Sutnarka přivítala kulturní atašé

středa, 06 prosinec 2017 12:16

V pátek 1. prosince navštívila naši fakultu kulturní atašé České republiky v USA, paní Šárka Vamberová. Přijela na pozvání Renáty Fučíkové, odborné asistentky ateliéru Mediální a didaktické ilustrace (MDIL), jehož studenti už několik měsíců pracují na projektu „Dobrých 100". Na základě společného zadání napříč ročníky ateliéru MDIL studenti vytvářejí jakousi pozitivní mapu stoleté historie naší republiky.

Jak vlastně vznikl nápad na takový projekt? Posuďte sami, bylo to velice spontánní. „Neustále jsme atakováni připomínáním negativních historických událostí z naší novodobé historie - okupace, revoluce, zatýkání, popravy - že se přímo nabízí přiblížit posledních 100 let přesně opačně. Naším cílem je tedy připomenout pouze POZITIVNÍ OKAMŽIKY A UDÁLOSTI NAŠÍ MODERNÍ HISTORIE. Vycházíme z předpokladu, že obyvatelé Československa - a po roce 1993 i samostatné České republiky - žijí svoje drobné příběhy navzdory zlu, které na nás mnohdy velice intenzívně působilo. Dále z předpokladu, že i přes nepřízeň neblahých mezinárodních konstelací vzniklo v naší zemi mnoho nádherných kulturních počinů, významných vědeckých objevů či výrazných sportovních výkonů. Současným dětem tedy nabídneme takové momenty z naší historie, na které mohou být hrdé, aniž by zároveň pociťovaly úzkost nebo trauma", vysvětluje Renáta Fučíková.

Každý ze studentů řeší jednu až tři dvoustrany individuálním způsobem. K volbě událostí přistupují studenti intuitivně, ale na celkový výraz a výběr událostí bude dohlížet historik, který zkontroluje správnost údajů u letopočtů. Sjednocujícím prvkem bude pouze umístění letopočtu vpravo dole.

A jaké události studenti vlastně zpracovávají? "Například typické české fenomény, jako je tramping, chalupaření či život na panelových sídlištích. Vedle toho se však věnují i české vědě a ekonomice: nositelům Nobelovy ceny nebo držitelům světových patentů, kosmonautům, vynálezcům, průmyslníkům, informačním technologiím, oběživu kovovému i papírovému. Poukazují na různá prvenství třeba v pěstování máku, v ponorech do hlubin i v lezení po skalách. A pochopitelně, protože studenti jsou budoucí profesionální umělci, největší část projektu zabírá umění: divadla malá i kamenná, filmy, festivaly hudební i filmové, galerie, obrazárny, muzea, rozhlas, televize, rocková hudba, komiks...", dodává Renáta Fučíková.

Kulturní atašé byl představen rozpracovaný projekt, který by měl přesně za rok ozdobit v podobě velkých tisků Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu. Po skončení oslav 100. výročí vzniku Československa se poté výstava přesune do dalších severoamerických měst. Před samotnými oslavami výročí budou vybrané ilustrace prezentovány na květnovém mezinárodním knižním festivalu Svět knihy v Praze. Plzeňské publikum pak uvidí tato díla v červnu na výstavě v Galerii Ladislava Sutnara. A konečně v říjnu bude celý projekt vystaven v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, přičemž ve stejnou dobu by měl vyjít i knižně. Nezbývá než se těšit.

Naposledy změněno čtvrtek, 21 prosinec 2017 09:56