Cena Ladislava Sutnara 2017 má své majitele

pátek, 10 listopad 2017 00:00

Okruh významných osobností českého a světového umění a designu, které dosud obdržely prestižní Cenu Ladislava Sutnara, rozšířila ve čtvrtek 9. listopadu pětice nových laureátů. Poprvé ve své šestileté historii se ceremoniál konal v budově Sutnarky, v nově vybaveném multimediálním studiu.

Prestižní ocenění, mající podobu Sutnarova loga přetvořeného do prostorového objektu, jehož autorem je doc. Petr Vogel a které je uloženo v pouzdře z dílny MgA. Mgr. Petry Soukupové, letos získala pětice světoznámých umělců za svůj všestranný přínos na poli grafického designu, pedagogiky, vlastní tvorby či úsilí o popularizaci a filosoficko-teoretické zkoumání grafického designu.

Z rukou děkana fakulty Josefa Mištery převzali plaketu průmyslový designér, kinetický sochař mezinárodního věhlasu a emeritní rektor krakovské akademie prof. Piotr Bożyk, a malíř, grafický designér a rektor Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě prof. Stanislav Stankoci. Další tři laureáti Ceny Ladislava Sutnara Seymour Chwast, prof. Victor Margolin a Richard Saul Wurman se bohužel ceremoniálu nemohli zúčastnit, ale zaslali své děkovné videozdravice, v nichž vyjádřili obdiv, respekt a inspiraci Sutnarovým dílem.

Významným hostem slavnostního udílení cen byl prorektor pro rozvoj a vnější vztahy ZČU Vladimír Duchek, který se ve svém projevu věnoval rozboru historického nazírání na krásno a estetično. "Pro mě, jako technika, je významné, že moji kolegové zde na fakultě smysl pro krásno pěstují, a umožňují jeho vnímání všem studentům. Citlivý člověk rozpozná synergie a souvislosti vzájemného ovlivnění umění, myšlení i technické kreativity. Naše škola vždy přispívala k rozvoji průmyslového potenciálu v našem působišti, ale přebírá i zodpovědnost za ovlivnění kulturně společenského života v regionu. Nesdílíme věru povrchní názor o životě, který by redukoval jeho smysl na pouhou hospodářskou prosperitu," komentoval současnou situaci a podotkl, že odborné posuzování svobodné tvorby a inspirace současných uměleckých počinů směřuje k všeobecné kultivaci společnosti a je úkolem hodným univerzity.

Mezi další vzácné hosty patřila Politická tajemnice pro lidská práva Velvyslanectví Spojených států amerických v ČR paní Julianne Parker, která ve své řeči vyzdvihla umělecký přínos Ladislava Sutnara na poli grafického designu.

Cena Ladislava Sutnara je nejen oceněním pro výjimečné umělecké a pedagogické osobnosti a instituce za jejich mimořádný přínos světu umění a designu, ale i vyjádřením pocty životu a dílu Ladislava Sutnara, na jehož umělecký odkaz Sutnarka svojí činností navazuje. Letošní udílení cen bylo o to významnější, neboť se konalo přesně 120 let po narození Ladislava Sutnara. „Jeho tvorba je nadčasová. Přestože si právě nyní připomínáme 120 let od jeho narození, jeho dílo je živé, svěží a stejně inspirativní dnes, jako v době svého vzniku," zdůraznil ve své promluvě děkan Josef Mištera.

Součástí programu slavnostního dne bylo také otevření výstavy "Laureáti CLS", která představila tvorbu oceněných. Laureáti strávili v Plzni několik dní, během nichž si mimo jiné prohlédli budovu Sutnarky, navštívili výstavu autorského šperku ateliéru Design kovu a šperku v Galerii Sýpka na Klenové, poklonili se památce Ladislava Sutnara u jeho čestného hrobu na Ústředním hřbitově, navštívili vernisáž výstavy CXX LS v Galerii Ladislava Sutnara a obdivovali další krásy Plzně a jejího okolí.

Foto: Jana Černá a Matěj Veselý

Naposledy změněno pátek, 17 listopad 2017 08:56