Štěpánka Jislová vydala své komiksové album

pondělí, 27 listopad 2017 14:26

Štěpánka Jislová, studentka 3. ročníku navazujícího magisterského studia ateliéru Ilustrace, není na české komiksové scéně neznámá. Sbírá řadu ocenění na domácí i mezinárodní půdě a má za sebou například ilustrace k vydané knize Pavla Kosatíka „Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi". Její ilustrace najdete také v některých vydáních časopisu „AARGH!" či Sborníku české mangy Vějíř. Kromě toho je spolu s Terezou Drahoňovskou členkou uskupení Laydeez do Comics Praha, které letos získalo komiksového Oskara - cenu Muriel v kategorii Přínos českému komiksu.

Letos na podzim jí vydalo nakladatelství Meander knihu Klášter Nejsvětějšího srdce, která vznikla jako bakalářská práce pod vedením MgA. Ing. Václav Šlajcha. „Na Klášteře Nejsvětějšího srdce jsem strávila prakticky celý svůj poslední bakalářský rok na plzeňské FDULS. Velmi rychle se ukázalo, že to asi bylo příliš velké sousto, každopádně zpětně vidím, že některé věci se na malých projektech naučit nelze. Příběh o mnišském řádu, který žije v zemi zamořené toxickou mlhou, jsem měla v hlavě už delší dobu, především díky vizuálnímu spojení neurčitě gotické architektury, mnišských hábitů a plynových masek. Na knížce je ještě třeba odvést kus práce, ale pokud vše půjde podle plánu, na začátku roku 2018 ji uvidíte na pultech knihkupectví," napsala na svých webových stránkách autorka. Štěpánka kus práce odvedla a její kniha se na pultech knihkupectví objevila ještě dříve, než doufala a ihned začala sklízet velice dobré recenze.

Kniha na dvaasedmdesáti stranách popisuje život mladého mnicha Stibora, který žije v klášteře obklopeném toxickou mlhou. Strávil tu celý svůj život a stejně jako všichni ostatní věří, že mlha pokrývá celý svět. Jeho dny sestávají z práce a modliteb. Hlavní hrdina se ale dostává do věku, kdy mu jednoduchý klášterní řád přestává stačit. Jednotvárnost dění a řada podivných předpisů v mnišském životě jej přinutí hledat odpovědi a snažit se o změnu zavedeného systému. Taková je anotace originálního komiksu, který má na první pohled trochu specifické žánrové zařazení. Už z obálky je patrné, že nepůjde o historické vyprávění. Stiborův příběh má velmi sugestivní neopakovatelnou atmosféru a nabízí mnoho námětů k zamyšlení.

„I když má děj nějaké svoje nedostatky, je to především kresba, díky které je tenhle komiks zajímavý. Předvede vám to obálka, ale teprve když knihu otevřete, budete jen zírat, jak je Štěpánka Jislová zajímavou a vykreslenou autorkou. Nemá ještě jednotný styl, jsou tam patrné různé vlivy, ale to vůbec není na škodu, protože třeba z erotické scény na mě dýchnul Egon Schiele, kterého mám osobně velmi rád. Štěpánka ale nezvládá jen figury, její stavby jsou nádherné, její krajiny na vás najednou dýchnou tak krásnými barvami... Ale ono je to spojeno s příběhem a tím, co má říct. O to je použití barev silnější a smysluplnější. Mimochodem dokáže skvěle vyprávět bublinami i beze slov. Štěpánka Jislová předvedla velmi dobrou práci a já jsem zvědavý, jak se jí bude dařit dál", zakončuje své hodnocení knihy, které dal na Comics Blogu parádních 70%, Martin Štefko.

Naposledy změněno úterý, 28 listopad 2017 09:24