New Pictures from Iran

Galerii Ladislava Sutnara zaplní současná íránská ilustrace. Ve výběru téměř čtyř desítek prací defilují nejlepší íránští ilustrátoři, kteří získali prestižní ocenění v Bologni, Japonsku a na BIB Bratislava, a jsou uznáváni po celém světě. Mezi nimi například Hoda Haddadi, Ali-Reza Goldouzian, Amir Shabanipour či Ali Boozari, který je zároveň kurátorem této výstavy. Ta byla již uvedena v Dánsku, Švédsku a naposledy v Polsku.

vernisáž: středa, 04 duben 2018
od: čtvrtek, 05 duben 2018
do: středa, 02 květen 2018

Tento unikátní projekt shromažďuje na jednom místě nejlepší díla současných íránských umělců, díky nimž mohou být v jednotlivých ilustracích obdivovány a porovnávány odlišné umělecké přístupy.

V loňském roce jsme v Galerii Ladislava Sutnara měli tu čest představit díla právě Ali Boozariho, který byl hostujícím pedagogem na mezinárodní letní škole umění ArtCamp. Místnímu publiku se autor prezentoval retrospektivní výstavou ilustrací vytvořených technikou grafiky. Autor věří, že s touto technikou může vytvořit umění pro děti, které může být na úrovni mistrovských muzejních děl, a proto se vždy snaží vytvářet ilustrace, které jsou vysoce umělecké a můžou uměleckou úroveň rozvíjet i u diváků.

Ali Boozari se k nám nyní vrací, přičemž nám představuje jak tvorbu svou tak i svých kolegů. Na vernisáži jej doprovodí Amir Shabanipour, významný íránský ilustrátor a malíř, působící na University of Guilan. Divák může na jednotlivých obrazech sledovat použití odlišných technik a zřetelný vliv perské kulturní oblasti, do níž Írán spadá. I přes vliv islámských tradic si perské umění uchovalo distinktivní charakter - z perských miniatur se nikdy zcela nevytratila lidská figura. To je patrné i z vystavených děl, které zrcadlí pohádkové příběhy.

Ali Boozari je íránský ilustrátor, umělecký kurátor a historik umění. Pracuje jako odborný asistent na Art University v Teheránu a jako šéfredaktor časopisu zabývajícího se kritikou a propagací umělecké knihy Fasl-nāme-ye Naqd-e Ketāb-e Honar. Jako ilustrátor pracuje posledních šestnáct let. Jeho díla byla vystavovaná v Iránu, Dánsku, Slovensku, Německu, USA, Japonsku, Jižní Koreji, Čině a v dalších zemích světa. Specializuje se na umění iránské dynastie Qajar se zvláštním zřetelem k historii tisku, vzácným tištěným knihám a miniaturám. Sam vydal množství publikaci o knihách ilustrovaných kamenotiskem, jako například Qazā-ye bi zavāl (2011), Vzestup Proroka a Chehel Tufān (2012), a o litografiích Tufān al-bokā. Nedávno také studoval manuskript Příběhů tisíce a jedné noci ilustrovaný Sani al-Molkem. V roce 2016 působil jako vědecky tajemník na setkání Arabian Nights Congress organizovaném společnosti the Book House of Iran. Doktorát získal na Univerzitě v Isfahánu za práci nazvanou "Discourse Analysis in the Arabian Nights Manuscript (case study: Naser al-din Shah's Portraits)", v níž se zabývá Příběhy tisíce a jedné noci. Jeho ilustrace jsou ve světě vysoce ceněné, získal mnoho ocenění, jako například Cenu nového horizontu na veletrhu dětské knihy Bologna 2012 nebo čestný diplom Mezinárodní rady pro knihy pro mládež 2010. Jako kurátor se podílel na výstavách íránské ilustrátorské skupiny – Arabské noci v Íránu, r. 2015; Nye billeder fra Iran v Dánsku, r. 2015 – 2017; Shāhnāmeh Illustration v Gruzii, r. 2014; Anaarestaan v Mnichově, r. 2014 – 2016. Jako badatel se většinou zabývá perskými miniaturami a litografií. V současné době je prezidentem Íránské ilustrátorské společnosti.