Komponovaný večer připomene na FDULS rok 1938

pátek, 31 srpen 2018 13:53

U příležitosti dalšího z osmičkových výročí připravila Plzeňská filharmonie ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a naší fakultou koncert, na němž zazní kompozice, v nichž skladatelé reagovali na ohrožení Československa ze strany nacistického Německa.

V tomto roce je to již druhé netradiční ohlédnutí za naší historií. Na začátku tohoto roku jsme si díky Plzenšké filhamornii a Ústavu pro studium totalitních režimů připomenuli velkolepým komponovaným večerem únorový převrat v roce 1948.

Ve středu 26. září bude na Sutnarce vzpomenut krizový rok 1938 a období protektorátu, které neumlčelo hudební múzy, i když tíživá atmosféra okupace a následně druhá světová válka ovlivnila hlasy umělců. Historici z Ústavu pro studium totalitních režimů seznámí posluchače s historickými souvislostmi, jež ovlivňovaly tvorbu soudobých skladatelů, spisovatelů i výtvarníků.

„Pod taktovkou Chuhei Iwasakiho, mladého dirigenta, jenž letos s úspěchem debutoval na Pražském jaru, zazní mimo jiné kompozice Jaroslava Ježka, Bohuslava Martinů a Pavla Haase. V pořadu budou připomenuti umělci židovského původu umučení v nacistických koncentračních táborech Erwin Schulhoff, Gideon Klein, Hans Krása, Viktor Ullmann a v neposlední řadě pak významní umělci, jako byl např. dirigent Karel Ančerl, herec Hugo Haas nebo bratři Čapkové. Životy jich všech fatálně poznamenal nacistický totalitní režim," uvádí ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. Dodává, že hudební oddělení Městské knihovny v Praze unikátně umožní posluchačům seznámit se v obnovené premiéře s Třemi hymnickými zpěvy skladatele Jaroslava Křičky.

Na závěr koncertu zazní proroctví kněžny Libuše, přesněji slavné finále ze stejnojmenné opery. Jednotlivé kompozice, zejména pak Smetanovu apoteózu národa, umocní vizualizace připravená vedoucím ateliéru Multimédií Janem Morávkem a Lukášem Kellnerem. Autorem vizuálu je grafický designér a pedagog Ondřej Zámiš.

S Plzeňskou filharmonií vystoupí barytonista Roman Janál a sopranistka Ivana Veberová. Umělecký přednes zazní v podání Svatopluka Schullera. Dramaturgii pořadu připravili Martin Tichý a Tomáš Ille. Koncert bude nahrávat stanice Český rozhlas Vltava. Dalším z partnerů projektu je Národní filmový archiv.

Projekt se koná pod záštitou ministra kultury České republiky Antonína Staňka a primátora města Plzně Martina Zrzaveckého.

Vstupenky je možné zakoupit na www.plzenskafilharmonie.cz

Naposledy změněno čtvrtek, 13 září 2018 11:04