Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

aktuality

soutěž teendesign

pátek, 11 srpen 2017 00:00

O soutěži


Teendesign je každoroční mezinárodní výtvarná soutěž určená pro studenty všech typů gymnázií, středních a vyšších odborných škol (věk 15+), jejímž cílem je hledat nové talenty, podporovat mladé kreativní lidi v jejich umělecké tvorbě a případně je i povzbudit k dalšímu studiu umění na vysoké škole. Konkrétně na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU totiž nezáleží na typu střední školy, odkud se uchazeč o studium hlásí, ale na talentu, kreativitě a originalitě, které prokáže u talentové přijímací zkoušky. Prostřednictvím soutěže Teendesign si mladí umělci mohou ověřit své schopnosti a zároveň získat možnost zúčastnit se zdarma či se slevou kurzů mezinárodní letní školy umění ArtCamp. Mohou tak část letních prázdnin strávit v kreativním a mezinárodním prostředí, připravit se na přijímací zkoušky a prohloubit svůj talent pod vedením renomovaných českých i zahraničních umělců.

Teendesign 2017

Už jste vytvořili svůj MAJSTRŠTYK?

Slovem majstrštyk se kdysi označovala práce tovaryše, který usiloval o složení mistrovských zkoušek. Aby se mohl stát mistrem v umělecko-řemeslném oboru, musel odvést mimořádně kvalitní práci, kterou ocenili i zkušení porotci rozhodující o jeho povýšení. V přeneseném slova smyslu rozumíme dnes pod pojmem majstrštyk jakékoliv povedené dílo, které nás nenechá na pochybách o hodnotách, jež představuje. Dokázali jste už ve svém životě vytvořit takové dílo, které je důležité jak pro vás, tak pro vaše okolí? Dostalo se mu nějakého ocenění? Pokud si odpovíte ano, a pokud spadá pod obory: Design, Grafický design a vizuální komunikace, Fotografie, Ilustrace nebo Multimédia, přihlaste jej do soutěže! Pokud si odpovíte ne, tak neváhejte a pusťte se do práce!

Právě MAJSTRŠTYK aneb Mé nejlepší dílo je tématem 12. ročníku soutěže pro studenty středních a vyšších odborných škol Teendesign 2017.

Soutěžit můžete v pěti kategoriích a zaslat můžete i více soutěžních prací. Na vaše příspěvky čekáme do půlnoci 30. listopadu 2017.
Zajímá-li vás i studium na Sutnarce, pak do stejného data nezapomeňte poslat přihlášku ke studiu v bakalářských oborech a specializacích.

Kompletní pravidla soutěže a instrukce k zaslání soutěžních prací najdete zde.

Autoři nejlepších prací v každé kategorii získají účast v týdenním kurzu mezinárodní letní školy ArtCamp 2018 zdarma, další soutěžící se mohou těšit na slevy z kurzovného i věcné ceny. ArtCamp 2018 se bude konat v termínu 9. - 27. července 2018.
Tak neváhejte a zúčastněte se soutěže Teendesign 2017!

 


Labyrint na ulici

V letošním roce jsme součástí festivalu Živá ulice, jehož hlavní část se koná právě v těchto dnech. 

„How to save the world“ očima studentky Sutnarky

úterý, 01 srpen 2017 15:00

Studentka ateliéru Ilustrace Štěpánka Jislová se svým komiksem sklízela vavříny v mezinárodní soutěži "Animate Europe!".

 

Špička ledovce 2017

Špička ledovce je tradičním výběrem nejlepších bakalářských a diplomových prací studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Všechny práce jsou oceněné Cenou děkana, Čestným uznáním děkana nebo Cenou ateliéru, a to pro svou originální myšlenku a vynikající zpracování.

Sympozium v klášteře Teplá

čtvrtek, 20 červenec 2017 14:35

Studenti ateliéru Malba se zúčastnili výtvarného sympozia k 800. výročí mučednické smrti patrona diecéze blahoslaveného Hroznaty v klášteře Teplá.

Under press

Ali Boozari je íránský ilustrátor, umělecký kurátor a historik umění. Zúčastnil se výstavy ilustrátorské a malířské skupiny Neumers v Íránu, Francii, Slovenské republice, USA, Německu, Dánsku, Jižní Koreji, Japonsku, Itálii a mnoha dalších zemích, jeho kniha je přeložena do více než 15 různých jazyků. Jeho ilustrace jsou ve světě vysoce ceněné, získal mnoho ocenění, jako například Cenu nového horizontu na veletrhu dětské knihy Bologna 2012 nebo čestný diplom Mezinárodní rady pro knihy pro mládež 2010.

