Labyrint na ulici

V letošním roce jsme součástí festivalu Živá ulice, jehož hlavní část se koná právě v těchto dnech.

od: pondělí, 14 srpen 2017
do: neděle, 20 srpen 2017

V týdnu od 14. do 20. srpna bude před Galerií Ladislava Sutnara umístěna site-specific instalace čerstvé absolventky bakalářského programu ateliéru Intermédií Inesy Plassové. Její Labyrint je „živou instalací" pro Živou ulici.

"Instalace nechává divákovi dostatečnou volnost a prostor. Cílem mé práce je propojení všech lidí, kteří se k objektu přiblíží. Jde mi o zamyšlení nad svobodou člověka z hlediska společenského, nikoli politického. Toho jsem chtěla docílit pomocí zvětšeného herního objektu, kterým je právě motorický labyrint. Což je trojrozměrná obdoba klasického labyrintu, zachovává stěžejní téma hledání cesty. Vytvořila jsem interaktivní, hravý objekt, umístěný přímo do prostoru dění - mezi veřejnost. Celý objekt je sestaven ze železa pomocí svářečské techniky. Kdokoli přistoupí, může se svobodně rozhodovat, jak s předmětem zacházet. Volný prostor je možností volby, v jehož rámci se může člověk rozhodovat sám za sebe. Na druhou stranu máte dané ohraničení úseku, ve kterém se můžete pohybovat. Stejný princip platí v našem životě. Absolutní, ideální svoboda vlastně neexistuje a neexistovala ani nikdy dříve, ať se nám to líbí nebo ne, jsme vždy něčím omezeni. Přála bych si, aby lidé na chvíli zapomněli na své stereotypy a zkusili se skrze tento objekt vrátit k bezprostřednosti a hravosti, kterou jistě v dětství měli, a popřemýšleli nad tím, co pro ně znamená svoboda a co jim přináší či naopak bere."

Inesa Plassová

Více o programu Živé ulice najdete na www.zivaulice.eu.