Ateliér komiks a ilustrace pro děti vystavuje ve švýcarském Luzernu

Prostory Heubühne Hinter Musegg, které se nacházejí za hradbami historického centra města Luzern, hostily ve středu 4. dubna vernisáž výstavy „Czech comic from Pilsen". Ta představila práce studentů a studentek ateliéru komiks a ilustrace pro děti.

vernisáž: středa, 04 duben 2018
od: čtvrtek, 05 duben 2018
do: neděle, 22 duben 2018

Úvodní slovo na vernisáži pronesla paní Pia Fassbind, majitelka a správkyně tohoto objektu, a vedoucí ateliéru Barbara Šalamounová.

Město Luzern, ležící na řece Reuss v oblasti centrálního Švýcarska, každoročně pořádá mezinárodní komiksový festival Fumetto. Festival Fumetto se s téměř sedmadvacetiletou historií stal jedním z nejvýznamnějších mezinárodních festivalů komiksu v Evropě. Do švýcarského Luzernu přijíždějí v dubnu desetitisíce fanoušků komiksu a umělců.

Každoročně do soutěže probíhající v rámci festivalu odesílá své práce až tisícovka účastníků a sice do tří věkových kategorií od 18 let výše, od 13 do 17 let a od pěti do dvanácti let. Slavnostní předání cen se uskuteční v sobotu 14. dubna, kdy bude festival Fumetto zahájen. Vítězové budou ohlášeni za přítomnosti poroty. Na festivalu bude vystaveno na 45 nominovaných prací. Ateliér komiks a ilustrace pro děti se této soutěže zúčastnil již potřetí. Letos byl do užší nominace vybrán komiks Jany Vobořilové nazvaný "Friendly darkness", který bude vystaven během trvání festivalu od 14. do 22. dubna v městské Kunsthalle.

Práce studentů a také vedoucí ateliéru Barbary Šalamounové a asistentky Marie Kohoutové byly navíc vybrány mezi několik vystavujících, jež mohou během festivalu v rámci souboru výstav tzv. Satteliten prezentovat ve spolupořádajících institucích své práce. Výstavy trvají po dobu tří neděl.

Pokud máte čas a chuť na malý výlet, jste srdečně zváni do Luzernu, města na břehu jezera a na úpatí hor, kde nejstarší zakrytý dřevěný most na světě s vodní věží spojuje staré město s novým, tak jako město samé spojuje komiks i moderní umění. Výstava prací ateliéru komiks a ilustrace pro děti bude k vidění do 22. dubna.

Přímo v centru města se v krásné budově bývalé banky nachází trvalá, nádherná sbírka kreseb a maleb Pabla Picassa, Paula Kleea a Marca Chagalla ze sbírek luzernského obchodníka s uměním Paula Rosenkrantze a jeho dcery. Tato dáma, která v roce 2002 založila nadaci a část sbírky věnovala městu, je i ve svých 84ti letech stále předsedkyní nadace. Počin této rodiny je tak velký, že po nich byla pojmenována i ulice ve městě.

doc. Barbara Šalamounová