CzechImage

Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu projektu CzechImage, který připravila Česká centra ve spolupráci s ateliérem grafického designu, který vede Kristina Fišerová.

vernisáž: středa, 24 leden 2018
od: čtvrtek, 25 leden 2018
do: čtvrtek, 15 březen 2018

Při příležitosti oslav stého výročí naší státnosti vznikl soubor plakátů, který je možné zhlédnout od 25. 1. do 15. 3.  v Galerii Českých center, Rytířská 31, Praha 1.

Jak vidíme sami sebe, jak nás vidí v zahraničí? Na co jsme hrdí, co nás charakterizuje, čím jsme jedineční? Jaký je pohled mladé generace výtvarníků na image České republiky?

Atributy češství trefně a s notnou dávkou sardonického humoru komentuje ve svých příspěvcích doc. Kristina Fišerová na facebookovém profilu ateliéru.

"Od založení Československa uběhlo 100 let a to je výročí, které si zaslouží pořádnou výstavu.
Zrovna jedna taková proběhne v Galerii Českých center!

Doba se změnila, oblečení přestalo kousat, mončičáky v dětských pokojích nahradily herní konzole, céček si můžete vytisknout na 3D tiskárně třeba tunu. Můžete si dokonce tři dé tiskárnou vytisknout tři dé tiskárnu! Sousedi si přestali závidět obývací stěny, potkávají se v obchoďáku, kde u bezedného nápoje řeší, jestli deset nebo patnáct kuliček s kaší nebo hranolkama. U paneláku byste klepadla na koberce hledali marně. Děti přestaly hrát čáru a dospělí se můžou za čáru vydat svobodně, kdykoliv se jim zachce. Třeba teď. Akorát D1 dneska stojí. Tak zítra! Nebo hned, po starý! Jak dnes vnímají Českou republiku studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni? Kouše je něco, závidí sousedům nábytek a hledají marně klepadla? (zveřejněno 16. 1. 2018)

Čas trhnul oponou a studenti ve školách se učí jiné věci jinak. Nikdo jim neměří velikost obličeje od kořene nosu k bradě, aby mohli nasadit zpuchřelou plynovou masku s chobotem i bez. Nemusí chodit na pozemky hrabat zatuchlé listí ani nosit jednotný cvičební úbor. Děvčata odložila tělové punčocháče, jejich rodiče nenosí pantofle z chemlonu. Jak dnes vnímají Českou republiku studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni? Mrzí je, že nemohou hrabat zatuchlé listí, cvičit v Jarmilách a rvát si přes brýle prošlou a zpuchřelou plynovou masku? (zveřejněno 17. 1. 2018)

Je Destice chřapáčová nadávka nepříjemné spolužačky? Je Lišák zprohýbaný nemocné zvířátko? Je Pavučinec plyšový vysněné bydliště pavouka? Ne. Jsou to houby a národ houbařů rád tyto živé organismy ochutnává. Milujeme tuto samostatnou říši, něžně odstraňujeme plže, bezkřídlý hmyz a parazity ze sametových hlaviček, našich stélkatých přátel a pak je lačně konzumujeme. Tančíme po náhodném pozření Lysohlávek. Chodí po lese jenom důchodci, kteří mají houby co na práci nebo i mladá generace Čechů? Jsme skutečně národem houbařů, znají studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara zásady sběru hub? (zveřejněno 18. 1. 2018)

Jaký je ideál krásy, jak hodnotí vzhled českých žen zahraniční pozorovatelé? Jsou české ženy z pohledu cizinců nejkrásnější, vnímají je jako inteligentní pružné gepardice nebo matrony potácející se 24 hodin u plotny? Kdo jsou to ženisté používající ženijní techniku? Je vysněnou partnerkou mladého studenta žena šeredná a bohatá nebo chudá krasavice? Upřednostňují děvče, které za kuropění cvičí všech 5 tibeťanů najednou a pak si udělá smoothie z hlíny nebo pohodářku, co spí do dvanácti, probudí se nudou a pak si pošle pro hambáče? Liší se Češky v něčem od jiných žen? My, české ženy, slovanské bohyně, které víme, že takováto hodnocení jsou jen povrchními názory dutých hlav, vzkazujeme světu, že ideál krásy můžete najít na jednom z plakátů na výstavě studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. (zveřejněno 19. 1. 2018)