Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Slunce – klíč k barvám v díle Ladislava Sutnara

čtvrtek, 09 listopad 2017 00:00

Ve čtvrtek 9. listopadu 2017 se konal u příležitosti 120. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších Plzeňanů, geniálního designéra a malíře Ladislava Sutnara, vzpomínkový pietní akt u jeho čestného hrobu.

 „Začalo to tak... Nejdřív se narodil Bohuslav... Miroslav... Jaroslav... a Zdeňka. A až o 20 let později v úterý 9. listopadu 1897 se manželům Rosálii a Václavovi Sutnarovým narodil Ladislav. Říkali mu Slávek, bylo to dítě hýčkané, talentované a nesmírně živé. Jeho čtyři již dospělí sourozenci na něho dohlíželi a finančně jej podporovali..." toliko úryvek z komiksu Ladislav Sutnar - plzeňský rodák a zakladatel moderního grafického designu, který vznikl v roce 2013 pod vedením doc. Barbary Šalamounové.

Před pietním aktem se děkan fakulty Josef Mištera tázal Sutnarova syna Radoslava, jaké měl otec rád květiny. „Otec miloval slunce. Jeho jemnost ráno a večer i jeho sílu a intenzitu v poledne. To množství variant barevných odstínů. Vždycky to chtěl namalovat, ale necítil se schopen to zachytit. Protože miloval slunce, měl z květin nejraději slunečnice...", popisuje ve své odpovědi Radoslav L. Sutnar.

U čestného hrobu na Ústředním hřbitově v Plzni se sešli děkan fakulty doc. Josef Mištera spolu s proděkany Mgr. Jindřichem Lukavským, Ph.D. a MgA. Vojtěchem Aubrechtem. Přítomni byli také laureáti Ceny Ladislava Sutnara malíř, grafický designér a rektor Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě prof. Stanislav Stankoci a průmyslový designér, kinetický sochař mezinárodního věhlasu a emeritní rektor krakovské akademie prof. Piotr Bozyk.

Účastníci pietního aktu položili na čestný hrob Ladislava Sutnara a jeho ženy Františky, přesně 120 let po jeho narození, 120 gerber v barvách slunce. Děkan fakulty spolu s laureáty Ceny Ladislava Sutnara ještě Sutnarovy oblíbené slunečnice. Kytice bílých chryzantém patřila Františce (Išce) Sutnarové.

Foto: Jana Černá

 

Naposledy změněno pondělí, 13 listopad 2017 11:51

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E

vnější vztahy a informace k přijímacímu řízení
pro zahraniční uchazeče

mgr. markéta kohoutková

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel / 377 636 716

fax / 377 636 702