2296 KILO Komiksů, ILustrací, Objektů

V úterý 27. března se uskutečnila v historické budově Poštovního muzea v Praze vernisáž výstavy „2296 KILO – Komiksů, ILustrací, Objektů", která představuje výběr prací studentek a studentů ateliéru Komiks a ilustrace pro děti.

vernisáž: úterý, 27 březen 2018
od: středa, 28 březen 2018
do: neděle, 10 červen 2018

Úvodní slovo pronesli Jiří Střecha, ředitel Poštovního muzea a Barbara Šalamounová, vedoucí ateliéru Komiks a ilustrace pro děti. Zahájení výstavy hudebně doprovodili dva mladí hudebníci, Filip Kafka hrou na kytaru a Mia Kolínská hrou na housle.

Poštovní muzeum bylo založeno 18. prosince 1918 tedy ve stejný den, kdy byly vydány první poštovní známky Československa. Od doby svého vzniku vystřídalo několik působišť a do svých nynějších prostor, zrestaurovaného obytného barokního domu ze 17. století tzv. Vávrova mlýna, se muzeum přestěhovalo v roce 1988. Pozornosti návštěvníků by neměly uniknout salonky v prvním patře, jejichž zdi vyzdobil nástěnnými malbami Josef Navrátil.

V tomto kouzelném prostředí se veřejnosti představují práce studentů a studentek plzeňské fakulty. Vernisáž si nenechalo ujít jak laické, tak odborné publikum. Mezi návštěvníky jste mohli potkat např. historičku umění a publicistku Blanku Stehlíkovou ale i Richarda Podaného, předního překladatele nejen komiksů, jehož autorskou báseň převedenou do formy komiksu studentkou Barborou Mrázkovou, si můžete na výstavě též prohlédnout. Přišli se podívat i zástupci z řad nakladatelů a jak se sami vyslovili, bylo jim potěšením spatřit pestrost nabídky a hravost výstavy.

Ateliér na výstavě představuje šíři pojmů ilustrace a komiks, ale i jejich přesahy do jiných odvětví. Před divákem se otevírají komiksy, pop-upové knihy, naučné ilustrace, dětské ilustrované knížky, svou podobu mění lentikulární tisky, připomínají se ilustrované plakáty i dětství prostřednictvím leporel, hraček a loutek.

K výstavě byla vydána dopisnice s přítiskem a navrženo příležitostné poštovní razítko. Autorem motivu na dopisnici je Matej Jurkáček, razítko nakreslila Tereza Koutníková, oba studenti posledního ročníku bakalářského studia. V sobotu 7. dubna od 9.00 do 17.00 byla v muzeu otevřena příležitostná poštovní přepážka a zájemci z řad filatelistů si mohli dopisnici zakoupit, nechat orazit a podepsat autory.

Další složkou, kterou si návštěvníci mohou odnést, je osmistranná brožura plná hravých výtvarných úkolů pro malé i velké nadšence, která byla koncipována z prací vedoucí a asistentky ateliéru, a také z bakalářských i magisterských prací absolventek.

Součástí výstavy dále budou doprovodné workshopy, které si připravili studenti a absolventi ateliéru:
14. dubna od 14.00 do 16.00 – Komiks – pro děti od 8 do 15 let s Vítem Kovářem
28. dubna od 14.00 do 16.30 – Ilustrace – pro děti od 6 do 15 let s Kamilou Pokornou a Janou Hylmarovou
12. května od 14.00 do 16.30 – Pop-up pro děti a mládež od 10 let s Annou Kucharčíkovou

Reportáž o výstavě obsahující interaktivní prvky a činnosti ateliéru odvysílala ČT Art v událostech v kultuře. Sledujte od 7:11 minuty zde

Děkujeme všem, kteří si udělali čas a na vernisáž přišli a především děkujeme Poštovnímu muzeu a jeho zaměstnancům za krásné prostory a vstřícnou spolupráci.

doc. Barbara Šalamounová