Zvuk prachu a zeleně

Ateliér Malby srdečně zve na výstavu v pražském uměleckém studiu Bubec.

vernisáž: sobota, 28 říjen 2017
od: neděle, 29 říjen 2017
do: středa, 15 listopad 2017

Ateliér Malby Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni existuje teprve čtvrtým rokem a výstava v Bubci je jeho první větší představení v Praze.

Budova plzeňské fakulty je koncipována jako velký otevřený prostor, který vytváří vizuální i fyzickou prostupnost mezi ateliéry. Malířům vyhovuje kvůli intenzivnější vizuální inspiraci zabrousit občas do alternativního prostředí a tvůrčí pobyt v Bubci patří mezi ně. Studenti i s vedoucím ateliéru doc. Alešem Ogounem sem přenesli svoje vize a semestrální projekty, které konfrontují se specifickým prostředím, nebo se jím inspirují.

V našem ateliéru zastáváme malířské teze, jenž se snaží stimulovat vrozenou citlivost, vybudit schopnost vidění a uvažování v intencích malby, která je založena na výpovědní a emocionální funkci barvy. S malbou a obrazem pracujeme jako se samostatnými nositeli neverbálních sdělení. Zabýváme se základními principy malířské řeči a malířskými obsahovými vrstvami prostřednictvím většiny klasických médií i malbou transformovanou elektronickými médii a hledáním dalších možností využití nejnovějších technik a materiálů.

Synthesia je anomálie mozku, kdy dojde k propojení dvou a více smyslů. To znamená, že například určitý zvukový fenomén se vám spojí s určitým vizuálním fenoménem, hmatový s čichovým či v jiné kombinaci. Ale citlivý malíř ani tuto anomálii nepotřebuje k tomu, aby klidně maloval zvuk prachu i zeleně. V ateliéru pracujeme se schopností vidění a uvažování v intencích malby jako média, zejména s výpovědní a emocionální funkcí barvy. Kvůli inspiraci jsme přenesli náš ateliér na týden do alternativního prostředí výtvarného studia Bubec Čestimíra Sušky v Praze a naše výtvarné vize záměrně konfrontovali se zvuky, pachy, tvary a náladou místa...

V uměleckém prostoru v Praze-Řeporyjích budou vystavovat tito studenti a pedagog: Kristýna Šraierová, Tereza Lišková, Evelína Vaněčková, Patrik Rutkovský, Martin Prachař, Andrea Uhliarová, Alice Šamalíková, Fred Suja, Michaela Pavízová, David Simon, Sára Syslová, Thu Ha Le, Alex Vido, František Felix a Aleš Ogoun.

doc. akad. mal. Aleš Ogoun