Studenti ateliéru Fashion design ohromili se svým návrhem obuvi italský Milán

středa, 27 červen 2018 10:06

Michaela Šimůnková a Adam Frk zvítězili v evropské soutěži Shake the future of the footwear sector!, jejíž finálové kolo se konalo v pondělí 25. června v italském Milánu. V konkurenci návrhářů z Portugalska, Španělska a Itálie uspěli s botami, které jakoby plavou na objemné třídílné podrážce.

Studentka třetího ročníku bakalářského stupně Michaela Šimůnková a student prvního ročníku magisterského stupně Adam Frk ohromili porotu s botami, které pod vedením Heleny Krbcové, navrhli a vyrobili v rámci projektu 3 FLT. Zkratka FLT znamená float a vyjadřuje to, že bota jakoby plave na objemné třídílné podrážce. Číslo 3 představuje tři pilíře, na kterých je návrh založen - udržitelnost, design a sociální sítě. Svůj návrh do soutěže odeslali studenti Sutnarky v dubnu tohoto roku a do finále postoupili jako jediní z České republiky.

„Při navrhování vzhledu boty jsme se snažili zahrnout mnoho funkčních prvků, abychom zajistili co nejvyšší komfort a funkčnost. Snažili jsme se přemýšlet o všech aspektech výroby boty, od počátečního nápadu a designu až po to, jak by se zákazník mohl podílet na návrhu produktu, ale také o tom, jaký dopad by měla naše obuv na životní prostředí," popisují svůj návrh studenti a doplňují, že jejich boty jsou vyrobené z biologicky odbouratelných materiálů – kůže a její imitace, využité v horní části bot, a polyuretanu, z něhož je vyrobena podešev.

Koncept navíc přichází s nápadem nabízet produkt prostřednictvím volně dostupné mobilní aplikace, a nikoliv prostřednictvím tradičních kamenných obchodů nebo e-shopů. Cílem je propojit zákazníky a vytvořit komunitu, která by sdílela a komentovala své produkty. „Součástí našeho projektu je budování komunity prostřednictvím aplikace, pomocí níž si lidé budou navrhovat své boty, vybírat materiály, barvy a sdílet své návrhy s ostatními," vysvětluje Adam Frk.

Na produktu pracovali studenti zhruba dva měsíce. Návrh je výsledkem společného snažení a také kompromisu. „Občas jsme se nepohodli, ale vlastně to bylo dobře. Při práci jsou diskuze a různé přístupy důležité," uvedla Michaela.
Šití prototypu si už ale rozdělili. „Zatímco Adam se zhostil svršku, já zase podešve," doplnila.

Soutěž Shake the future of the footwear sector! vyhlašují European Confederation of the Footwear Industry (CEC), Assocalzaturifici a IndustriAll Europe. Porotu, jejímž členem byl mimo jiné módní návrhář Giuseppe Zanotti, zaujala celková myšlenka udržitelnosti a vytvoření aplikace, která zákazníkům umožňuje navrhovat si obuv, sdílet své návrhy či recyklovat již obnošené zboží. V komisi zasedali významní odborníci a představitelé výrobců obuvi z evropské asociace sídlící v Brusel. „Úroveň zpracování modelu, který jako jediní ze soutěžních týmů moji studenti vytvořili, je tak vysoká, že by mohla jít rovnou do výroby," komentovala z Milána vítězství studentů vedoucí ateliéru Helena Krbcová. Kromě finanční odměny 3000 EUR studenti získali vouchery na stáž u profesionální obuvnické firmy. Vyhlašovatel soutěže má již nyní několik nabídek od manufaktur, které celý koncept chtějí realizovat.

Foto: Helena Krbcová

Naposledy změněno středa, 27 červen 2018 12:15