Sutnarka obsadila první příčky soutěže CS.KOMIKS.17

středa, 17 leden 2018 13:32

Katsiaryna Karolik, studentka ateliéru Komiks a ilustrace pro děti vedeném Barbarou Šalamounovou, se stala vítězkou české části soutěže CS.KOMIKS.17. I další dvě vítězná místa patřila našim studentkám, a sice Janě Vobořilové a Petře Šestákové.

V komiksu Pavoučí umění zavádí vítězka soutěže Katsiaryna Karolik čtenáře do pavoučí školy, ve které se mladí pavouci učí spřádat sítě. Příběh žáka Leonarda, který se neřídí zajetými pravidly, ale uplete si síť po svém a přes posměch spolužáků i prvotní nedůvěru svého učitele dosáhne úspěchu, v sobě nese hlavní poselství o tom, že jinak nemusí znamenat špatně. „Obzvláště jsme ocenili výrazný autorský výtvarný rukopis, který pomáhá vtáhnout čtenáře do děje. Osobně bych vyzvedl závěrečné poselství týkající se jinakosti a dále také velmi citlivou práci s barevností," hodnotí práci porotce Richard Vodička z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Dalšími členy odborné poroty, která zasedla v pátek 5. ledna, byl Tomáš Prokůpek, Lucie Lomová, Barbora Lungová a Adela Hrivnáková, kteří vybírali z celkem 68 soutěžních prací tři nejlepší z České republiky a tři nejlepší ze Slovenska.

Jana Vobořilová, studentka navazujícího magisterského studia, ateliéru Ilustrace, obsadila se svým komiksem Tma tmoucí druhou příčku. „Můj komiks pojednává o mé zkušenosti se zánětem duhovky. Toto onemocnění je tak zvláštní, že už samo o sobě je příběhem. Už během toho, co jsem se léčila, jsem přemýšlela, že by bylo dobré tuto zkušenost nějak výtvarně vyjádřit, a proto jsem se nakonec o skoro tři čtvrtě roku později rozhodla nakreslit tento komiks. Ráda kreslím komiksy ze života. Vnímám to tak, že když jsem něco sama prožila, mohu o tom lépe vyprávět a můj příběh je pak autentický. Také cítím, že se jedná o určitý způsob vypořádání se s věcmi, které prožívám a které někdy nejsou lehké. V mém příběhu jsem se však snažila vidět právě to dobré, co si z této zkušenosti mohu do života odnést. Komiks jsem kreslila tužkami různých tvrdostí. Snažila jsem se vykreslit detaily a soustředila jsem se spíše na atmosféru celého příběhu než na dějové prvky. Můj komiks je vlastně komiksem o drapériích," popisuje Jana.

Třetí oceněnou je, studentka druhého ročníku ateliéru Komiks a ilustrace pro děti Petra Šestáková, která zaujala porotu se svým komiksem nazvaným Druhá šance o střetu civilizací, zmařené druhé šanci, sladké nevědomosti a mocenském boji.

Soutěž CS.KOMIKS.17 pořádá Rotary klub Brno City, slovenský Rotary klub Zvolen, francouzský Rotary klub Angoulême a Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně ve spolupráci s Galerií Vaňkovka Brno, nákupním a společenským centrem CENTRAL Bratislava a dalšími institucemi. Cílem soutěže, která se koná od roku 2011 každý druhý rok, je zmapovat českou a slovenskou scénu tvůrců komiksu z řad studentů, konfrontovat jejich práce a podpořit mladé autory v dalším rozvoji.

Hlavní cenou pro vítěze z České a Slovenské republiky je cesta na největší evropský festival komiksu ve francouzském městě Angoulême v lednu 2018. Vítězné práce budou také publikovány v komiksové revue AARGH! Konečně 42 vybraných prací bude také k vidění v květnu v Galerii Vaňkovka Brno a v červnu v nákupním a společenském centru CENTRAL Bratislava. Studenti budou mít výjimečnou příležitost představit se široké veřejnosti, a to společně se dvěma profesionály – Jaromírem 99 a Braňo Jelínkem.

Naposledy změněno pátek, 19 leden 2018 14:53