Jako kurátor se podílel na výstavách íránské ilustrátorské skupiny – Arabské noci v Íránu, r. 2015; Nye billeder fra Iran v Dánsku, r. 2015 – 2017; Shāhnāmeh Illustration v Gruzii, r. 2014; Anaarestaan v Mnichově, r. 2014 – 2016). Jako badatel se většinou zabývá perskými minutami a litografií. V současné době pracuje jako asistující profesor na Vysoké škole umění v Teheránu, zároveň je prezidentem Íránské ilustrátorské společnosti.

V Galerii Ladislava Sutnara představí autor retrospektivní výstavu ilustrací vytvořených technikou grafiky. Věří, že s touto technikou může vytvořit umění pro děti, které může být na úrovni mistrovských muzejních děl, a proto se vždy snaží vytvářet ilustrace, které jsou vysoce umělecké a můžou uměleckou úroveň rozvíjet i u diváků.

Vystavené ilustrace jsou vybrané z pěti autorových knih: Coque de noix (2012), La lecon de la fontaine (2013), Mal entendu (2012), Au royaume des nenuphars (2012), La vieille plus rusée que le renard (2009).

Posledním z děl, které je na výstavě k vidění je video s názvem "Voyage". Autor vytvořil video z kombinace perských litografických knih z 19. století, na téma příběhu perského básníka, teologa sufismu a hagiografa Atara. Příběh vypráví o hledání krále všeho ptactva, kdy se shromáždí všechno ptactvo světa a nejmoudřejší pták Hoopoe vyzve k hledání legendárního ptáky Simorgha. Mýtický perský pták Simorgh je podobný západnímu mýtickému Fénixóvi. Při náročném putování zbyde na konci hledání skupina třiceti ptáků, když dorazí do obydlí Simorgha vidí bájného ptáka v odrazu jezera (Jméno Simorgh lze v perském jazyce číst jako Si = třicet a Morgh = pták).
Výsledné video je spojením autorova zájmu o umění ilustrace a jeho výzkumné činnosti

ArtCamp 2017 je v plném proudu

pondělí, 17 červenec 2017 16:27

Probíhá 13. ročník mezinárodní letní školy umění na Sutnarce.

Here and There

Hiroko Matsushita je japonská umělkyně a ilustrátorka, která pracuje převážně s papírem, jako perforovaným médiem, jeho světlem a stíny. Vedle papírových ilustrací pro mnoho komerčních projektů zkoumá dualitu a nejistotu hranic mezi vnitřním a vnějším prostorem, přítomností a nepřítomností.

Papír autorku inspiruje především pro své možnosti dualistického pojetí, ze kterého můžu čerpat; přední a zadní strana, plochost a objem, pozitivní a negativní prostor nebo světlo a stín.

Výstava představuje dvě umělecká rozdílná díla, která jsou ale založená na stejném konceptu - "tady a tam". První je kniha odrážející dualistické prvky tradičních příběhů, jako je dobro a zlo, mládí a stáří nebo štěstí a neštěstí. Skládaný papír vytváří dva různé pohledy zvenčí i zevnitř, což odkazuje na známé a neznámé příběhy.

Druhým dílem je velký geometrický objekt vytvořený přímo na stěně galerie. Malé krabice jsou vyrobeny z papíru a jsou spolu vyrovnány tak, aby tvarovaly stěnu a proměňovali její perspektivní strukturu.

www.hirokomatsushita.com

Diplomantka Sutnarky bude vystavovat v holandské Galerii Marzee

pondělí, 03 červenec 2017 14:06

Diplomová práce absolventky ateliéru Design kovu a šperku Adély Wiesenbergové byla vybrána do Marzee International Graduate Show 2017.

 

Provozní doba budovy fakulty

středa, 28 červen 2017 12:39

Věnujte 5 minut krátkému dotazníku ohledně otevírací doby naší fakulty.

Mezinárodní trienále plakátu v Lahti

středa, 21 červen 2017 14:01

Studentka Sutnarky Tereza Fialová se umístila v nejužším výběru mezinárodního trienále plakátu v Lahti.

Last call / Národní cena za studentský design 2017

pondělí, 19 červen 2017 10:43

Přihlášky do soutěže je možné posílat do 25. června 2017.
Soutěží práce z oblasti industriálního a produktového designu.

Strana 1 z 40

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E

vnější vztahy a informace k přijímacímu řízení
pro zahraniční uchazeče

mgr. markéta kohoutková

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel / 377 636 716

fax / 377 636 702