Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Výstava Integrated Photography a Fotografické sympozium

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara a Galerie Ladislava Sutnara vás srdečně zvou na výstavu Integrated Photography, která je v Galerii Ladislava Sutnara k vidění do 4. ledna 2020.

vernisáž: Wednesday, 11 December 2019
od: Friday, 06 December 2019
do: Saturday, 04 January 2020

Součástí výstavního projektu bylo 7. mezinárodní fotografické sympozium, které se konalo od 10. do 12. prosince v budově Sutnarky (tzv. Multilab). Jak výstava fotografií, tak fotografické sympozium zkoumají pragmatické a koncepční periferie fotografie a její propojení s jinými obory. Fotografie jako integrované médium v grafice, ilustraci, reklamě, koláži, malbě, sochařství, instalaci, videu, představení, či jako kombinace oborů s vyústěním v klasickou fotografii, jasně opouštějící své původní druhořadé postavení, vytvořila vzrušující nový směr v umění. První snahy o umělecké postupy, v nichž je fotografie integrovaným prvkem vytvářejícím synergický vztah s uměleckými díly, začaly vznikat již v období evropského avantgardního hnutí a existují dodnes. Průkopnickým příkladem je dílo Mana Raye z roku 1922 ´Object to Destroyed´: metronom s fotografií oka umístěnou na kyvadle. Toto provokativní kombinované dílo navždy změnilo umělecký jazyk praxe Mana Raye, jež tvořil proslulé fotografie se záměrem ´narušit hranice média´ pomocí experimentů s chemií, expozicí, objekty a kompozicí. Dalším příkladem, který se liší svým charakterem, je vývoj fotografie od dokumentární až po konstitutivní v interpretačním umění šedesátých let. Ve svém původním záměru nabízela tehdy nová umělecká forma performačního umění originální live zážitek, určený pouze pro užší publikum. Akční fotografie se stala jakýmsi alibi pro krátkodobé představení, a zachycený obraz sloužil jako užitečný prostředek k oslovení širšího publika. Umělci začali postupně veřejnost obcházet a pořádali své akce výhradně pro oko kamery. Výsledkem jsou jak nahrávky soukromé události, tak i autonomní umělecká díla, která zachycují neopakovatelné životní okamžiky. Fotografie se tak stala plně integrovaným ´raison d'être´ performačního umění.

Na výstavě budou k vidění fotografie od těchto autorů: Irena Armutidisová (CZ), Christine Clinckx (BE), Hans Cogne (SE), Jiang Hongqing (CN), Michal Huba (SK), Thomas Kuijpers (NL), Brooklyn McTavish (USA), Doron Polak & Amir Cohen (IL), Ross Sawyers (USA)

7. mezinárodní sympozium a doprovodnou výstavu pořádají Vojtěch Aubrecht a Štěpán Grygar z ateliéru Užitá fotografie společně s kurátorem Janem Van Woenselem. Sympozium sdružuje skupinu mezinárodních umělců, aktivně přispívajících k debatě o integrované hodnotě fotografie v rámci jejich praxe.

Sympozia se zúčastní tito umělci:

Christine Clinckx (BE)
Hans Cogne (SE)
Jiang Hongqing (CN)
Michal Huba (SK)
Thomas Kuijpers (NL)
Brooklyn McTavish - Patrick Ibizugbe(USA)
Doron Polak & Amir Cohen (IL)
Ross Sawyers (USA)

Doprovodná výstava v plzeňské Galerii Ladislava Sutnara má za cíl nabídnout uměleckým profesionálům a studentům kritickou reflexi dnešní integrované fotografie.

Jan Van Woensel

! OPEN CALL !

Thomas Kuijpers
"Kulisy"
Thomas Kuijpers je jedním z mezinárodních umělců skupinové výstavy „Integrovaná fotografie" pořádané u příležitosti „7. mezinárodního fotografického symposia a výstavy". Galerie Ladislava Sutnara, 6. prosince 2019 – 4. ledna 2020. Kurátor Jan Van Woensel.

„Kulisy" jsou experiment nizozemského umělce Thomase Kuijperse. Jedná se o sérii děl, v nichž Kuijpers ve vybraných obrazech krajiny vymazal osoby a jejich činy. Tyto krajiny byly „kulisami" těch nejstrašnějších, nejohavnějších videí, které Kuijpers za dlouhá léta viděl – propagandistických videí tzv. Islámského státu (IS) zachycujících vraždění a mučení. Po zhlédnutí jejich útržků se cítil ochromený a rozrušený. Pak začal nelidské činy IS z obrazů krajiny vymazávat a počítačově upravovat. A začal hledat zájemce, kteří by napsali nové scény, které by tyto obrazy krajin vyplnily.

Výzva: „Milí přátelé, chtěl bych vás poprosit, jestli byste mohli napsat krátký příběh, scénu, větu nebo třeba jen jedno slovo, které by vyplnilo tyto kulisy. Můžete psát, jakkoliv chcete, můžete se zaměřit na jeden nebo více obrazů, psát fiktivní nebo částečně fiktivní příběhy, poeticky, analyticky... jakkoliv budete chtít.
Cílem je vytvořit z poskytnutých obrazů prázdné krajiny alternativní zážitek. Vaše texty se objeví v knize příspěvků, která bude součástí instalace „Kulisy". Mockrát děkuji! Thomas"

P. S.: Pokud budete psát o konkrétní krajině, dejte mi prosím vědět, o kterou se jedná viz obrázky označené decor_1 až decor_9.
P. P. S.: Pokud budete psát ve svém rodném jazyce, pošlete prosím i anglický překlad. Je totiž těžké, když má přesný význam slov interpretovat nebo překládat někdo jiný než sám autor, zejména když se jedná o příspěvek poetického rázu.
Internet: www.thomk.nl
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FUD bile logo eng

eu

european union

european regional development fund

investing in your future

social links

facebook

instagram

youtube

 

address

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E