Absolventka ateliéru Fashion design navrhla oblečení pro atopiky

pondělí, 11 září 2017 14:32

Stanislava Malcová propojuje ve své tvorbě módu se současnými trendy, které spojuje s novými materiálovými možnostmi. Tak tomu bylo i v její diplomové práci.

„Zaujal mne materiál od značky CleverTex, který dokáže pomoci lidem s atopickým ekzémem. Cílovou skupinou mojí práce jsou právě mladé ženy s tímto onemocněním. Chtěla bych zlepšit jejich zdravotní stav oblečením, které pomůže při klasické léčbě," říká absolventka Sutnarky.

Nejde ale pouze o reálnou pomoc antiseptickým chitosanem, který materiál obsahuje, zároveň se mladá designérka rozhodla používat pouze přírodní hedvábí, nebarvenou bavlnu ve formě úpletu a bambusový úplet. Další materiálovou částí je látka obsahující ionty stříbra a termoizolační materiál. Všechny tyto materiály jsou velmi příjemné pro pokožku. Hlavním účelem oděvů by měl být vysoký komfort při nošení a co nejmenší dráždění pokožky na místech postižených ekzémem.

„Šila jsem oblečení pro tři své kamarádky, které trpí atopickým ekzémem. Každý kus je tak šitý přímo pro konkrétní osobu," popisuje Stanislava Malcová. Ačkoliv je kolekce složená z oděvů pro tři různé lidi, působí jako ucelená linie. Vedle zdravotních aspektů ji spojuje minimalistický a funkční design a neutrální barevnost v odstínech jemné béžové.

„Vedle oděvů vzniklo i video nebo časopis, který přináší rozhovory o tom, jak konkrétní lidé snáší atopický ekzém, jak řeší výběr a nakupování oblečení a podobně," vysvětluje Stanislava Malcová.

„Bylo pro mě důležité nejen to, aby šlo o funkční oblečení, ale i to, aby se v něm nositelky dobře cítily. Aby věděly, že vzniklo právě pro ně a aby se jim líbilo," říká Stanislava s tím, že doufá, že by se její diplomka mohla stát základem a prvním odrazem k vlastní značce. „Oděvy z diplomky mám v plánu darovat třem dívkám, pro které vznikly. Bylo by skvělé, kdyby se mi podařilo navázat spolupráci s firmou, která tyto speciální materiály vyvíjí v Ústí nad Orlicí. Mým cílem by bylo šít oblečení pro konkrétní lidi a jejich specifické potíže," svěřuje se autorka.

Naposledy změněno pondělí, 11 září 2017 14:48