Do filozofické fakulty přes iluzivní malbu

středa, 11 říjen 2017 10:28

Průchod budovy filozofické fakulty v Sedláčkově ulici dekorovala malba, jejíž autorkou je studentka ateliéru Ilustrace Nina Bednářová. Její ilustrace představuje, jak by to asi vypadalo, kdyby si lidé prohodili role se zvířaty.

V rámci vyhlášené soutěže filozofické fakulty vybrala komise pro realizaci její autorskou práci. Na 80 metrech čtverečních vzniklo dílo s výjevy evokujícími různá česká lidová rčení. Na samotné výmalbě poté pracovalo až 13 studentů a absolventů Sutnarky po dobu jednoho měsíce. „V průměru jsme pracovali ve třech až čtyřech lidech. Mezi ty, kteří se mnou spolupracovali dlouhodoběji, patří Julie Čermáková, Stanislava Malcová a Tereza Polívková. Výraznější stopu zanechala i Evelína Vaněčková a skvělí kreslíři Tomáš Staněk a Josef Sedlák. Dalšími, kdo přispěli k tomu, abychom ilustraci mohli dokončit, jsou Andrea Haderková, Eliška Frančová, Josef Barták, Kristýna Nová, Frederik Suja, Ha Thu Le a Martin Prachař", vyjmenovává své pomocníky Nina Bednářová a všem zúčastněným zároveň vyjadřuje velký dík za spolupráci.

Výsledná malba se od původního návrhu mírně liší, což vyplynulo během realizace při práci s prostorem a jednotlivými architektonickými prvky, které autorka nakonec zakomponovala do výmalby nenápadnou a nenásilnou formou.

„Snažila jsem se toto téma pojmout vtipnou formou. Do ilustrace jsem přenesla několik typicky českých přirovnání. Když vstoupíte z ulice do průjezdu, po levé straně sedí skupinka u stolu, první bytost na vás hledí vykuleně, což evokuje rčení: To jsem z toho jelen! Další je moudrá jako sova a postava sedící uprostřed všemu rozumí jako koza petrželi," popisuje studentka.

Pokud návštěvník bude postupovat průchodem dál, narazí na další frazeologická přirovnání. Potká například zamilovanou dvojici, která je symbolem přirovnání „věrný jako pes". Jemný náznak lakoty vyobrazuje krkavčí matka, která se nemíní podělit o zmrzlinu se svým drobečkem. V neposlední řadě v malbě divák narazí na ženskou postavu, která se řehtá jako kobyla vedle postavy muže, který „pije jako doga".

Stylizované siluety lidí zastávají role zvířat, pobíhají za potravou, odpočívají, bojují mezi sebou o samičky nebo si jen tak hrají. „Pravda je, že zvířata se nevozí na kolotočích připevněných na pouličním osvětlení, ale svět je jeden velký cirkus, tak proč si s tím absurdnem trošku nepohrát," vysvětluje svůj záměr Nina.

Foto: Julie Čermáková

Naposledy změněno středa, 11 říjen 2017 11:24