Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

aktuality

Být_součástí

Ateliér Kovu a šperku zve na svou doposud největší výstavu v Galerii Sýpka na Klenové.

Den otevřených dveří na Sutnarce

středa, 11 říjen 2017 11:29

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara pořádá v pátek 20. října „Den otevřených dveří".

Je suis Sutnarka

V minulém týdnu se otevřela výběrová výstava prací našich studentů v kadaňské Galerii Josefa Lieslera. Text k výstavě připravil Mgr. Jindřich Lukavský Ph.D., proděkan fakulty.

Je suis Sutnarka.
Sutnarka je Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara. Sutnarku nazývají také „Továrnou na umění", protože její budova má takový styl. Připomíná výrobní halu. Fabriku. Obvykle je nastrojená do děl svých studentů a pedagogů. Její outfit se skládá z plakátů, oděvů, knih, fotografií, kreseb, instalací, projekcí animovaných filmů, komiksů, ilustrací, váz, porcelánových servisů, grafiky, šperků, bot, oděvních doplňků, soch, designových modelů, obrazů, objektů a všeho, co si jen dovedete představit. Sutnarka je podmanivá a rozkošná. Hned po ránu, když se probouzí k životu, procitá a postupně se zaplňuje šumem hlasů a ruchy práce. V podvečer ostrůvky světla v jejích halách, v dílnách a studiích, odhalují do tvorby zabrané studenty, pro které čas přestal existovat.
Občas se zvlášť slavnostně nastrojí na úžasná představení, velkolepé koncerty a show, kdy pestře září do noci jako gigantický lampion. A jindy se chvěje, napjatou, horečnou a přitom tvořivě dělnou atmosférou přijímacích zkoušek, která ji každoročně proměňuje v hučící úl plný pestrobarevných postav.
Dovolte jí, aby se s vámi seznámila a okuste zde na výstavě alespoň vzorek kouzla, chutí a atmosféry Sutnarky, která si podmaňuje své studenty a motivuje je k těm nejlepším výkonům. Jistě si vás získá a na oplátku vás uvítá zase u ní doma. V Plzni.

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara je mladá umělecká škola otevřená současným trendům na poli designu a užitého umění. Zakotvení v tradici jí dává návaznost na odkaz významného plzeňského rodáka a mezinárodně uznávaného česko-amerického designéra Ladislava Sutnara.

Unikátně řešená budova školy nabízí snadné mezioborové prostupy a inspirace. Atraktivita studia je také dána nabídkou oborů designu s participací odborníků z technických fakult, zajišťujících návaznost na průmyslovou výrobu a praxi. Dorozumívací prostředky umění a designu jsou obecnější než lidské jazyky. To umožňuje snadno překonávat kulturní a sociální bariéry. Mnoho pedagogů na škole získalo zahraniční zkušenosti, fakulta má mezinárodní uměleckou radu, spolupracuje s řadou českých i zahraničních kulturních a vzdělávacích institucí.

Letní škola umění ArtCamp dosáhla mezinárodního věhlasu. Důležitou roli sehrála Sutnarka v projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Její aktivity se vážou ke slavným plzeňským osobnostem (Ladislav Sutnar, Jiří Trnka) a napravují kulturní paměť veřejnosti. Umělecká kultivace a propagace regionu v mezinárodním kontextu je cestou do budoucnosti, na níž Sutnarka ráda přivítá zahraniční partnery.

Do filozofické fakulty přes iluzivní malbu

středa, 11 říjen 2017 10:28

Průchod budovy filozofické fakulty v Sedláčkově ulici dekorovala malba, jejíž autorkou je studentka ateliéru Ilustrace Nina Bednářová. Její ilustrace představuje, jak by to asi vypadalo, kdyby si lidé prohodili role se zvířaty.

Boris Jirků - Ilustrace

Malíř, sochař a ilustrátor prof. Boris Jirků se narodil 10.dubna 1955 ve Zlíně. V letech 1970 až 1974 absolvoval Střední umělecko průmyslovou školu v Uherském Hradišti a v letech 1974 - 1980 Akademii výtvarných umění, v ateliéru prof. akad. mal. Arnošta Paderlíka. V současnosti vede výuku figurální kresby a malby na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Současně je vedoucím a garantem doktorandského a magisterského programu – klasická média (figurální – kresba, grafika, ilustrace, malba, plastika) na Fakultě výtvarných umení Akademie umění v Banské Bystrici. Je zakladatelem myšlenky a projektu FIGURAMA - výstavního cyklu studentské kresby patnácti univerzit z Evropy a USA. Věnuje se volné kresbě, malbě, grafice, ilustraci, dřevěné a kovové plastice, výtvarným realizacím v architektuře. 

Plzeňské publikum se může těšit na nejnovější ilustrace ze dvou knih, které vyšly v nedávné době. Jako první se na pultech knihkupectví objevil jeden z nejznámějších ruských románů Mistr a Markétka, který na sklonku 20. let minulého století napsal Michail Bulgakov. Boris Jirků se do ilustrace tohoto díla nepustil poprvé, nejnovější vydání obohatil více než 80 obrazy, z nichž většinu veřejnost mohla spatřit poprvé. Druhou knihou, která se dočkala vydání s ilustracemi Borise Jirků, je dílo jednoho z nejdůležitějších představitelů magického realismu Gabriela Garcíi Márqueze. Podzim patriarchy není prvním dílem tohoto autora, které Jirků ilustroval, je to ovšem dílo, které čekalo na své dokončení nejdéle - téměř 40 let. První ilustrace totiž vznikly jako diplomová práce a následující desítky let se výtvarné zpracování rozvíjelo, až dospělo do svého vrcholu. 

