Být_součástí

Ateliér Design kovu a šperku zve na svou doposud největší výstavu v Galerii Sýpka na Klenové. Společně s výstavou je vydáván reprezentativní, výběrový katalog prací, který vznikl pod záštitou a za finanční podpory hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda. Výstava byla prodloužena do 19. listopadu.

vernisáž: čtvrtek, 26 říjen 2017
od: pátek, 27 říjen 2017
do: neděle, 19 listopad 2017

Šperk je pro nás jedinečné výtvarné médium, autorské sdělení, způsob komunikace a okouzlení. Učíme se jít cestou hledání krásy kolem i v nás. Studenty vedu tak, aby si byli vědomi své zodpovědnosti k tvorbě vůči sobě samým, ale i všem ostatním. Aby se naučili věřit tomu co vytvářejí a cokoliv, s čím se zabývají, neřešili jen povrchně a z každého tématu vytěžili maximum. Není malých témat, stejně jako není možné cokoliv obejít.

Výstava představuje určitou sounáležitost v myšlenkovém pojetí hodnot, spolu s náročností a variabilností řemeslně-materiálového zpracování. V konečném důsledku představuje i nastavenou kvalitu měřítek vnímání autorského šperku. Chci, aby si studenti jako tvůrci i malého šperku byli vědomi toho, že i tento drobný předmět má svůj smysl. Že obsahuje něco, co může přesahovat jeho účelnost. Nemusí to být jen snaha udělat věc tvarově efektní a čistě řemeslně zvládnutou. Je to i něco navíc, co může spoluvytvářet příběh lidského života.

Plně se ztotožňuji se slovy sklářského výtvarníka, malíře, sochaře a teoretika, prof. akad. mal. Josefa Kaplického: „Bude tedy asi nutné nejlépe nedělit umění na malé a velké, volné a užité, ale raději naslouchat uchem co nejpokornějším, kde se kmitl život, jasné poznání, současnost, kdy se podařilo říci slovo tak prosté, jako se dýchá, a být lhostejný k tomu, je-li ono jasné slovo ve zlatém rámu, nebo je-li jen zákolníčkem kola brodícího se prachem silnic".

Petr Vogel

Foto: Martina Havlová