Okřídlení koně a Baron Prášil létají pod Karlovým mostem v Praze nad Čertovkou

úterý, 05 prosinec 2017 09:49

Okřídlení koně, baron létající na dělové kouli a mnohé další motivy ze slavného filmu Baron Prášil ukazuje unikátní světelná projekce na budově Muzea Karla Zemana v Praze. Za pomoci současných technologií je možné přímo z Karlova mostu nahlédnout do kouzelného a fantastického světa klasické animace světoznámého československého režiséra Karla Zemana. Projekce je volně přístupná a k vidění v úterý 12. a 19. prosince po západu slunce, zhruba od 17 do 19 hodin.

Pětiminutový umělecký sestřih filmových motivů jednoho z nejoblíbenějších snímků Karla Zemana shlédly z Karlova mostu už minulou neděli stovky příjemně překvapených zahraničních turistů i místních. Promítané motivy se odrážejí na hladině pražské Čertovky a vytvářejí romantickou vánoční atmosféru pro všechny cílené i náhodné kolemjdoucí.

Projekce je realizována za odborné a technické podpory ateliéru Multimédií Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. „Karel Zeman byl velkým inovátorem a umělcem, ke kterému vzhlížíme nejen my se studenty, ale i celý filmový svět. I když máme v ateliéru k dispozici všechnu současnou techniku od greenscreenového studia přes motion capture až po virtuální realitu, ne vždy jsme schopni napodobit to, co ve své době Zeman udělal," vysvětluje vedoucí ateliéru a spoluautor projekce Jan Morávek a dodává, že „by byl rád, kdyby i dnešní filmy na diváky za desítky let působily stejně okouzlujícím dojmem jako Zemanovy snímky dnes."

Projekce jsou součástí pravidelného vánočního programu v Muzeu Karla Zemana. Spojit ji tak lze třeba s návštěvou kreativních výtvarných dílen, speciálních workshopů animace nebo s prohlídkou expozice muzea a vyfotografováním se unikátním fotorobotem. Termíny a informace o konkrétních akcích v muzeu najdete na www.muzeumkarlazemana.cz nebo na muzejním facebooku.

Posláním muzea je mimo jiné uchovávat umělecký odkaz režiséra Karla Zemana a zprostředkovávat jeho jedinečnost současným generacím. Proto si velmi ceníme práce plzeňských pedagogů a studentů, kteří projekci po technické a umělecké stránce perfektně zvládli," komentuje spoluzakladatel muzea Marcel Kral.

Projekce je koncipována jako světlená práce s videem s respektem k tradiční klasické animaci Karla Zemana. Autoři se tak rozhodli nezvolit běžnou cestu videomappingu, ale citlivě reagují na původní Zemanovy postupy a pracují především s prostorem, ve kterém se projekce nachází. Cíleně nestaví diváka před připravené plátno, ale snaží se, aby plátno samo diváka náhodně oslovilo. Z toho důvodu se projekce realizuje v intimním uzavřeném prostoru doplněném nejdůležitějšími pražskými památkami, a ne v otevřeném náměstním prostoru.

O Muzeu Karla Zemana
Muzeum Karla Zemana se za dobu svého téměř pětiletého působení nesmazatelně zapsalo na mapu kulturních institucí v metropoli. Za svůj cíl si klade představit celoživotní dílo světové uznávaného filmového tvůrce Karla Zemana a jeho filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Expozice mapuje Zemanovu tvorbu od prvních animací a loutkových filmů ve čtyřicátých letech minulého století až po díla z jeho posledního tvůrčího období. Podstatná část muzea je pak věnována jeho nejzásadnějším filmům – Cestě do pravěku, Vynálezu zkázy a Baronu Prášilovi.

Muzeum je unikátní svým hravým pojetím – nabízí možnost se zapojit a vyzkoušet si na vlastních fotoaparátech a videokamerách trikové postupy, které Karel Zeman ve svých filmech používal.

Filmy Karla Zemana jsou restaurovány v rámci projektu Čistíme svět fantazie partnerů Nadace české bijáky, Česká televize a Muzeum Karla Zemana ve spolupráci s UPP.

O ateliéru Multimédií Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni
Ateliér Multimédií je zaměřen na práci s multimediálními prostředky a jejich aplikacemi nejen v digitální fotografii, filmu, videu, audiu, ale také v moderních oblastech scénografie a lightdesignu s využitím klasických uměleckých technik. Smyslem tohoto studia, nalézajícího se na přesahu řady disciplín výtvarného umění, je vybavit studenty kvalitní praktickou zkušeností i pro případnou aplikovanou uměleckou tvorbu, získat vhled do současného stavu vývoje oboru, schopnosti experimentovat a s využitím multimediálních prostředků a přesahů prakticky odhalit prostřednictvím své tvorby široké možnosti současných vyjadřovacích prostředků.

Letos v říjnu bylo v rámci ateliéru otevřeno nové multimediální studio vybavené mj. velkoplošným greenscreenem a technikou k virtuální realitě, kombinované s divadelním prostorem a amfiteátrem, a nakloněné ke spolupráci s odbornou veřejností i partnery.

Naposledy změněno úterý, 05 prosinec 2017 13:39