Dobrých 100 aneb nejlepší okamžiky 100 let republiky

V sobotu 27. října byla slavnostně pokřtěna v pražské Galerii Českých center kniha"Dobrých 100". Knihu je možné zakoupit zde.

vernisáž: středa, 17 říjen 2018
od: středa, 17 říjen 2018
do: sobota, 10 listopad 2018

Ve středu 17. října byla v Galerii Ladislava Sutnara otevřena výstava Dobrých 100 aneb nejlepší okamžiky 100 let republiky. Výstava si odbyla velice prestižní premiéru již 6. září ve Washingtonu DC, kde s ní zástupce velvyslance České republiky pan Zdeněk Beránek oficiálně zahájil každoroční podzimní washingtonský Festival vzájemných inspirací, jehož tématem bylo 100. výročí nezávislosti.

Celkem 46 studentů ateliéru Mediální a didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a jejich dva pedagogové vypracovali na 102 ilustrací. Jde o obrazové ohlédnutí za dobrými věcmi, které dala naše republika světu, nebo které v naší republice vznikly bez ohledu na politickou situaci. Základní koncept projektu vytvořila uznávaná ilustrátorka a autorka Renáta Fučíková, působící na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni.

Studenti vytvořili v průběhu dvou semestrů pozitivní mapu sta let republiky. Dějiny všedního dne spolu s významnými kulturními, vědeckými a sportovními počiny jsou představeny prostřednictvím obrazů a stručných textů. Projekt vychází tiskem v nakladatelství Euromedia Group. Obrazová publikace nabízí na více než 200 stranách výběr událostí, vynálezů, děl, ale i věcí každodenní potřeby, které měly a mnohdy stále mají na Českou republiku pozitivní dopad. Podporují myšlenku, že máme na co být hrdi, a ukazují, že na historii je možné dívat se i z jiného úhlu pohledu. Co rok, to originální barevná dvoustrana mapující jeden významný prvek. Co desetiletí, to obecnější zamyšlení a vystižení „ducha doby".

Kniha, určená nejen pro starší školáky a mládež, by měla být nezbytnou součástí každé rodinné i školní knihovny. Encyklopedii doplňuje jedinečný soubor vzdělávacích karetních her. Celá publikace vznikala za odborné spolupráce s historičkou Lenkou Křížovou.

Ilustrace z projektu "Dobrých 100" můžete od 7. listopadu do konce roku najít i v kavárně DEPO2015.