  1. Animace a spiritualita

  2. Animace a terapie

  3. Animace a krajina

Jak šetřit planetu

Téma je univerzální a má umožnit doktorandovi, aby se objevně vyjádřil formou

- uměleckou
- designérsky
- architektonicky
- vědecky
- filosoficky

  1. Ilustrační prostředky sdělení informací v soudobých naučných knihách

    Jak často využívají současní ilustrátoři metaforu a nadsázku, aby interpretovali skutečnost v naučné ilustrované knize? Jak výrazný je současný posun od tradičních ilustrovaných slovníků k moderní publikaci, jež disponuje mnoha vrstvami sdělení? Mapování současných trendů v ilustrovaných publikacích žánru non-fiction s důrazem na tvorbu domácí.

  2. Návrat k literární řeči obrazu v knize pro dětské a mladé čtenáře

    Současná doba je zahlcena proudem informací, obraz znovu nabývá důležitosti.  Moderní technologie ovládají nejen čtenáře, uživatele a příjemce - moderní technologie opanovaly i obor ilustrace. Porovnejme řeč současné ilustrované knihy s řečí předchozích období a věnujme se ryze obrazovým žánrům picture-book a silent-book. Jak vypadají obrazové publikace pro dětské příjemce v epoše informační revoluce? Nakolik musíme v době migrační krize překonávat jazykové bariéry? Jaké prostředky k tomu volí současní ilustrátoři? Využívají atmosféru obrazu? Využívají detaily? Či naopak redukují ilustraci do graficky stručného, ale výrazného projevu? Co vlastně vyhovuje dětskému čtenáři?

  1. Zkoumání a vytvoření výukového systému optické perspektivy a plastické anatomie pro výtvarníky a propojení s novými médii a technologiemi pro současné umění.

  2. Analýza výukových metod plastické anatomie a optické perspektivy s dopady na psychologii daných subjektů a jejich proměnu poznáním.

  1. Hledání překrývání grafického designu a volné tvorby.

    Jaké jsou hodnoty a kdo stanovuje kritéria pro potvrzení souhlasu nebo odmítnutí?
    Jsou někde společná východiska, hranice, koncepty, zaměření, formy vyjádření, užití technologií, osobnost tvůrce? Kdy z pozice aktivit v obou disciplínách se odráží jeho tvůrčí potenciál v obojím? Atd.
    Situace v naší zemi od období mezi válkami až po současnost.

  2. Vývoj a uplatnění dekoru v grafickém designu.

    Měl a má dodnes pravdu Adolf Loos v tom, že Ornament je zločin?
    Zhruba vymezeno lety První republika, ČSSR, současnost.

  1. Procesuální dílo jako strategie tvorby obrazu

    V širokém spektru vizuálního umění je pojem proces natolik organicky přítomen a můžeme jej nahlížet z několika pohledových rovin, že otevírá prostor pro oblasti teoretického uchopení tématu, stejně jako praktickému výzkumu v podobě konkrétní  umělecké - vizuální tvorby.

    Výstupem doktorandské práce bude autorský projekt v oblasti vizuálního umění a navazující teoretická práce, zaměřená na kontext daného tématu.

  2. Mysl, tělo, médium

    V umění jsou média chápána jako nosiče informací a obsahu jinak, než je tomu například u současných informačních technologií, které se snaží  o záznam kontrolovatelných dat, dávajících neměnný smysl kdykoli a kdekoli. Co tady chybí je komplexní mysl a biologické tělo. Kreativní umělec nic podobného doposud nemusí splňovat. Kreativní umělec kultivuje osobní citlivost v prostředí, ve kterém se vyjadřuje svou tvorbou, často intuitivně a spontánně, v nejlepším případě autenticky, neopakovatelně. Přesto je v takto, na první pohled, nezávislé tvorbě přirozeně ukotvena zkušenost z řady mimo oborových disciplín. Témata a poznatky přírodních věd, humanitních věd, filozofie apod. bezprostředně formují mysl, chování i vyjadřování každé kreativní osobnosti, od počátku lidské civilizace.

