Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Chiméra

"Chiméra" je jedinečná kolektivní výstava tchajwanských nových médií a digitálního umění kurátorů Jana Van Woensela a Yu-Chuan Tsenga. Na vernisáži, která se konala v pátek 4. října jsme měli příležitost setkat se s významnými hosty jako je Andy W. M. Tseng (ředitel Tchajpejské Ekonomické a Kulturní Kanceláře), Hung-chi Cheng, pan velvyslanec Joey Chung-I Wang (TEKK). Přítomen byl také proděkan pro tvůrčí činnost naší fakulty Arnošt Marks. Výstava je uspořádána ve dvou prostorech DOX+ v Praze.

vernisáž: pátek, 04 říjen 2019
od: sobota, 05 říjen 2019
do: neděle, 27 říjen 2019

Vystavující umělci: Chenwei Chiang, Chi-Ping Chin, Kung-ta Tseng, Scottie Chih-Chieh Huang, Tien-Chun Chang, Yu-Chuan Tseng, Yun-Ju Chen

Kurátoři: Jan Van Woensel & Yu-Chuan Tseng

„Chiméra" pramení z pochopení, že se lidé v posledních desetiletích stali hybridem těla a stroje. Člověk je spoluzávislý na technologiích. Chytré zařízení, jehož jsme součástí, je jak klíčem, který otevírá nekonečné průchody do virtuálního prostoru, tak i nádobou, kterou používáme k jízdě na vlnách kyberreality. Naše dobrovolné masové směřování k virtuálnímu prostoru způsobilo nevratné odcizení. Moderní člověk opustil ve stavu bezvědomí přírodu a nahradil ji virtuální iluzí otevřených zdrojů, která slouží jako kdysi přístupná náhrada. Tato agnostická paralelní pustina je však pouze neuspokojivým stimulem, živí jen zvýšenou závislost člověka na digitálních nástrojích, a ve stále více digitalizovaném světě vyvolává osobní odcizení.

„Chiméra" je melancholická a poeticky laděná výstava, v níž ústřední postavení zaujímá osamělost přírody v hypertechnologické demiurgické éře.

Kurátor Jan Van Woensel, NYC, září 2019

Fotografie: Alexander Dym

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E