obor

konzultační hodiny / *.DOC

informace k přijímacímu řízení

o ateliéru

Ateliér se zaměřuje na didaktickou tzv. non-fiction ilustraci, která nyní zažívá veliký boom. Studenti ateliéru se na svou profesionální dráhu připravují především prostřednictvím společných projektů. Učí se zprostředkovat informace s pomocí obrazu a složit je ve vstřícný, sdělný a výtvarně náročný celek. Vedoucí ateliéru, Renáta Fučíková, nechává studenty hledat vlastní cesty a jejich vývoj pouze usměrňuje. Díky tomu se v ateliéru rozvíjí rozmanitost výtvarných projevů. Studenti společně vydávají knihy ve velkých nakladatelstvích a vystavují doma i v zahraničí. První společnou větší realizací byl projekt Česká zima, který byl vystaven v Soulu a v Sarajevu a vyšel knižně v největším českém nakladatelství Albatros. Sté výročí vzniku Československé republiky připomněl projekt Dobrých 100, který byl vystaven ve Washingtonu a v Záhřebu, mimo to vyšel knižně v nákladu téměř 12 000 kusů v nakladatelství Euromedia a stal se pilotním titulem pololetí. Dále fakulta knižně zrealizovala projekt Pilseñ, který přibližuje osudy českého města a chicagské čtvrti stejného jména.

Ateliér vystavoval v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě, ale také ve Washingtonu, Soulu, Sarajevu, Chicagu a v Záhřebu.

přijímací zkoušky

Podrobné informace týkající se přijímacího řízení do bakalářského studia FDULS naleznete zde.

příprava na přijímací talentové zkoušky

V případě zájmu má uchazeč možnost před přijímacím řízením po předchozí domluvě konzultovat své domácí práce s vedoucím zvoleného ateliéru (kontakt: pí K. Parisis, tel. +420 377 636 801, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ). Konzultace jsou poskytovány zdarma.

Jako přípravu na vlastní talentové zkoušky mohou uchazeči absolvovat v rámci placeného celoživotního vzdělávání na FDULS celosemestrální umělecké kurzy (informace viz www.fdu.zcu.cz, sekce Celoživotní vzdělávání, kontakt Mgr. M. Jeriová, tel. 377 636 715, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) či intenzivní týdenní umělecké kurzy během každoroční mezinárodní letní školy umění ArtCamp (informace viz www.fdu.zcu.cz/artcamp kontakt: Mgr. M. Kohoutková, tel. +420 377 636 716, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ).

Po splnění podmínek přijímacího řízení a následném přijetí na FDULS mohou být studentům tyto úspěšně absolvované kurzy při dodržení stanovených podmínek uznány v rámci svého studijního plánu jako absolvované.

státní závěrečná zkouška

Státní závěrečná zkouška (dále jen SZZ) je uskutečňována formou všeobecné rozpravy dle zadaných okruhů, zveřejněných na webových stránkách FDULS (viz Státní závěrečná zkouška > Mediální a didaktická ilustrace, Grafický design, Komiks a ilustrace pro děti, Kniha a tvarování papíru, Vizuální komunikace, Ilustrace Grafika, Malba).

Součásti SZZ jsou:

• obhajoba předem vypracované a předložené praktické i teoretické části bakalářské práce,
  • zkouška z teorie a dějin oboru (specializace),
  • zkouška z dějin umění,

bakalářská práce

Součástí státní závěrečné zkoušky je vypracování a obhájení závěrečné bakalářské práce, jež obsahuje teoretickou část i vlastní umělecké dílo.
Příklady témat bakalářských prací – specializace Mediální a didaktická ilustrace

• Ilustrace poezie – ilustrace a grafický design vybraného titulu poezie, digitální tisk nebo některáz klasických grafických technik
  • Ilustrace pohádek pro děti, barevně libovolnou technikou
  • Kresba v dobrodružné literatuře, text bohatý na dramatický děj
  • Bibliofilie – libovolný titul, ilustrace cyklem grafických listů v některé klasické grafické technice
  • Měsíční či týdenní kalendář doplněný variantně literárním textem s ilustracemi, vystřihovánkami, omalovánkami nebo cyklem naučných tabulí
  • Sada naučných tabulí na téma obrázkový slovník, domácí zvířata, anatomie člověka atp.
  • Cyklus kreseb na literární téma
  • Poštovní známka – 15 návrhů pro offsetový tisk či hlubotisk
  • Pohlednice – min. 30 návrhů pohlednic, libovolná tradiční či netradiční technologie na dané téma
  • Leporelo pro předškoláky na motivy říkanek

Každý student má možnost navrhnout a předložit děkanovi FDULS ke schválení své vlastní individuální téma bakalářské práce.