    Výstupem doktorandské práce bude autorský projekt v oblasti vizuálního umění a navazující teoretická práce, zaměřená na kontext daného tématu.

  1. Umělci a společnost

    Teze: Společnost v České republice není  připravena těžit z potenciálu absolventů VŠ věnujících se designu a vizuálnímu umění. Existují systémové cesty k nápravě.

    Cíle uměleckého vzdělávání v ČR a zahraničí. Uplatnitelnost absolventů fakult zabývajících se vizuálním uměním a designem. Cíle absolventů a realita, uplatnění v různých oborech užitého umění a designu. Trh práce a jeho vývoj v různých oborech. Návratnost investice státu podle škol - mezinárodní srovnání. Putování od kvalifikace k uplatnění. Možnosti preinkubace a inkubace studentů. Spolupráce škol s firmami. Absolventi uměleckých škol v epoše 4. průmyslové revoluce. Nevyužitý, či využitý potenciál.

    Výstupem je výstava úspěšných absolventů českých uměleckých škol a kniha dokumentující jejich díla s analýzou důvodů jejich úspěchu, nebo analýza vývoje trhu v uplynulých desetiletích v knize prezentující současně díla uznávaná odborníky v konfrontaci s díly komerčně úspěšnými doplněná výstavou, studie důvodů úspěchu, či neúspěchu absolventů s návrhem řešení v podobě inkubace, preinkubace, či jiné cesty v rámci VŠ studia, apod.



  2. Boudník 21. stol.

    Teze: V továrnách a vědeckých laboratořích je nevyužitý potenciál nástrojů, přístrojů a materiálů, které by mohly obohatit výrazové prostředky umění. Naopak při jejich aplikaci ve tvorbě umělecké, je skrytý potenciál podnětů zpětně v průmyslové produkci.

    Výrazové prostředky vizuálního umění v 2. dekádě 21. století. Jejich historie, přítomnost a budoucnost. Výzkum možností povýšení současných průmyslových a  laboratorních technologií přelomu dvacátého a dvacátého prvního století na technologie a výrazové prostředky umění s eventuální možností rozšíření jejich využití umělecké tvorbě, nebo naopak v průmyslu apod.

    Výstupem je výstava a katalog experimentální tvorby s popisem technologií. (spolupráce s FAV, FST, NTC, FEL, atp.)



  3. Tvorbou k tvořivosti

    Teze: Výuka umění v neuměleckých oborech vede k podpoře tvořivého myšlení, přesto v našem státě není umění jako podpora tvořivého myšlení podporována. Existují systémové cesty k nápravě.

    Výuka umění, respektive tvoření na VŠ neuměleckých a její vliv na tvořivé myšlení.
    Umělecká tvorba jako podpora tvůrčího myšlení (např. v technických oborech apod.),
    jako podpora rozvoje prostorového cítění (např. modelování u chirurgů),
    jako podpora obrazotvornosti a tvarové zásoby (např. modelování a kresba u designérů), jako podpora obrazového vnímání (např. kresba u policistů, detektivů apod.) Rešerše z rozvinutých zemí světa USA, Taiwan, Izrael, Německo, Anglie apod.
    Porovnání s ČR.

    Experimenty s relevantními vzorky studentů neuměleckých fakult na SUTNARCE.
    Výstupem je práce popisující situaci ve světě i u nás, prezentující obrazové materiály tvorby studentů neuměleckých fakult. Zhodnocení výsledků experimentů s obrazovým doprovodem. Návrh řešení vedoucího ke zlepšení situace včetně návrhu metodiky výuky zacílené na různé neumělecké obory.