"Od dětství jsem byl knihomol, který přestávky mezi četbou vyplňoval školní docházkou, sportem a malováním... Mými oblíbenci byli a jsou Bulgakov, Charms a Márquez."

Boris Jirků pro Lidové noviny

 

Figurama 17

Srdečně Vás zveme na sympozium FIGURAMA 17, které tradičně hostí Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara. Představí se zde to nejlepší ze studentské figurální kresby a malby, z evropských uměleckých škol. Tento projekt již 17 let mapuje proces a vývoj figurální kresby na vysokých uměleckých školách. Můžete se těšit na různé excelentní přístupy k vizualizaci lidského těla a neobvyklé postupy v kresbě a malbě.

Otevření výstav FIGURAMA 17 a Artelerie 17 (doprovodná výstava pedagogů), v letošním roce netradičně celé sympozium zahájí, a to v pondělí 9.10.2017 od 17 hodin v budově Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Součástí otevření výstav bude podruhé v historii vyhlášení a udělení Ceny Egona Schieleho – ceny za nejlepší studentské kresby. 

Součástí sympozia budou tradičně workshopy a přednášky vedené hostujícími pedagogy, v letošním roce se tak například studenti seznámí s postupy práce na polských školách, konkrétně v Katowicích a Poznani. Přednášku s názvem Historie, aneb jak zformulovat vlastní zkušenost povede Mgr. art. Jana Farmanová z Akademie umění v Banské Bystrici. Přednáška a workshopy se konají tradičně v budově fakulty, v úterý 10.10.2017 od 9 do 16 hodin. Celodenní program je přístupný široké veřejnosti, kdokoli má zájem seznámit se s kresbou nebo si prohloubit své dosavadní znalosti, je vítán.

Celé sympozium zakončí otevření výstavy duchovního otce celého projektu Figurama. Prof. Boris Jirků přiveze do Plzně své nejnovější ilustrace doplněné o starší tvorbu. Těšit se můžete na ilustrace ze dvou knih, které vyšly v tomto roce, a to Podzim Patriarchy G. G. Márqueze a Mistr a Markétka M. Bulgakova. Výstavu otevřeme v Galerii Ladislava Sutnara v úterý 10.10.2017 v 18 hodin.

Studentka Sutnarky reprezentovala na ilustrátorském bienále

čtvrtek, 21 září 2017 12:41

Julie Čermáková, studentka ateliéru Mediální a didaktické ilustrace, reprezentovala Sutnarku v Bratislavě na mezinárodní ilustrátorském workshopu pro studenty.

Děkanem Sutnarky byl znovu zvolen Josef Mištera

čtvrtek, 21 září 2017 00:00

Akademický senát Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara zvolil 20. září kandidáta na děkana této fakulty. 

Fakultní sympozium nástěnných technik

středa, 20 září 2017 13:25

Ve dnech 7. a 8. září 2017 se vydala čtyřčlenná skupina pedagogů s jedním studentem atelieru Grafiky FDULS na praktickou exkurzi po starých, zarůstajících cestách. V těch dávných dobách, kdy stavět znamenalo rozumět si s kamenem, pískem, dřevem a vápnem, vynalezli v Itálii, která ještě nebyla Itálií, sgraffito – prostý a laciný způsob, jak hrůzostrašným kostkám hradů vyjasnit tvář šedobílým dekorem. Plzeňská radnice a měšťanské domy z druhé půle 19. století svědčí o oblíbenosti techniky, která je ale dnes ve společnosti modrotisku, analogové fotografie nebo drátenických postupů buď ve skanzenu, na periferii nebo ve sklepě světa. V pěti monochromních mutacích vzniklo na dělicí zdi FDULS pět kompozic 250 x 170 cm. Do doby než vše vezme ďas, oprší zdi a spálí mráz, drobně, ale přece trvá svědectví o smyslu různosti.
( Mgr. MgA. B. Kocman, Mgr. MgA. J. Kocman, MgA. M. Said Ismail, P. Braun, prof. M. Axmann )

foto: M. S. Ismail

Oceňovaná láhev dostane novou etiketu

úterý, 12 září 2017 13:10

Studentka ateliéru Grafický design se umístila na třetím místě v soutěži o návrh etikety pro speciální edici prémiového nápoje Fruttimo. Samotná PET lahev, jejímž autorem je Marek Mikovec, získala v roce 2015 cenu odborné poroty světové soutěže World Beverage Innovation Awards.

Absolventka ateliéru Fashion design navrhla oblečení pro atopiky

pondělí, 11 září 2017 14:32

Stanislava Malcová propojuje ve své tvorbě módu se současnými trendy, které spojuje s novými materiálovými možnostmi. Tak tomu bylo i v její diplomové práci.

MIGRATIONS

Studenti Sutnarky se zúčastnili mezinárodního ilustrátorského projektu MIGRATIONS.

Strana 1 z 41

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E

vnější vztahy a informace k přijímacímu řízení
pro zahraniční uchazeče

mgr. markéta kohoutková

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel / 377 636 716

fax / 377 636 702