Loutkový film absolventa Matouše Valcháře se bude promítat na festivalu v Annecy

čtvrtek, 29 březen 2018 14:59

Letos poprvé se představí ateliér animovaná a interaktivní tvorba skrze bakalářský film absolventa Matouše Valcháře „O tom co potom" na slavném Mezinárodním festivalu animovaného filmu ve francouzském Annecy.

Film se zaobírá myšlenkou lidských představ o posmrtném životě, na což má mnoho skupin zásadně odlišný názor. Něco je však většině z nich společné. Téměř každé náboženství se drží přesvědčení, že jejich pravda je ta správná. Matoušův příběh se odehrává v eskymáckém prostředí, neboť dle něho „inuitské náboženství, svou podstatou, bylo velmi vhodné. Eskymáci se po smrti nemohou dostat na žádné špatné místo. Nemají žádnou představu pekla, jen dvě odlišná nebe. Navíc jejich vize posmrtného života je postavena v podstatě jen na jídle, a tedy je vyjádřitelná jednoduše." Film je natáčen na dvacet pět snímků za vteřinu. Tedy je animován po velmi malých kouscích, což je velmi obtížné a zdlouhavé. Většina záběrů je točena na zeleném pozadí a postprodukčně dotvořena. Příběh začíná momentem, kdy na Eskymáka útočí medvěd. Inuit si je vědom, že umírá, a v poslední vteřině života pro nás rekapituluje svůj život, který již od dětství nebyl jednoduchý.

„V mém filmu figuruje kolem dvaceti loutek. Jen hlavní postava má kloubovou kostru, kterou mi poskytla škola. Všechny ostatní mají kostru pouze z hliníkového drátu a dřevěné kulatiny. Nohy jsou dole zakončeny kloboučkovou matkou, aby bylo možno loutku přišroubovat k podlaze. Pouze dvě loutky mají prsty, a to čtyři, po vzoru Simpsonových. Ostatní buďto nemají ruce nebo disponují palčáky. Hlavy loutek jsou vyřezány z polyuretanu. Kostry jsou obaleny molitanem, a následně je loutka oblečena do látkového oděvu, který je u Eskymáků ještě natřen akrylovou barvou. Příběh se odehrává ve sněžné severní krajině a posléze v nebi, kde jsou stavby inspirované skutečnými domy z Karlových Varů", popisuje Matouš Valchář, který v současné době studuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Loutkový film „O tom co potom" byl vybrán do sekce absolventských filmů na Mezinárodním festivalu animovaného filmu v Annecy napříč všech sedmi kategorií jako jediný z České republiky. Historie festivalu v Annecy sahá do roku 1960, kdy vznikl jako Journées internationales du cinéma d'animation (JICA) a konal se každý druhý rok. Od roku 1997 se koná každoročně. Od roku 1985 doprovází festival Marché international du film 'animation (MIFA), Mezinárodní trh animovaného filmu. Letošní ročník se bude konat od 11. do 16. června a autorem vizuálu je kanadský ilustrátor Pascal Blanchet.

Ateliér animovaná a interaktivní tvorba, pod vedením prof. Jiřího Barty a Vojtěcha Domlátila, sklízí řadu úspěchů na světových festivalech, jako je například Lisbon Animated Film Festival, kde byl promítán film absolventky Alžběty Burešové Modulátorie, Al-Nahj International Film Festival v Iráku, kde se bude promítat film Panta rhei od Martina Pertlíčka anebo ANNY Animation Nights New York, kde poběží film Sea od absolventky Marharity Tsikhanovich. Úspěchy jsou i na české scéně, kde bylo několik filmů vybráno na Anifilm v Třeboni.

Naposledy změněno čtvrtek, 29 březen 2018 16:55