Putování mezi uměním vizuálním a hudebně - dramatickým

Teze: Umění dramatické a hudebně-dramatické je již dávno propojeno s uměním vizuálním ve scénografii, kostýmním výtvarnictví, lightdesignu, projekcích, atp. Týmová spolupráce jednotlivých specialistů má své limity a přitom je zřejmé, že se zde vyskytují všestranně interdisciplinárně nadaní studenti, kteří by byli schopni současně vést řadu specializací koncipování a realizace hudebně - dramatického představení. Tyto talenty by bylo možné v jejich rozvoji a odborném růstu podpořit koncipováním interdisciplinárních studijních programů ve spolupráci různých fakult i jinak.

Možnosti výuky směřující k průniku kompetencí na poli režie, scénáristiky, scénografie, lightdesignu, multimédií, atp., možné způsoby budování interdisciplinární kvalifikace v uvedených oborech, interdisciplinární týmy i osobnosti.

  1. Udržitelné tendence v materiálech používaných v nábytkovém designu

    Téma se zaměřuje na analýzu vztahů mezi designéry a materiály, které v tvorbě využívají. Cílem práce je rozvíjet ekologické aktivity v navrhování a nábytkové produkci, které poskytují ekonomickou životaschopnost, environmentální ochranu a sociální soudržnost.

  2. Psychologické aspekty tvorby autorských interiérů

    Téma zaměřené na výzkum a aplikaci teoretických znalostí z oblasti kognitivní a environmentální psychologie do praktické tvorby interiérových designérů.

1. Mezinárodní politika pro výzkum kulturních a kreativních odvětví.

Vývoj společné evropské politiky pro výzkum v oblasti kulturních a kreativních odvětví a kulturního dědictví. Vývoj českého zapojení do evropských rámcových programů pro výzkum kreativních odvětví a výzkum umění. Koncept zodpovědného přístupu k výzkumu a inovacím v kreativním průmyslu (tzv. RRI, Responsible R&I) - vývoj
a současný stav (např. Nový evropský Bauhaus).

 

2. Umění jako věda? Umělecký výzkum ve výtvarném umění.

HRANICE VIZUÁLNÍCH JAZYKŮ

Volné umění x Užité umění. Volné umění x Design (Free Art x Applied Art. Free Art x Design.) Překračování hranic odlišných světů.

  1. Výzkum a vyhodnocení estetických a logických kvalit dálničních systémů zemí EU.

  2. Typografické řešení významné kulturní či sportovní aktivity v perspektivách České republiky.

  3. Písmo ve veřejném prostoru, forma a účel významných městských projektů.

  4. Významný písmový projekt – široká rodina písem pro univerzální užití.

1) Modularita, ekologie, technologie, flexibilní rozšiřování, ekonomické hledisko.

Práce fokusuje možnosti modulů a jejich nahrazování. Zaměřuje se na možnost výměny k dosažení opravy nebo zlepšení vlastností celku. Způsob aplikace systému vytváří celek, který je ekologicky a ekonomicky optimalizovaný. 

2) Materiál, udržitelnost, proces.

Práce je zaměřena na materiál/y, jeho použitelnost, výhody, rizika. Materiál ve vztahu ke zdrojům. Způsob zpracování, optimalizace, kombinace různých druhů, zaměnitelnost. Použitelnost pro daný tvar a účel. 

3) Mobilita, alternativa, technologie, ekologie, ekonomické hledisko.

Práce je zaměřena způsob přemisťování objektů / informací. Zkoumá alternativní způsoby k dosažení shodného výsledku a navrhuje optimální řešení. Řeší technologický, ekonomický a ekologický aspekt pro zvolený rámec. 

 

Role a možnosti pokročilých výukových programů umění (akademická tradice, řemeslo a dopad civilizačních změn ve vědeckém poznání na proměny a povahu tvůrčího myšlení). 

  1. Teologická interpretace vybraných uměleckých děl nebo určitého tvůrce.

  2. Náboženské motivy a souvislosti ve vizuálním umění obecně, či vybraném díle,
    nebo v díle určitého tvůrce.

  3. Moderní pokusy o výtvarné vyjádření křesťanské víry (artefakt či  osobnost).

Informace a dokumenty ke stažení