obor

telefon / 377636733
konzultační hodiny / *.DOC

informace k přijímacímu řízení

View the embedded image gallery online at:

o ateliéru

Ateliérová výuka směřuje k autorské tvorbě a tvorbě výtvarných solitérů, doplňována je profesionální designérskou tvorbou.

Struktura magisterského navazujícího studia je velmi podobná struktuře výuky na tradičních výtvarných školách – cca 2/3 objemu kreditů obsahuje výuka hlavního předmětu (ateliéru) a pouze zbylá třetina volitelných předmětů je k dispozici pro individuální doplnění nebo prohloubení kvalifikace či dovedností studenta. Magisterský stupeň již počítá s dostatečnou zralostí studenta, jenž plánuje svůj umělecký růst. Proto jsou volitelné předměty nabízeny ve většině případů bez přiřazování a doporučování do určitého konkrétního semestru studia. Délka standardní doby studia navazujícího magisterského stupně jsou 3 roky.

Vedle hlavního ateliéru fashion design posluchači během studia absolvují další povinné předměty: estetiku a teorie umění, vybrané kapitoly z dějin umění, exkurzi, atd., nedílnou součástí studijního plánu je i absolvování povinné praxe. V rámci rozšíření a zpestření kvalifikace si studenti dle doporučení garanta oboru volí z kreativního bloku další předměty, např. grafický design, kresbu, malbu, ilustraci a grafiku atd. Paletu zvolených předmětů v rámci svého studijního plánu završí volbou některého povinně volitelného předmětu rozšiřujícího bloku - např. klasického fotografování, digitálního fotografování, umělecké fotografie atd.

Nejkvalitnější semestrální, klauzurní a v závěru studia i diplomové práce, mohou posluchači pravidelně vystavovat v několika plzeňských galeriích, jež FDULS spravuje, ale i v jiných výstavních prostorech v Plzni i mimo Plzeň. Posluchači mohou absolvovat studijní stáže na jiných uměleckých školách v ČR i zahraničí, součástí studia je zapojení studentů pod odborným vedením pedagogů do mnoha prestižních uměleckých projektů a výtvarných akcí.

Absolventi se stanou kreativními, flexibilními osobnostmi, jež budou disponovat zevrubnými znalostmi oboru dějiny umění, dějiny daného oboru, estetiky a teorie umění. Budou schopni pracovat tvůrčím způsobem ve sféře ryze kreativní, či v oboru návrhářství oděvů malých sérií. Dokáží se odborně vyjadřovat nejen kresebně, ale i modelářsky, se schopností autorského dohledu při tvorbě výrobních prototypů, při realizaci autorských modelů či individuálních zakázkových oděvů. Budou schopni pracovat i jako „průmysloví“ designéři oděvů, ovládající technickou kresbu i ilustrační oděvní kresbu, zároveň však budou schopni vytvořit konkrétní návrh pomocí počítačové animace. Samozřejmostí jsou znalosti materiálů, a to jak textilních, tak i jiných přírodních. Absolventi budou umět navrhovat konfekční modely i konkrétní firemní oblečení, zároveň dokáží fundovaně spolupracovat s dalšími odbornými profesemi či reklamními firmami. Nabyté vědomosti i praktické dovednosti budou výborným základem pro odborné vedení vlastní oděvní firmy, založení vlastní značky či malého studia, provozování poradenské a stylistické činnosti. Získané vzdělání uplatní jak v rámci vlastní tvorby výtvarných originálů, tak při spolupráci s různými výrobci oděvů či prádla.

přijímací zkoušky

Podrobné informace týkající se přijímacího řízení do magisterského studia FDULS naleznete zde.

příprava na přijímací talentové zkoušky

V případě zájmu má uchazeč možnost před přijímacím řízením po předchozí domluvě konzultovat své domácí práce s vedoucím zvoleného ateliéru (kontakt: pí K. Parisis, tel. +420 377 636 801, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ). Konzultace jsou poskytovány za poplatek.

Jako přípravu na vlastní talentové zkoušky mohou uchazeči absolvovat v rámci placeného celoživotního vzdělávání na FDULS celosemestrální umělecké kurzy (informace viz www.fdu.zcu.cz, sekce Celoživotní vzdělávání, kontakt Mgr. M. Jeriová, tel. 377 636 715, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) či intenzivní týdenní umělecké kurzy během každoroční mezinárodní letní školy umění ArtCamp (informace viz www.fdu.zcu.cz/artcamp kontakt: Mgr. M. Kohoutková, tel. +420 377 636 716, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ).

Po splnění podmínek přijímacího řízení a následném přijetí na FDULS mohou být studentům tyto úspěšně absolvované kurzy při dodržení stanovených podmínek uznány v rámci svého studijního plánu jako absolvované.

státní závěrečná zkouška

Státní závěrečná zkouška (dále jen SZZ) je uskutečňována formou všeobecné rozpravy dle zadaných okruhů (zkušební okruhy viz Státní závěrečná zkouška > Fashion design)

Součásti SZZ jsou

• obhajoba předem vypracované a předložené praktické i teoretické části diplomové práce,
  • zkouška z teorie a dějin oboru,
  • zkouška z dějin umění a estetiky

diplomová práce

Součástí státní závěrečné zkoušky je vypracování a obhájení závěrečné diplomové práce, jež obsahuje teoretickou část i vlastní umělecké dílo.

Příklady témat diplomových prací

U diplomových prací se zpracování tématu odlišuje od bakalářských prací rozsahem a hloubkou uchopení tématu.

• Koncepce a sady oděvních doplňků
    Koncepce a návrh oděvní sestavy jako celku
    Sady návrhů designu bot
    Analýza současné obuvi a nové vize vývoje
    Dětská obuv
    Vlastní analýza stylu „Moje značka“
    Kompletní vybavení včetně doplňků pro konkrétní typ prostředí nebo aktivity

Každý student má možnost navrhnout vlastní individuální téma.