Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

aktuality

Sutnarka přivítala kulturní atašé

středa, 06 prosinec 2017 12:16

V pátek 1. prosince 2017 navštívila naši fakultu kulturní atašé České republiky v USA, paní Šárka Vamberová. Přijela na pozvání Renáty Fučíkové, odborné asistentky ateliéru Mediální a didaktické ilustrace (MDIL), jehož studenti už několik měsíců pracují na projektu „Dobrých 100". Na základě společného zadání napříč ročníky ateliéru MDIL studenti vytvářejí jakousi pozitivní mapu stoleté historie naší republiky.

Sutnar dětem

Poslední výstava roku 2017 patří v Galerii Ladislava Sutnara dětem. Galerie se promění v hernu, ale ne jen tak ledajakou – sutnarovskou. Rozhodně největším lákadlem je molitanová verze Sutnarovy slavné stavebnice Build the Town, která je zhotovená v nadživotní velikosti a malí návštěvníci si tak budou moct postavit své vlastní velké město. Kromě velké stavebnice bude k vidění i její malá dřevěná verze,
ta je přesnou kopií originální verze stavebnice.

Sutnar ve své tvorbě kladl důraz na jednoduchost a barvy, nejinak je tomu i v případě jeho hraček. Aby se děti seznámily se základními tvary a barvami podle Sutnara, vznikla na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara kniha s názvem Inspirace dětem. Knihu vytvořila absolventka Marcela Konárková spolu se Stevenem Hellerem ze School of Visual Arts v New Yorku. U příležitosti výstavy vznikly na základě této knihy pracovní listy, které si budou moct děti na místě vyzkoušet. Z pěti pracovních listů si děti vyrobí například vlastní stavebnici nebo loutku.

Dalším lákadlem je magnetická skládačka, kterou vytvořil student Grafického designu Jakub Ivanovský jako jednu z ateliérových prací. Skládačka je tvořená ze základních tvarů a je jen na fantazii návštěvníků co vytvoří.

Zastavte se v předvánočním shonu v naší herně, která bude v galerii až do 6. ledna. Mezi vánočními svátky bude galerie uzavřena.

Okřídlení koně a Baron Prášil létají pod Karlovým mostem v Praze nad Čertovkou

úterý, 05 prosinec 2017 09:49

Okřídlení koně, baron létající na dělové kouli a mnohé další motivy ze slavného filmu Baron Prášil ukazuje unikátní světelná projekce na budově Muzea Karla Zemana v Praze. Za pomoci současných technologií je možné přímo z Karlova mostu nahlédnout do kouzelného a fantastického světa klasické animace světoznámého československého režiséra Karla Zemana. Projekce je volně přístupná a k vidění v úterý 12. a 19. prosince po západu slunce, zhruba od 17 do 19 hodin.

Pětiminutový umělecký sestřih filmových motivů jednoho z nejoblíbenějších snímků Karla Zemana shlédly z Karlova mostu už minulou neděli stovky příjemně překvapených zahraničních turistů i místních. Promítané motivy se odrážejí na hladině pražské Čertovky a vytvářejí romantickou vánoční atmosféru pro všechny cílené i náhodné kolemjdoucí.

Projekce je realizována za odborné a technické podpory ateliéru Multimédií Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. „Karel Zeman byl velkým inovátorem a umělcem, ke kterému vzhlížíme nejen my se studenty, ale i celý filmový svět. I když máme v ateliéru k dispozici všechnu současnou techniku od greenscreenového studia přes motion capture až po virtuální realitu, ne vždy jsme schopni napodobit to, co ve své době Zeman udělal," vysvětluje vedoucí ateliéru a spoluautor projekce Jan Morávek a dodává, že „by byl rád, kdyby i dnešní filmy na diváky za desítky let působily stejně okouzlujícím dojmem jako Zemanovy snímky dnes."

