Film absolventa Matouše Valcháře zaujal francouzské Annecy

čtvrtek, 21 červen 2018 20:09

Druhý červnový týden se na pobřeží Lac d'Annecy konal mezinárodní filmový festival zaměřený na animované filmy. Souběžně s festivalem probíhal filmový trh MIFA (Marché International du Film d'Animation), podle pořadatelů největší akce v oblasti animace na světě. Film Matouše Valcháře O tom co potom (After) byl jako jediný z České republiky uveden v sekci Graduation Films in Competition.

Ve francouzském Annecy se v nesoutěžní sekci Screening Events mimo jiné promítal film Jana Švankmajera Hmyz (Insect), který měl mezinárodní premiéru letos v lednu na filmovém festivalu v Rotterdamu. Na filmovém trhu MIFA byl český animovaný film zastoupen sedmnácti tvůrci a producenty z jedenácti animačních studií a dalšími profesionály. Na filmovém trhu MIFA jsou tři tisícovky akreditovaných filmových profesionálů a téměř pět stovek prodejců a nákupčích a přes šest stovek vystavovatelů.

Mezinárodní festival animovaného filmu v Annecy (AIAFF) vznikl v roce 1960 a je považován za jeden z nejvýznamnějších festivalů animovaných filmů na světě. Na festivalu jsou udělovány ceny v různých kategoriích, včetně celovečerních filmů, krátkých filmů, filmů televizních, studentských a filmů vytvořených pro internet.

Krátkometrážní loutkový film O tom co potom vypráví v necelých šesti minutách o tom, co bude po smrti. Mnoho etnik na to má zásadně odlišný názor, ale něco má většina z nich společného. Téměř každé náboženství se drží přesvědčení, že ta jejich pravda je ta pravá. Matoušův příběh se odehrává v eskymáckém prostředí. „Život na severní točně je těžký i bez otravných řečí vaší babičky. Pro hrdinu tohoto vtipně nevzrušeně komentovaného snímku je proto setkání s ledním medvědem možným vykoupením z bídného pozemského bytí. Koneckonců, babička říkala, že v nebi je jídla šest půlek a na všechno se tam můžete vykašlat," píše ČSFD.

Matouš Valchář se do Annecy vypravil spolu s odborným asistentem ateliéru animované a interaktivní tvorby Vojtěchem Domlátilem. Po celou dobu festivalu vedle soutěžních filmů promítaných v kinech probíhaly také v centru města, v krásném prostředí jezera Annecy a vrcholů Alp, večerní projekce na Pâquieri. Celé Annecy filmem v onen týden žilo, zaplněnými kinosály létál před projekcí velký červený balon, s nímž si velmi živé obecenstvo bezostyšně pinkalo.

Matouš Valchář spolu s Vojtěchem Domlátilem absolvovali během jejich festivalového pobytu rozhovor s žurnalistou a teoretikem animace Alexisem Hunotem, viděli řadu skvělých animovaných filmů nebo navštívili besedu s významným animátorem Paulem Bushem. „Na náš film byla živá odezva od začátku do konce, oproti ostatním velmi kvalitním filmům, kde se ale tradičně tleskalo až na závěr. Vlastně mě překvapilo, jak srozumitelný a dobře vyprávěný náš film je, a jak moc zaujme mezinárodní obecenstvo," shrnul své dojmy Vojtěch Domlátil.

Naposledy změněno pátek, 22 červen 2018 09:27