Nominace na ceny Grafiky roku 2018 odtajněny

úterý, 29 leden 2019 14:33

Slavnostní vyhlášení cen a vernisáž výstavy Grafika roku 2018 se uskuteční v neděli 3. února 2019 v Obecním domě v Praze, kde samotná výstava potrvá od 4. února do 27. února 2019. Výstavu letošního laureáta prestižní Ceny Vladimíra Boudníka můžete navštívit v rámci expozice v Obecním domě na nám. Republiky.

Do letošního ročníku se přihlášilo na 361 prací, z toho bude vystaveno 151 děl a 15 autorských knih. Letošní ročník nabídne různorodé grafické práce a autorské knihy renomovaných grafiků, studentů a výtvarníků s přesahem do různých oborů. Návštěvníci se mohou těšit na grafické práce všestranného výtvarníka Petra Nikla, malířů Jakuba Špaňhela, Martina Mainera, Jana Jemelky, Martina Salajky, sochaře Čestmíra Sušky, kluků ze street artové zóny Jana Kalába, Pasty Onera i Michala Škapy, na světovou autorskou knihu Květy Pacovské a mnohé další.

Za Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara byli nominováni tito pedagogové a studenti:

Hlavní cena v kategorii A – velký formát

Nominováni na cenu v této kategorii: Martin Velíšek, Iva Krupicová, Jan Kaláb, Klára Stodolová, Jiří Kornatovský, Šimon Brejcha, Petr Brožka, Jan Kocman, Robin Kaloč, Jiří Samek a Miloš Šejn.

Hlavní cena v kategorii B – malý formát

Nominováni na cenu v této kategorii: Blanka Gawlik, Jiří Hanuš a Lenka Kahuda Klokočková

Hlavní cena v kategorii C/A – studentská práce – velký formát, Cena Simeony Hoškové

Nominováni na cenu v této kategorii: Markéta Bábková (AVU v Praze), Anna Bydžovská (SUTNARKA v Plzni), Dagmar Dolíhalová (SUTNARKA v Plzni), Lukáš Cinkanič (AVU v Praze), Alžběta Dvořáková (PF UHK), Markéta Crhová (PF UHK), Matouš Fiala (AVU v Praze), Filip Švácha (FUD UJEP v Ústí n. Labem) a Alena Kožená (AVU v Praze).

Hlavní cena v kategorii C/B – malý formát studentská práce (grafické listy menší než 297 x 210 mm)

Nominováni na cenu v této kategorii: Markéta Bábková (AVU v Praze), Veronika Bednářová (PF UHK), Jan Petrů (VOŠG Hellichova) a Lucie Šímová (ART & Design Institut).

Hlavní cena v kategorii D – autorská kniha

Nominováni na cenu v této kategorii: Marián Čižnár (FU OU v Ostravě), Luboš Drtina, Markéta Knorová (SUTNARKA v Plzni), Kateřina Villinová (SUTNARKA v Plzni) a Agáta Vodičková.

Speciální ceny za grafické techniky

Nominováni na cenu v této kategorii: Markéta Bábková (AVU v Praze), Ivo Křen a Jan Holoubek.

Nominováni na cenu v této kategorii: Ondřej Michálek a Martin Velíšek.

Tisk z plochy – litografie

Nominováni na cenu v této kategorii: Mikoláš Axmann, Jiří Kornatovský, Iva Krupicová, Ivana Lomová a Martin Salajka.

Tisk z plochy – serigrafie

Nominováni na cenu v této kategorii: Jan Kaláb, Jan Drozd, Bedřich Kocman, Jan Měřička a Míra Macík.

Tisk z plochy – počítačová grafika

Nominováni na cenu v této kategorii: Alžběta Dvořáková (PF UHK), Kristýna Kubaštová (PF UHK), Markéta Zrníková (PF UHK) a Miloš Šejn.

Komise Ceny Vladimíra Boudníka 2018 ve složení PhDr. Eva Bendová, Mgr. Zdeněk Freisleben, Josef Hampl (laureát 23. Ceny Vl. Boudníka), doc. akad. mal. Josef Mištera, doc. akad. mal. Miloslav Polcar (předseda komise) a PhDr. Kateřina Svobodová nominovala na 24. Cenu Vl. Boudníka tyto: Šimona Brejchu, Marii Filippovovou, Ondřeje Michálka, Emanuela Ranného ml., Jiřího Sozanského, Jiřího Šalamouna, Jana Vičara a Lenku Vilhelmovou.

Grafika roku je výstavním projektem s dlouholetou tradicí a je v České republice zcela jedinečnou akcí zaměřující se na představení a zprostředkování současné grafické tvorby širokého spektra českých umělců – grafiků. Soutěže se každý rok účastní stovky renomovaných českých autorů i studentů, výstava se stává platformou pro navázání mezigeneračních uměleckých vztahů, umožňuje teoretikům i samotným umělcům každoročně zhodnotit posun a trendy ve volné grafické tvorbě.

Cena Vladimíra Boudníka je prestižní ocenění umělcova celoživotního přínosu grafice. Jejím cílem je společenské ocenění výtvarníků za tvůrčí přínos české grafice, za přesvědčivý a výrazný soubor grafických děl objevného výrazu či formy bez časového a generačního Hollar Foundation - Graphic Art of the Year - The Vladimír Boudník Award - Grapheion omezení. Vedle významných a vývojem umění ověřených jmen chce poukázat na jedinečné a
v tom smyslu i perspektivní tvůrčí výkony umělců mladší generace.

Projekt se koná pod Záštitou primátora hl. města Prahy Zdeňka Hřiba
a Ministerstva kultury ČR