Sutnarka představuje laureáty Zlaté stuhy 2018

Do 27. července je v prostoru Galerie Inkubátor v budově FDULS k vidění výstava letošních laureátů ceny Zlatá stuha. V dubnu byly v pražském Centru současného umění DOX již po šestadvacáté rozdány výroční ceny nejlepším tvůrcům literatury pro děti a mládež. Návštěvníci mohou obdivovat díla všech dvanácti oceněných ve čtyřech oblastech.

od: středa, 04 červenec 2018
do: pátek, 27 červenec 2018

V kategorii beletrie pro děti ocenění získal Petr Stančík za knihu H20 a tajná vodní mise (Abramis). Petr Stančík v ní jiskří situačním humorem a odlehčenými glosami k použitým termínům potvrzuje letitý zájem nahlížet život jako surreálnou grotesku.

Cenu za beletrii pro mládež obdržela Olga Černá za knížku Ztracený deník profesora z Essexu aneb Podivuhodná zvířena (Baobab). Deník přírodozpytce ztroskotalého na ostrůvku v Pacifiku, jehož prostřednictvím Olga Černá doprovází cyklus fantaskních zvířecích ilustrací svého prastrýce Miroslava Šaška, je důkazem toho, že ani formy zábavy známé ze středověkých bestiářů ještě nejsou mimo hru.

V kategorii literatury faktu zaujala porotu odborná asistentka ateliéru mediální a didaktické ilustrace Renáta Fučíková s druhým svazkem z řady Největší dramatici. V knize Molière & 7 převyprávěných her v historických souvislostech (Vyšehrad) poutavými historickými vstupy, komiksovými vstupy a proškrabovanými ilustracemi přibližuje jednoho z velkých světových dramatiků.

Za ilustrace pro děti získala Zlatou stuhu Andrea Tachezy a kniha Jany Šrámkové Dům číslo 226 (Běžíliška). Rozverný a zároveň poučný příběh doplňují i rozvíjejí hravé ilustrace. Tak jako děti při hře využijí vše, co najdou a jejich fantazie předměty dotvoří, používá i autorka v ilustracích pro vyjádření atmosféry bohatou škálu technik a přístupů.

V kategorii ilustrací pro mládež byla oceněna Daniela Olejníková za knihu Marka Vadase Na útěku (Labyrint). Podle poroty se skvěle vyrovnala s náročným tématem knihy a text a ilustrace dohromady působí harmonicky a vyjadřují pohyb a živoucí atmosféru.

Nejlépe ilustrovanou naučnou knihou pro děti a mládež loni byly Jino taje opic Petra Nikla (Meander). Je to kniha nejen poučná, ale také ryze výtvarná a portréty opic jsou pestrou přehlídkou povah a vlastností.
Výtvarná porota se též rozhodla udělit cenu za výtvarný počin roku. Získal ji Chrudoš Valoušek za knihu Panáček (Baobab). Ilustrace textu Vojtěcha Maška od Chrudoše Valouška a v grafické úpravě Juraje Horvátha dělají z knihy takový malý zázrak poněkud větších rozměrů. Zdánlivá brutalita Valouškova linorydla spolu se sebejistou Horváthovou typografií způsobily, že knihy se může s vervou chopit jak dospělý čtenář, tak nedospělý ještě nečtenář.

Cenu za překlad pro děti získal David Petrů za knihu Ztracený princ Margarín (Pikola). Překladatel si s textem pohrál, je třeba vyzdvihnout zejména skvělý výběr slov, kdy nesáhl po první variantě, která se nabízí, nýbrž svá řešení zkušeně promýšlel a prokázal nesmírný cit pro krásnou češtinu.

Barbora Punge Puchalská si odnesla Zlatou stuhu za překlad knihy Warren XIII. a vševidoucí oko (Paseka). Překlad je vynalézavý, výstižný a s přihlédnutím k odlišnostem obou jazyků kreativně využívá jazykovou bohatost češtiny, zejména barvitá, mnohdy zvukomalebná slovesa a ustálené obraty. Lehkost a svěžest výsledného textu svědčí o invenčnosti, smyslu pro humor a jazykovém citu překladatelky.

Nejlépe přeloženou naučnou knihou byl podle poroty Profesor Astrokocour – hranice vesmíru (Labyrint). Překladatel stál před nelehkým úkolem – zprostředkovat původní text vědecky správně, ale zároveň jednoduše a srozumitelně pro malé čtenáře. To se mu podařilo výtečně, stejně jako zachovat nápaditost a humor originálu.

Zvláštní cena za nakladatelský počin patřila nakladatelství Práh za knihu Franz Kafka – člověk své i naší doby, záslužný a nanejvýš přístupný portrét.

Za svou obětavou práci pro dětskou literaturu získala cenu za celoživotní přínos Dagmar Lhotová, dlouholetá nakladatelská i časopisecká redaktorka a autorka mnoha nadčasových dětských knížek.