obor

konzultační hodiny / *.DOC

informace k přijímacímu řízení

o ateliéru

Během studia si v rámci specializace Produktový design student zvolí vedle povinných předmětů ještě další vybrané předměty z jednotlivých povinně volitelných bloků studijního plánu - doplňujícího bloku a výběrového bloku. Posluchač bude vedle hlavního ateliérového předmětu Produktový design navštěvovat přednášky z dějin umění, teorie a dějin designu, autorského práva v umění, ale zároveň i praktické předměty: kresbu, modelování, ergonomii pro design, fotografii a další, jež svým zaměřením podpoří základní výuku.

Cílem studia této specializace je připravit absolventa se základní kvalifikací designéra na bakalářské úrovni tak, aby byl připraven pro designérskou práci v týmu s kvalifikovanými designéry a konstruktéry (spíše než pro zcela samostatnou práci designéra). Samozřejmou součástí vzdělání tohoto absolventa bude velmi dobrá orientace v dějinách designu a dějinách umění.

Během studia mohou posluchači obou specializací Designu pravidelně vystavovat své nejkvalitnější semestrální, klauzurní a v závěru studia i bakalářské práce v plzeňských výstavních prostorech, které FUD spravuje. Zároveň mají studenti možnost prezentovat svoji nejkvalitnější tvorbu v rámci výstav a účastí v mnoha soutěžích a projektech i mimo Plzeň. Studenti mohou absolvovat stáže v ČR i zahraničí, samozřejmou součástí studia je účast na různých projektech a výtvarných akcích pod odborným vedením pedagogů buď individuálně, nebo spolu se studenty jiných fakult, např. Fakultou strojní.

Absolventi obou specializací oboru Design jsou kreativními a kultivovanými osobnostmi se smyslem pro systém a týmovou práci, schopnými používat moderní výpočetní techniku a současně skloubit výtvarný a estetický projev. Uplatnění naleznou jako členové designérských týmů v malých či středních firmách, v konstrukčních či projektových kancelářích, v reklamních a grafických studiích, v regionálním průmyslu. Studijní obor je koncipován tak, aby umožňoval po absolvování tohoto tříletého bakalářského studia uplatnění absolventů v praxi.

Absolventi mají samozřejmě možnost v případě úspěšného splnění podmínek přijímacího řízení pokračovat ve studiu některého z navazujících magisterských programů na FUD či ve studiu jiného navazujícího magisterského programu na některé z fakult ZČU či na kterékoli jiné VŠ v tuzemsku, příp. v zahraničí.

přijímací zkoušky

Podrobné informace týkající se přijímacího řízení do bakalářského studia FDULS naleznete zde.

příprava na přijímací talentové zkoušky

V případě zájmu má uchazeč možnost před přijímacím řízením po předchozí domluvě konzultovat své domácí práce s vedoucím zvoleného ateliéru (kontakt: pí K. Parisis, tel. +420 377 636 801, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ). Konzultace jsou poskytovány za poplatek.

Jako přípravu na vlastní talentové zkoušky mohou uchazeči absolvovat v rámci placeného celoživotního vzdělávání na FDU celosemestrální umělecké kurzy (informace viz www.fdu.zcu.cz, sekce Celoživotní vzdělávání, kontakt Mgr. M. Jeriová, tel. 377 636 715, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) či intenzivní týdenní umělecké kurzy během každoroční mezinárodní letní školy umění ArtCamp (informace viz www.fdu.zcu.cz/artcamp kontakt: Mgr. M. Kohoutková, tel. +420 377 636 716, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ).

Po splnění podmínek přijímacího řízení a následném přijetí na FDU mohou být studentům tyto úspěšně absolvované kurzy při dodržení stanovených podmínek uznány v rámci svého studijního plánu jako absolvované.

státní závěrečná zkouška

Státní závěrečná zkouška (dále jen SZZ) je uskutečňována formou všeobecné rozpravy dle zadaných okruhů, zveřejněných na webových stránkách FUD (viz Státní závěrečná zkouška > Produktový design).

Součásti SZZ jsou:

• obhajoba předem vypracované a předložené praktické i teoretické části bakalářské práce,
  • zkouška z teorie a dějin oboru (specializace),
  • zkouška ze zvoleného specializačního bloku (FAV či FST) v rámci specializace Průmyslový design.

bakalářská práce

Součástí státní závěrečné zkoušky je vypracování a obhájení závěrečné bakalářské práce, jež obsahuje teoretickou část i vlastní umělecké dílo.

Volba tématu bakalářské práce - obecné informace

• Témata bakalářských prací mohou být pro obě specializace oboru Design podobná.
  • Ve specializaci Produktový design je kladen akcent na výtvarné řešení.
  • Ve specializaci Průmyslový design je navrhování ještě doplněno o aerodynamické či materiálové výpočty, testy, modely, výpočty pružnosti a pevnosti atd. Student specializace Průmyslový design vypracovává závěrečnou práci pod vedením pedagoga z katedry konstruování strojů Fakulty strojní či z katedry mechaniky Fakulty aplikovaných věd. Zároveň je tomuto studentovi stanoven konzultant umělecké stránky práce z pedagogů ateliéru Design FUD. Každý student specializaci Produktový design či specializace Průmyslový design má možnost navrhnout a předložit řediteli FUD ke schválení své vlastní individuální téma bakalářské práce.

bakalářská práce

Volba tématu bakalářské práce - obecné informace

• Ve specializaci Produktový design je kladen akcent na výtvarné řešení.

Příklady témat bakalářských prací - specializace Produktový design
Design elektrického ručního nářadí

• vrtačka
  • pásová/vibrační bruska