Galerie Ladislava Sutnara začne nový rok výstavou „Motýli v ghettu nežijí"

Ve čtvrtek 16. ledna se v Galerii Ladislava Sutnara uskutečnilo slavnostní otevření výstavy "Motýli v Ghettu nežijí", která vznikla ve spolupráci s plzeňskou Starou synagogou.

V pondělí 27. ledna 2020 uplyne přesně 75 let od osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. Na základě dokumentů a rešerší bylo vybráno 27 českých Židů, kteří zemřeli v Osvětimi. Do tábora smrti byli v průběhu druhé světové války transportováni převážně z terezínského ghetta.

Připomínková výstava „Motýli v ghettu nežijí" uměleckou formou představuje 27 statečných obětí prostřednictvím původních uměleckých děl, které vytvořili studenti ateliéru Užitá fotografie Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Výstava probíhá současně v Galerii Ladislava Sutnara a ve Staré synagoze v centru Plzně.
Výstava „Motýli v ghettu nežijí" má být místem setkání pro pokojnou připomínku památky všech obětí druhé světové války a vyzývá k toleranci, míru a bratrství v dnešním politicky napjatém světě.

Výstava připomíná tyto konkrétní oběti holocaustu: Hanička Bradyová, Jakob Edelstein, Pavel Friedmann, Bedřich Fritta, Petr Ginz, Pavel Haas, Karel Hartmann, Oskar Hekš, Camill Hoffmann, Ottla Kafka, Franz Peter Kien, Gideon Klein, Margita Koretzová, Hans Krása, Egon Ledeč, Fritz Löhner-Beda, František Mořic Nágl, Ludwig Pollak, Grete Reiner, Rafael Schächter, Malva Schalek, Adolf Strauss, Robert Stricker, Viktor Ullmann, Ilse Weber, Fritz Weiss, Rudolf Wels.

V Galerii Ladislava Sutnara jsou k vidění díla těchto studentů: Adéla Bendová, Adéla Kopřivová, Alina Orlova, Barbora Bačová & Marek Lentvorský, Dinara Kurmakaeva, Elizaveta Chernushenko, Julie Hojdová, Linda Kratochvílová, Margarita Shabasheva, Marie Plná, Marie Sedelmayerová, Martina Havlová, Nicole Schmidtová, Nguyen Quang Chien, Riza Almazovna Khamiyeva, Rozálie Skalová, Štěpánka Vacková, Tereza Kropáčová, Vendula Zouzalíková, Veronika Poslední, Viktor Chomiak, Viktorie Kučerová.

Ve Staré synagoze vystavují své práce tito studenti:
Tereza Dudíková, Alexander Dym, Hana Jedličková, Jiří Klimenta, Kamran Julfayev.

V pondělí 27. ledna 2020, právě v den 75. výročí osvobození tábora v Osvětimi-Březince, se ve Staré synagoze v Plzni uskuteční od 19:00 hodin mimořádná akce, na které vystoupí oceňovaný houslista Marek Pavelec a básně Pavla Friedmanna (1921 – 1944) přednese Jaroslav Achab Haidler významný český herec, překladatel, fotograf a bývalý ředitel ústeckého Činoherního studia. Na akci je nutná rezervace předem na mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Foto: Alex Dym

Hromadná fotka autorů (titulka): Zuzana Zbořilová