Boom! Grrr!! Bang!!! A vše se hýbe!? je hravá výstava v tišnovské galerii

Studenti a pedagogové ateliéru Komiks a ilustrace pro děti vystavují v Galerii Josefa Jambora.

vernisáž: sobota, 01 červen 2019
od: neděle, 02 červen 2019
do: neděle, 08 září 2019

Galerie se nachází v samém centru města, obklopena knihkupectvím a knihovnou, a po celé léto v ní budou probíhat workshopy, koncerty a divadelní představení pro děti.

Galerie Josefa Jambora vznikla v roce 1996, na popud paní Marty Sylvestrové, která je vnučkou muže, který zde více než třicet let žil a tvořil. Byl to pan Josef Jambor (1887‒1964), malíř, jehož obrazy znají všichni milovníci Vysočiny. Galerie má stálou část expozice, věnovanou obrazům tohoto malíře a část, ve které jsou vystavovány putovní výstavy.

Paní Sylvestrová, je nejen vnučkou Josefa Jambora, ale také kurátorkou Moravské galerie v Brně, pod kterou spadá i Galerie Josefa Jambora, její srdeční záležitost.

Jen za první den po vernisáži shlédlo výstavu přes sedm desítek malých návštěvníků. Samotnou vernisáž navštívila řada dospělých i dětí, včetně pana Jiřího Dospíšila, starosty města Tišnova. Přítomni byli i někteří autoři z řad studentů. Velmi děkujeme Kateřině Illnerové z 1. ročníku, za velkou pomoc a oporou při instalaci.

Výstavu zahajovala paní galeristka Marta Sylvestrová, pohovořil Pan Prokůpek, teoretik komiksu a vydavatel časopisu AArgh, autor dalších periodik či knih týkajících se komiksu. A pár slov pronesla i vedoucí ateliéru Barbara Šalamounová. O hudební doprovod vernisáže se postarala naše současná bakalářská absolventka, Hanna Kovtun. Zazpívala ruské a ukrajinské písničky a doprovodila se na akustickou kytaru. Po zahájení byla vystřídána Tišnovským ženským triem Vlaštovky, jež sbírají písně o tomto ptáčkovi a šíří je mezi dětmi a dospělými.

Výstava je průřezem tvorby ateliéru, speciálně zaměřené na děti. Proto se vernisáž konala 1. června, na Den dětí. Děti si mohly též rozebrat bonbony zabalené v originálních balících papírkách, vytvořených pro tuto příležitost.

Výstava ukazuje, jak práce někdejších absolventek oboru ilustrace z Plauen, tak ty současnější až po horké novinky, letošní bakalářské a diplomové práce, které teprve budou hodnoceny v příštím týdnu.

Představujeme i bakalářskou práci Lucie Dynterové z roku 2018. Jedná se o digitální interaktivní komiks "Továrna na umění", který si diváci mohou zahrát. Krom toho si mohou pohrát s magnety či kostkami, sledovat lentikulární obrázky, číst v knížkách i komiksech, obdivovat pop-upové knihy, nahlížet do skříní plných překvapení nebo se fotit u fotostěn, které vznikly v roce 2014. Návštěvníci si mohou zaskákat panáka a užít si další legrácky.

K vidění jsou i dvě knihy, skupinové pohádky, v harmonikové vazbě, vytvořené speciálně pro tuto výstavu. Vznikly pod vedením vedoucí ateliéru Barbary Šalamounové a odborné asistentky Marie Kohoutové. Studenti společně s pedagogy napsali vlastní pohádku, kterou poté ilustrovali. Každý z autorů nakreslil jednu dvojstránkovou ilustraci.

Skupina  studentů 1.ročníku bakalářského stupně pod vedením Marie Kohoutová vytvořili knihu "Neděle na houby". Kniha "Barevné království" je dílem studentů 2. ročníku bakalářského stupně pode vedením Barbary Šalamounové.

Hravou vizuálně pestrou výstavu můžete navštívit až do začátku září.

Děkujeme Galerii Josefa Jambora i paní Sylvestrové za milou spolupráci a těšíme se na Vaši návštěvu :-)

Foto: Andrea Bratrů Velnerová

Fotografie z vernisáže najdete zde

doc. Barbara Šalamounová