Ohlédnutí za komiksovým festivalem Fumetto

pátek, 27 duben 2018 10:17

Festival Fumetto, který se letos konal již po šestadvacáté, se během své historie vyvinul z malé regionální akce v jeden z nejvýznamnějších mezinárodních komiksových festivalů v Evropě. Dnes je jednou z předních platforem pro prezentaci umělecké formy komiksu. Tradiční výstava soutěžních prací, letos na téma Enough, se konala v prostorách luzernské Kunsthalle. Mezi výběrem pětačtyřiceti vystavených prací byl i komiks studentky Jany Vobořilové, nazvaný Friendly darkness. Porota vybírala z necelé tisícovky přihlášených.

Festival byl založen v roce 1992 a zpočátku se zaměřoval především na studenty umění. Již v prvním ročníku byla vyhlášena soutěž, jejíž tradice se stala důležitým rysem vývoje festivalu. Už na třetím ročníku, v roce 1995, v Luzernu vystavovali významní mezinárodní umělci a zvýšil se počet jednotlivých výstav. Díky dalšímu nárůstu zájmu byla místa jednotlivých expozic brzy rozeseta po celém historickém centru města Luzern, což dodnes přispívá ke kouzlu festivalu. Návštěvníci festivalu se proplétají malebnými uličkami starého města s mapou v ruce a hledají, kterou expozici navštíví. Nemusejí ale ani hledat. Na komiksy a výstavy narazí takřka všude. Ve výloze nejrůznějších obchodů, v dílnách místních firem, v kavárnách, restauracích, v hotelu i v kostele. Stačí mít oči dokořán a pozorně se rozhlížet.

Od roku 2003 se festival prezentuje pod jménem Fumetto - International Comix Festival Lucerne a trvá devět dní. Mezinárodní orientace a umělecké zaměření festivalu jsou zakotveny také v jeho názvu. Fumetto se specializuje na představování umělecky sofistikovaných komiksů a jiných forem znázornění pohybu a děje v umění, jako je kresba, ilustrace, grafika, výkon a animace. Prezentují se zde nejdůležitější komiksoví umělci světa, mladé talenty a nejrůznější současné umělecké podoby a možnosti komiksu. V programu jsou každoročně zastoupeni švýcarští i zahraniční umělci.

Mezi hvězdy letošního programu patřili Richard McGuire, Miroslav Sekulic-Struja, Anna Sommer nebo Jochen Gerner a Fabio Viscogliosi. Zcela mimořádnou událostí byla výstava jednoho ze zakladatelů komiksu, známého klasika ilustrace, Gustava Dorého, na níž měl divák příležitost nahlédnout do skutečných prvopočátků komiksu.

Richard McGuire americký ilustrátor, zabývající se mimo jiné také hudbou a navrhováním hraček, vystavoval svůj dnes již celosvětově známý komiks Here, který vydal v prosinci 2014 po pětadvaceti letech práce. Původní Here vyšlo v roce 1989 jen jako šesti strana ve Spiegelmanově Raw magazine a bylo (je) chápáno jako jeden z mezníků toho, co vše lze s komiksem jako médiem dělat.

Švýcarská autorka Anna Sommer vystavila své ilustrace a komiksy „nakreslené" pouze vystřihovaným a prořezávaným papírem. Tuto náročnou a detailní techniku dovedla k dokonalosti, což mohli diváci shlédnout i naživo.
Velmi osobité byly i vystavené práce Chorvata Miroslava Sekulice-Struji, z knihy Pelote. Fascinující trpělivost, kterou autor projevuje při tvorbě detailně propracovaných okének, stejně jako jejich výrazná barevnost přitahují pozornost diváků jako magnet, až najednou přistihnete sami sebe, že si již 20 minut prohlížíte postavy v jednom framu a zkoumáte jejich tetování. Atmosféra jeho ilustrací vás zcela pohltí zvlášť když jejich sociální apel doplní neutěšenost výstavního sklepa.

Oproti tomu minimalistické a velmi sofistikované pojetí komiksu od Francouzů Jochena Gernera a Fabia Viscogliosiho Vás přiměje zamyslet se nad tím, jak daleko nebo blízko k sobě mají zdánlivě tak odlišné formy, jako je komiks a abstraktní umění. A možná se Vám vybaví jeden z citátů v Pražském DOXu: „Umění je tak jednoduché nebo tak složité, jak si ho uděláte."

Fumetto zobrazuje nejen aktuální vývoj scény, ale také aktivně podporuje mladé kreslíře a scénáristy. Festival umožňuje mladému, slibnému leč neznámému umělci první publikaci včetně sólové výstavy v hlavním programu a doprovází jej v jeho vývoji. Kromě toho festival poskytuje začínajícím tvůrcům příležitost vystavit své práce v rámci programu nazvaného Satelitten. Dnes je Fumetto s přibližně 50 000 návštěvníky, 10 hlavními výstavami a zhruba 50 doprovodnými expozicemi, jednou z největších akcí festivalového města Lucerne.

Barbara Šalamounová a Marie Kohoutová

Naposledy změněno pátek, 27 duben 2018 20:46