Ohlédnutí za prvním týdnem ArtCampu

pondělí, 16 červenec 2018 13:56

Červenec na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara patří každoročně letní škole. Budovu fakulty zaplnili účastníci dychtiví po nových zkušenostech, ale i ti, kteří si chtějí prohloubit své znalosti a dovednosti. Stejně jako v loňském roce jsme vyzpovídali několik účastníků a také jednoho pedagoga. První týden se nesl především ve znamení stálých kurzů, které každoročně naplní své kapacity.

Kurz keramický design je určen především jako příprava na přijímací zkoušky, což není ale podmínkou. Práci s porcelánem si může vyzkoušet kdokoli. Do připravených forem studenti lijí porcelánovou hmotu a následně mají spoustu možností jak jednotlivé kusy propojovat, mnohdy vzniknou zajímavé kombinace a objekty. Další část kurzu je věnovaná základním dekorovacím technikám.

Magdaléna Čápová, studentka střední školy
"Jsem moc spokojená, myslím, že jsem se toho hodně naučila o sobě a celkově to byla dobrá zkušenost vidět, jak to tady běží. Moc mě bavilo, jak jsou tu všichni nadšení, je vidět, jak tvoří myslím, že je skvělé, že je ten prostor otevřený a vidíte tak i to, co dělají ostatní, nesedíte zavření jen u toho svého, je to moc inspirativní. Bylo to náročné, byla jsem každý den unavená, asi proto, že na to nejsem zvyklá, ale byla jsem moc spokojená. Šla jsem na kurz i proto, že se sem chci přihlásit, takže jsem si otestovala jak prostředí, tak pedagoga a jsem opravdu spokojená."

Kurz figurální kresby je dalším z řady kurzů kategorie "příprava na přijímací zkoušky", který nevyhledávají jen zájemci o budoucí studium.

Jan Honomichl, student ateliéru kov a šperk na FDULS
"Mně se líbil vedoucí kurzu Pavel Trnka a sice to, jak vede kurz. Na kresbu jsem chodil už v letním semestru, ale i tak jsem se dozvěděl spoustu nových věcí, například o technikách. Zaujalo mě, že si můžu vypálit vlastní uhel, a že je to docela jednoduché. Určitě teď budu víc kreslit, během semestru jsem byl ve stresu, po dvaceti minutách jsem musel jít pryč, ale když jsem tu seděl denně šest hodin a měl jsem na to klid, bylo to jiné, dokázal jsem se víc soustředit. Získané znalosti využiji v ateliéru šperku."

Stalo se již milou tradicí, že na letní školu přijíždějí hostující pedagogové. Jedním z nich byl letos španělský ilustrátor Josep Antoni Tàssies. Jeho vedení kurzu stručně a velmi výstižně okomentoval jeden z Tàssiesových účastník kurzu knižní ilustrace a zároveň student FDULS.

Dominik Tyl, student Ilustrace na FDULS
"Kurz byl vynikající, moje očekávání nezklamal. Vzhledem k tomu, že jsem student ilustrace, tak jsem si prohloubil svoje dosavadní znalosti a vyzkoušel si jiný přístup. Pedagog byl skvělý a kurz celkově hodnotím jako výborný."

Kurz design šperku vás naučí pár základních dovedností, práci s pilkou nebo pájkou. Dozvíte se něco o teorii, kterou pak převedete do praxe. Odměnou jsou vám vlastní autorské šperky, které si odnesete domů.

Aneta Navrátilová, studentka Multimédií na FDULS
„Bylo to skvělé, naučila jsem se spoustu nových věcí, odhodila jsem svůj strach a naučila se pracovat s pájkou a hořákem, kterých jsem se bála. Vytvořila jsem si například prstýnek, který vypadá, že by se dal koupit v obchodě, a to jsem si nemyslela, že bych někdy dokázala. Vytvořila jsem dárečky pro své milované, například několik broží. Vedoucí kurzu byla neuvěřitelně milá a ochotná mi vše opakovaně vysvětlit. Celkově jsem si kurz moc užila a byl to příjemný týden."

A nakonec shrnutí kurzu animovaný film přímo od vedoucího pedagoga, které vás možná naláká, abyste se na tento kurz v příštím roce přihlásili.

MgA. Vojtěch Domlátil, asistent ateliéru Animovaná a interaktivní tvorba na FDULS
"Studenti pracovali ve třech týmech technikou stop-motion animace nebo spíše tzv. ploškové animace. To znamená, že se animuje ve 2D prostoru, kamera je na jednom místě nad tím, což se mi při tomto kurzu osvědčilo. Nemusíme tak řešit pohyb kamery nebo 3D prostor, zároveň už je předem daná nějaká výtvarná stylizace, takže studenti používají akvarel, různé materiály, jako například karton nebo plast. Nakonec vznikly 3 filmy, které fungují, jsou dodělané, dokonce byl i čas udělat dobře zvuk, který tam skvěle funguje. Na to, co vzniklo, máme už dokonce pozitivní reakce. Myslím, že to studenty bavilo, spoustu se toho naučili a všechno šlo bez problému jako na drátkách. A všechno dobře dopadlo."

Naposledy změněno úterý, 17 červenec 2018 12:00