
Spolupráce
Fakulta dlouhodobě podporuje rozvoj kulturních a kreativních odvětví, ke kterému patří spolupráce s podniky, průmyslovým sektorem, neziskovými organizacemi a organizacemi z veřejné správy, pro které fakulta zajišťuje inovativní designérské řešení a umělecké realizace. Na spolupráci s aplikační sférou se podílí v různé míře všechny katedry fakulty. Na půdě FDU se profiluje 21 specializací, které disponují kvalitním technickým vybavením, širokou škálou dovedností a vyjadřovacích prostředků. Tvůrčí činnost se tak stává excelentním nástrojem pro propagaci vědy, aplikační sféru, podnikání, inovace či uživatelského testování.
Akademičtí pracovníci a studenti tak mohou realizovat díla v mnoha oblastech pro různé zadavatele, kde je koncovým uživatelem vždy odborná, nebo laická veřejnost.
Průmyslové podniky a firmy
Realizace návrhů je orientovaná na sériově vyráběné produkty, prototypy součástek, strojů a nástrojů pro průmyslové podniky, návrhy a realizace veřejných interiérů. Dále zakázky na návrhy dárkových předmětů, komplexní řešení vizuální identity firem a propagační materiály. Řešitelmi zakázek jsou zejména průmysloví, produktoví a grafičtí designéři. Mezi akademickými pracovníky je celá řada autorů, jejichž návrhy jsou sériově vyráběné a distribuované po celém světě.
více na RUV
Kulturní dědictví a památková péče
Fakulta úzce spolupracuje s galeriemi, muzei a subjekty spravující památkově chráněné nemovitosti či jiné pamětihodnosti spadající pod státní ochranu. Řešitelem zakázek a autorem realizací v oblasti ochrany kulturního dědictví je zejména katedra Audiovize, která se podílí na řadě projektů digitalizace v památkové péči. Výstupy zahrnují širokou škálu digitálních i fyzických forem prezentace. Jedná se o mappingy, projekce, VR/AR, digitální trasy, mobilní aplikace, zvukový a světelný design, interaktivní díla a instalace. Fyzickými výstupy jsou také scénografie prostor či kupříkladu výstavní systémy do muzeí a galerií. Neméně významnou roli sehrává úspěšná filmová tvorba.
více na digitální média nebo smluvní výzkum
Města, územní samosprávné celky a krajina
Designérské obory a specializace volného výtvarného umění se kromě vlastní autorské tvorby angažují také ve veřejném prostoru. Realizace zahrnují řešení budov, sochy a umělecká díla ve veřejném prostoru a návrhy městského mobiliáře. V grafickém designu se jedná o komplexní zpracování vizuální identity měst a obcí, dopravních prostředků nebo orientační systémy ve městech či pro specifické veřejné budovy. Z pohledu udržitelnosti krajiny lze uvést realizace zelených staveb šetrných k životnímu prostředí z díla prof. Ing. arch. Zdeňka Fránka, dále land artové projekty nebo interdisciplinární projekt Planeta Kampus.
Více na RUV
Lékařské a technické vědy
Podpora zdraví a kvalitního života, která je jedním z cílů udržitelného rozvoje (SDG3), silně zastoupeným tématem zejména ateliérů Průmyslového a Produktového designu, které řeší zakázky a projekty pro zdravotnické odvětví, spolupracují s nemocnicemi a lékařskými týmy. Hlavním úkolem je navrhování prototypů přístrojů pro lékařské účely nebo záchranných prvků, kde jsou kromě tvarového řešení testovány i různé materiály a interakce uživatelů. Realizace modelů či prototypů vznikají i v rámci výzkumných projektů, které úzce souvisí s digitálními technologiemi, jako je 3D tisk materiálů, implementace senzorů a čipů, nebo prvků virtuální a rozšířené reality.
více na: inovace v medicíně nebo smluvní výzkum
Nakladatelské a vydavatelské subjekty
Spolupráce s nakladatelstvími představuje největší podíl uzavřených licencí. Fakultě se úspěšně daří zhodnocovat výsledky umělecké tvůrčí činnosti vydáváním ilustrovaných a komiksových knih skrze prestižní vydavatelství, které často vznikají v několika jazykových mutacích.
více na: publikace a licence