Projekce jsou součástí pravidelného vánočního programu v Muzeu Karla Zemana. Spojit ji tak lze třeba s návštěvou kreativních výtvarných dílen, speciálních workshopů animace nebo s prohlídkou expozice muzea a vyfotografováním se unikátním fotorobotem. Termíny a informace o konkrétních akcích v muzeu najdete na www.muzeumkarlazemana.cz nebo na muzejním facebooku.

Posláním muzea je mimo jiné uchovávat umělecký odkaz režiséra Karla Zemana a zprostředkovávat jeho jedinečnost současným generacím. Proto si velmi ceníme práce plzeňských pedagogů a studentů, kteří projekci po technické a umělecké stránce perfektně zvládli," komentuje spoluzakladatel muzea Marcel Kral.

Projekce je koncipována jako světlená práce s videem s respektem k tradiční klasické animaci Karla Zemana. Autoři se tak rozhodli nezvolit běžnou cestu videomappingu, ale citlivě reagují na původní Zemanovy postupy a pracují především s prostorem, ve kterém se projekce nachází. Cíleně nestaví diváka před připravené plátno, ale snaží se, aby plátno samo diváka náhodně oslovilo. Z toho důvodu se projekce realizuje v intimním uzavřeném prostoru doplněném nejdůležitějšími pražskými památkami, a ne v otevřeném náměstním prostoru.

O Muzeu Karla Zemana
Muzeum Karla Zemana se za dobu svého téměř pětiletého působení nesmazatelně zapsalo na mapu kulturních institucí v metropoli. Za svůj cíl si klade představit celoživotní dílo světové uznávaného filmového tvůrce Karla Zemana a jeho filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Expozice mapuje Zemanovu tvorbu od prvních animací a loutkových filmů ve čtyřicátých letech minulého století až po díla z jeho posledního tvůrčího období. Podstatná část muzea je pak věnována jeho nejzásadnějším filmům – Cestě do pravěku, Vynálezu zkázy a Baronu Prášilovi.

Muzeum je unikátní svým hravým pojetím – nabízí možnost se zapojit a vyzkoušet si na vlastních fotoaparátech a videokamerách trikové postupy, které Karel Zeman ve svých filmech používal.

Filmy Karla Zemana jsou restaurovány v rámci projektu Čistíme svět fantazie partnerů Nadace české bijáky, Česká televize a Muzeum Karla Zemana ve spolupráci s UPP.

O ateliéru Multimédií Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni
Ateliér Multimédií je zaměřen na práci s multimediálními prostředky a jejich aplikacemi nejen v digitální fotografii, filmu, videu, audiu, ale také v moderních oblastech scénografie a lightdesignu s využitím klasických uměleckých technik. Smyslem tohoto studia, nalézajícího se na přesahu řady disciplín výtvarného umění, je vybavit studenty kvalitní praktickou zkušeností i pro případnou aplikovanou uměleckou tvorbu, získat vhled do současného stavu vývoje oboru, schopnosti experimentovat a s využitím multimediálních prostředků a přesahů prakticky odhalit prostřednictvím své tvorby široké možnosti současných vyjadřovacích prostředků. 

Letos v říjnu bylo v rámci ateliéru otevřeno nové multimediální studio vybavené mj. velkoplošným greenscreenem a technikou k virtuální realitě, kombinované s divadelním prostorem a amfiteátrem, a nakloněné ke spolupráci s odbornou veřejností i partnery.

Vánoční Design Market

Předvánoční Design Market studentů Sutnarky je již tradicí.

