William Lobkowicz převzal čestný doktorát

středa, 08 listopad 2017 00:00

Ve středu 8. listopadu se na půdě Západočeské univerzity v Plzni uskutečnilo slavnostní zasedání Vědecké rady ZČU. Čestný titul doctor honoris causa zde převzal William Lobkowicz, potomek roudnické větve rodu Lobkowiczů.

Čestný titul doctor honoris causa byl na základě návrhu děkana Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara doc. Josefa Mištery udělen Williamu Lobkowiczovi, a to za jeho přínos v oblasti péče o kulturní bohatství a jeho rozvoj.

William Lobkowicz (nar. 1961 v Bostonu), který do Plzně přijel v doprovodu své manželky Alexandry Florescu, je potomkem jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů, jehož kořeny sahají do 14. století. Pochází z roudnické větve rodu a spravuje část rodinného majetku Lobkowiczů v ČR, kam patří například zámek v Nelahozevsi, zámek v Roudnici nad Labem i známý Lobkowiczký palác v areálu Pražského hradu.

Wiliam Lobkwicz je čtvrtým dítětem a třetím synem Martina Lobkowicze, který emigroval do USA. Po absolutoriu na Harvardské univerzitě (obor Evropské dějiny) se William Lobkowicz věnoval podnikání. Krátce po roce 1989 se přestěhoval do Čech a ujal se majetku své rodiny. Posledních 25 let věnuje své úsilí na záchranu, obnovu, uspořádání a zpřístupnění rodinného majetku veřejnosti.

Umělecká sbírka roudnické větve Lobkowiczů patří k historicky nejcennějším, rozsahem největším a nejzachovalejším soukromým sbírkám umění a architektury ve střední Evropě. Vyvrcholením úsilí Williama Lobkowicze o zachování národních kulturních pokladů je zřízení Lobkowiczké knihovny na zámku v Nelahozevsi a plánované vytvoření muzea v rodném domě Antonína Dvořáka tamtéž. Za účelem uchování sbírek založil William také Lobkowiczkou nadaci, jejímž posláním je pečovat o památky a umělecké předměty tak, aby se zachovaly pro budoucí generace.

V roce 2015 převzal William Lobkowicz Cenu Ladislava Sutnara za svoji vytrvalou práci a za zásluhu na zpřístupnění národních kulturních pokladů pro příští generace.

Jako dar od Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara obdržel William Lobkowicz ručně šitý talár a čepec - obojí vytvořené podle návrhu docentky Heleny Krbcové, která vede na Sutnarce obor Fashion design. „Přemýšleli jsme, co by se dalo přidat k jedinečným uměleckým sbírkám Lobkowiczů, a rozhodli jsme se navrhnout a nechat ušít nádherný talár a čepec z nejvzácnějších materiálů. Na čepec jsme nechali vyrobit speciální schránku, uvnitř které je také certifikát, obsahující, kdo talár dostal, od koho a proč," popisuje děkan fakulty Josef Mištera.

Koženou etue na čepec oválného tvaru s víkem navrhla MgA. Mgr. Petra Soukupová - vedoucí ateliéru Kniha a tvarování papíru. Pouzdro je z černé skopoviny a uvnitř je tištěný erb na hedvábí, pouzdro je vystláno sametem. Dále jsou součástí daru kožené desky na certifikát opatřené ražbou rodového erbu na přední straně, vnitřní strana desek je potažena sametem.

Talár je ušit z pravého hedvábí a obsahuje i prvky ze sametu a saténu. Na jeho zadní části je na horizontálním pásu umístěn rodový erb Lobkowiczů. Talár je tradičně modelován a zhotoven na míru nositele, s velkým podílem rukodělné práce a ručního šití, o které se postaral krejčí Jan Prýmek z Plzně. Na uložení taláru je určen zvláštní vak z hedvábného taftu se znakem rodu Lobkowiczů. „Až bude rod Lobkowiczů slavit tisícileté výročí své existence, mohou si jeho členové připomenout i tímto darem dnešní slavnostní událost," doplňuje Josef Mištera.

William Lobkowicz tak získal nejvyšší ocenění, které univerzita uděluje, a stal se členem akademické obce ZČU. V přednášce, která následovala po promočním aktu, připomněl, že ho s Plzní a Západočeskou univerzitou pojí mimo jiné přátelství s Radoslavem Sutnarem, synem významného malíře a jednoho ze zakladatelů grafického designu Ladislava Sutnara. „Příběh našeho rodu, jenž v posledních sedmdesáti letech dvakrát přišel o veškerý svůj majetek a dvakrát jej získal zpět, vykazuje určité podobnosti se Sutnarem. Tou nejvýznamnější je, že jsme nikdy nezapomněli, kde jsou naše kořeny, a že jsme se mohli díky Sametové revoluci vrátit a zapojit do budování budoucnosti České republiky, a to zejména na poli kulturního dědictví a vzdělávání," uvedl William Lobkowicz.

Při slavnostním zasedání Vědecké rady ZČU byli dále představeni noví profesoři a docenti. Mezi nimi byli i noví docenti Sutnarky:
doc. MgA. Luděk Míšek - jmenován docentem v oboru Výtvarné umění se zaměřením Volné umění rektorem Akademie výtvarných umění,
doc. MgA. Benedikt Tolar - jmenován docentem v oboru Výtvarná tvorba rektorem Vysokého učení technického,
doc. MgA. Gabriel Vach - jmenován docentem v oboru Architektura a design rektorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Rektor Miroslav Holeček předal pamětní medaili za významnou pedagogickou činnost v oboru fashion design docentce Heleně Krbcové a čestné uznání za mimořádné výkony v tvůrčí a umělecké činnosti docentu Petru Vogelovi.

William Lobkowicz strávil v Plzni se svojí chotí téměř celý den, během něhož si kromě slavnostního zasedání Vědecké rady ZČU prohlédli budovu Sutnarky, virtuálně navštívili největší výstavu autorského šperku ateliéru Design kovu a šperku v Sýpce na Klenové, zúčastnili se slavnostního přijetí u rektora ZČU a diskutovali s vedením fakulty o další možné spolupráci a Nadaci Sutnar/Nadaci Radoslava a Elaine Sutnarových, kterou fakulta zřizuje.

Foto: Hana Kuthanová

Naposledy změněno úterý, 14 listopad 2017 14:54