NÁRODNÍ CENA ZA STUDENTSKÝ DESIGN 2018 má své vítěze

pátek, 16 listopad 2018 19:07

Osmadvacátý ročník Národní ceny za studentský design 2018 se konal poprvé v Plzni, v kreativním prostoru DEPO2015 v předvečer mezinárodního dne studentstva.

Poprvé byla vyhlášena Design Cabinetem CZ v roce 2008. Navazuje však na soutěž, kterou organizovalo od roku 1991 do roku 2007 Design centrum České republiky. Mladí designéři všech typů škol soutěžili o Národní cenu za studentský design a o ocenění Vynikající studentský design a Dobrý studentský design.

V roce 2012 se soutěž stala mezinárodní. Další změna nastala v roce 2014, kdy se rozdělila na dvě části – na obory patřící pod oblast vizuální komunikace a oblast produktového designu. Soutěží nezávisle na sobě v bienálovém rytmu. Rok 2018 patří pracím v široké škále vizuální komunikace. V roce 2019 budou soutěžit studentské práce v oborech produktového designu.

Vyhlašovatelem letošního ročníku soutěže jsou Design Cabinet CZ, nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH a DEPO2015, zahraničním partnerem je Slovenské centrum dizajnu.

Do letošního ročníku se přihlásilo 91 autorů s 95 pracemi, z 8 univerzit a 8 vyšších odborných škol a středních odborných škol. Jejich práce hodnotily tři nezávislé poroty: vysokoškolská porota byla složena z pedagogů vysokých škol a univerzit, středoškolská porota složená z pedagogů středních a vyšších odborných škol a národní porota byla složena z kurátorů muzeí, nezávislých expertů a nejlepších profesionálních designérů ČR. Celkem hodnotilo studentské práce 28 profesionálních vysokoškolských a středoškolských pedagogů, grafických designérů, expertů a kurátorů designu.

Poroty nominovaly v několikakolovém hodnocení k ocenění 44 prací. Jedna získala Národní cenu za studentský design 2018 * Grand, jedna Národní cenu za studentský design 2018 * JUNIOR, pět ocenění Excelentní studentský design 2018 a dvanáct cenu Dobrý studentský design 2018.

Vítězka Národní ceny za studentský design 2018 * GRAND  Markéta Oličová z Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem získává cenu Českých center (týdenní rezidenční pobyt v některé z evropských metropolí se sídlem Českých center), luxusní hodinky ELTON hodinářská, pobyt na mezinárodní letní škole umění ArtCampu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZUČ v Plzni, výrobky firem Tescoma s.r.o., IKEA ČR, knihu z produkce nakladatelství Albatros Media, a.s., roční předplatné časopisu Font a Brand & Stories. Vítězka  Národní ceny za studentský design 2018 *JUNIOR Denisa Váňová ze Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí obdrží pobyt v ArtCampu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZUČ v Plzni, knihu z produkce nakladatelství Albatros Media, a.s., výrobky firem Tescoma s.r.o., IKEA ČR a roční předplatné časopisů Font a Brand & Stories.

Zvláštní ceny udělují děkani vzdělávacích institucí, profesionální sdružení, muzea a odborné časopisy. Cenu Design Exit udělil Pawlovi Ratajczykovi z Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně děkan Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (30 000 Kč), Kristina Bártová, Martin Kadlec, Martina Scholleová, Pawel Ratajczyk, Karla Gondeková, Jáchym Bouzek, Sabina Chalupová a Denisa Körnerová získávají Ceny děkana Fakulty designu a umění Západočeské univerzity v Plzni (celkem ve výši 56 000 Kč). Markéta Oličová získává Cenu Uměleckoprůmyslového musea (odkoupení vybraného exponátu do muzejních sbírek za přiměřenou cenu) a Markéta Blažková získává Cenu Společnosti přátel Uměleckoprůmyslového musea (5 000 Kč). Asociace užité grafiky a grafického designu udělují zvláštní cenu Markétě Oličové (ve výši 3 000 Kč).

Nakladatelství Albatros Media, a.s. vybralo knihy Václavy Podhráské a Soni Juríkové, kterým umožní jejich vydání. Mimo to odmění knihami ze své produkce vítěze národních cen, excelentních designů a dobrých designů. Další profesionální ocenění udělilo Soně Juríkové brněnské studio ATAK Design (dvoutýdenní placenou stáž ve studiu a knihu Kobobook).

Firmy IKEA ČR, s.r.o. a Tescoma s.r.o. ocení svými produkty vedle vítězů národní ceny také ty, kdo získali ocenění Excelentní studentský design 2018 a ocenění Dobrý studentský design 2018.

Přehled všech oceněných naleznete zde

Soutěž a výstava Nový (z)boží mohly proběhnout díky finanční podpoře firem Grund, a.s., Domu bytové kultury Praha a. s. a nadace Jablotron a materiálové podpoře firem Česká centra, Elton hodinářská, a.s., ATAK Design, IKEA ČR, s. r.o., Albatros Media a. s., Tescoma s. r. o., Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH a DEPO2015. Výstava Nový (z)boží je v DEPO2015 k vidění do 25. listopadu

Grafický vizuální styl soutěže a katalogu vytvořil student Jakub Heyduk z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni.

Samotnou cenu pro letošní ročník vytvořil doc. M.A. Petr Vogel, vedoucí ateliéru Design kovu a šperku na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara.

Naposledy změněno úterý, 20 listopad 2018 14:28