Mezinárodní Fotografické Symposium

středa, 29 listopad 2017 11:11

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara pořádá ve dnech 7. a 8. prosince Mezinárodní Fotografické Symposium. Symposium je určeno pro studenty fotografie a jiných oborů, zájemce o studium i širokou veřejnost. Více informací naleznete zde

Štěpánka Jislová vydala své komiksové album

pondělí, 27 listopad 2017 14:26

Štěpánka Jislová, studentka 3. ročníku navazujícího magisterského studia ateliéru Ilustrace, není na české komiksové scéně neznámá. Sbírá řadu ocenění na domácí i mezinárodní půdě a má za sebou například ilustrace k vydané knize Pavla Kosatíka „Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi". Její ilustrace najdete také v některých vydáních časopisu „AARGH!" či Sborníku české mangy Vějíř. Kromě toho je spolu s Terezou Drahoňovskou členkou uskupení Laydeez do Comics Praha, které letos získalo komiksového Oskara - cenu Muriel v kategorii Přínos českému komiksu.

Art Residence v Youkobo Art Space v Tokiu

čtvrtek, 23 listopad 2017 13:51

Vojtěch Domlátil, vyučující ateliéru Animovaná a interaktivní tvorba, strávil říjen a listopad na rezidenčním pobytu v Japonsku. Během těchto dvou měsíců intenzivně sbíral materiál, procestoval Japonsko od Hokkaida po Kyoto a natáčel v prostorách studia v Youkobo Art Space...

Avantgardní kousky studentů Fashion designu ovládly košický Fashion Week

úterý, 14 listopad 2017 00:00

Druhý listopadový týden se staly Košice Mekkou módy. V metropoli Východního Slovenska se konal čtvrtý ročník úspěšného mezinárodního projektu Fashion Week. V programu dostali šanci prezentovat se i mladí talenti z uměleckých škol Slovenska i České republiky. Prezentace ateliéru Fashion design zde nesměla chybět.

Cena Ladislava Sutnara 2017 má své majitele

pátek, 10 listopad 2017 00:00

Okruh významných osobností českého a světového umění a designu, které dosud obdržely prestižní Cenu Ladislava Sutnara, rozšířila ve čtvrtek 9. listopadu pětice nových laureátů. Poprvé ve své šestileté historii se ceremoniál konal v budově Sutnarky, v nově vybaveném multimediálním studiu.

Slunce – klíč k barvám v díle Ladislava Sutnara

čtvrtek, 09 listopad 2017 00:00

Ve čtvrtek 9. listopadu 2017 se konal u příležitosti 120. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších Plzeňanů, geniálního designéra a malíře Ladislava Sutnara, vzpomínkový pietní akt u jeho čestného hrobu.

William Lobkowicz převzal čestný doktorát

středa, 08 listopad 2017 00:00

Ve středu 8. listopadu se na půdě Západočeské univerzity v Plzni uskutečnilo slavnostní zasedání Vědecké rady ZČU. Čestný titul doctor honoris causa zde převzal William Lobkowicz, potomek roudnické větve rodu Lobkowiczů.

Čestné uznání pro Evu Bartošovou

pondělí, 06 listopad 2017 00:00

Mimořádného mezinárodního úspěchu dosáhla studentka ateliéru Mediální a didaktické ilustrace, BcA. Eva Bartošová. Získala Čestné uznání na Mezinárodním bienále ilustrací v Bělehradě.

Ilustrátoři ze Sutnarky se této soutěžní přehlídky zúčastnili vůbec poprvé, ale vedli si skvěle. Do expozice a do katalogu byli vybráni: Eva Bartošová s autorskou knihou "Divné zápisky". (Jde o bakalářskou práci realizovanou pod vedením MgA. Ing. Václava Šlajcha.) Dále Gabriela Mangerová s autorským komiksem "Do vlastních rukou", Petra Horáková s ilustracemi ke knize "Kmotr", Tereza Pchalková s autorskou knihou "Ini a Nanuk", Václav Šlajch s kolekcí ilustrací z různých publikací a Renáta Fučíková s autorskou knihou "Shakespeare. 12 převyprávěných her v historických souvislostech".

Bienále bylo zahájeno 30. 10. a výstava potrvá do 19. 11.

Strana 1 z 43

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E

vnější vztahy a informace k přijímacímu řízení
pro zahraniční uchazeče

mgr. markéta kohoutková

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel / 377 636 716

fax / 377 636 702