Jak Českou republiku vidí mladí čeští výtvarníci? A jak na ni nahlíží v zahraničí?

pátek, 04 leden 2019 11:36

Na to se snaží odpovědět projekt CzechImage, který u příležitosti loňského stého výročí české státnosti zorganizovala Česká centra. Výběr bezmála šedesáti prací výtvarníků z deseti zemí je možné si prohlédnout až do 31. ledna 2019 na výstavě v Galerii Českých center v Rytířské ulici v Praze. Část expozice je věnovaná reminiscenci prací studentů z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.

Úvodem celoročního projektu s názvem CzechImage byla již proběhlá česká část, která byla odstartována v lednu loňského roku výstavou plakátů vytvořených studenty Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Úkolem mladých designérů bylo, dle zadání Českých center, zpracovat prostřednictvím grafického ztvárnění svůj pohled na naši zemi. Studenti své vize a nápady zpracovávali pod odborným dohledem vedoucí ateliéru grafický design Kristýny Fišerové.

Se stejnou výzvou byli následně osloveni i studenti grafických škol v zahraničí, kteří do svých prací zapracovali své názory na Česko. Zapojili se výtvarníci ze Španělska, Německa, Rakouska, Švédska, Polska, Maďarska, Ukrajiny, Bulharska, Rumunska a Japonska.

Pro zamyšlení se nad tím, co pro ně Česká republika představuje, se podařilo nadchnout téměř čtyři stovky výtvarníků z deseti zemí světa. Výstava v pražské Galerii Českých center tak přináší svěží a často humorný i kritický pohled na naši zemi očima mladé zahraniční generace.

V říjnu loňského roku se práce našich studentů objevily spolu s pohledem španělských studentů na naši vlast v Českém centru v Madridu. Následně poté v prosince byla otevřena výstava prací japonských a našich studentů v Českém centru v Tokiu.

Foto: Zdroj Galerie Českých center a FB profil ateliéru

Naposledy změněno pátek, 04 leden 2019 11:53