Je suis Sutnarka

od: pátek, 06 říjen 2017
do: neděle, 29 říjen 2017

Je suis Sutnarka

Sutnarka je Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara. Sutnarku nazývají také „Továrnou na umění", protože její budova má takový styl. Připomíná výrobní halu. Fabriku. Obvykle je nastrojená do děl svých studentů a pedagogů. Její outfit se skládá z plakátů, oděvů, knih, fotografií, kreseb, instalací, projekcí animovaných filmů, komiksů, ilustrací, váz, porcelánových servisů, grafiky, šperků, bot, oděvních doplňků, soch, designových modelů, obrazů, objektů a všeho, co si jen dovedete představit. Sutnarka je podmanivá a rozkošná. Hned po ránu, když se probouzí k životu, procitá a postupně se zaplňuje šumem hlasů a ruchy práce. V podvečer ostrůvky světla v jejích halách, v dílnách a studiích, odhalují do tvorby zabrané studenty, pro které čas přestal existovat.
Občas se zvlášť slavnostně nastrojí na úžasná představení, velkolepé koncerty a show, kdy pestře září do noci jako gigantický lampion. A jindy se chvěje, napjatou, horečnou a přitom tvořivě dělnou atmosférou přijímacích zkoušek, která ji každoročně proměňuje v hučící úl plný pestrobarevných postav.
Dovolte jí, aby se s vámi seznámila a okuste zde na výstavě alespoň vzorek kouzla, chutí a atmosféry Sutnarky, která si podmaňuje své studenty a motivuje je k těm nejlepším výkonům. Jistě si vás získá a na oplátku vás uvítá zase u ní doma. V Plzni.

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara je mladá umělecká škola otevřená současným trendům na poli designu a užitého umění. Zakotvení v tradici jí dává návaznost na odkaz významného plzeňského rodáka a mezinárodně uznávaného česko-amerického designéra Ladislava Sutnara.

Unikátně řešená budova školy nabízí snadné mezioborové prostupy a inspirace. Atraktivita studia je také dána nabídkou oborů designu s participací odborníků z technických fakult, zajišťujících návaznost na průmyslovou výrobu a praxi. Dorozumívací prostředky umění a designu jsou obecnější než lidské jazyky. To umožňuje snadno překonávat kulturní a sociální bariéry. Mnoho pedagogů na škole získalo zahraniční zkušenosti, fakulta má mezinárodní uměleckou radu, spolupracuje s řadou českých i zahraničních kulturních a vzdělávacích institucí.

Letní škola umění ArtCamp dosáhla mezinárodního věhlasu. Důležitou roli sehrála Sutnarka v projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Její aktivity se vážou ke slavným plzeňským osobnostem (Ladislav Sutnar, Jiří Trnka) a napravují kulturní paměť veřejnosti. Umělecká kultivace a propagace regionu v mezinárodním kontextu je cestou do budoucnosti, na níž Sutnarka ráda přivítá zahraniční partnery.