„How to save the world“ očima studentky Sutnarky

úterý, 01 srpen 2017 15:00

Studentka ateliéru Ilustrace Štěpánka Jislová se svým komiksem sklízela vavříny v mezinárodní soutěži "Animate Europe!".

Animate Europe je soutěž pro komiksové kreslíře, která je organizována každé dva roky nadací Friedricha Naumanna (Friedrich Naumann Foundation for Freedom). Letos se konal její třetí ročník a jako téma, vzhledem ke složité politické situaci, bylo zvoleno Re-animate Europe aneb jak pomoci Evropě a EU najít znovu svoji stabilitu. Soutěž probíhá ve dvou kolech. Do prvního kola účastníci zasílají první stránku z osmi a popis příběhu, této části se zúčastnilo 75 autorů z 24 zemí. Z této skupiny porota vybírá 7 finalistů, kteří své příběhy dokreslí. Na slavnostní vernisáži, která se konala 11. července v bruselském muzeu komiksu Centre Belge de la Bande-Dessinée, představili finalisté své příběhy a byla vybrána první tři místa. Třetí místo získala právě Štěpánka.

„Můj komiks vychází z myšlenky, že jestli se má cokoli zlepšit, tak člověk musí začít od sebe. Sesbírala jsem osm obecných pravidel, která by možná mohla vést k lepšímu životu a jelikož má EU tak ráda všechny možné manuály, sestavila jsem je do téhle komiksové příručky. Poslední dobou jsem hodně přemýšlela nad tím, že v komiksu se neustále opakuje filmová řeč a že by bylo možná zajímavé prozkoumat, jaké výrazové prostředky náleží oproti ostatním médiím pouze komiksu. A tak vzniklo něco na pomezí infografiky a komiksu", popisuje autorka.

Štěpánka Jislová se věnuje převážně komiksové tvorbě. Její komiksy vyšly v mnoha českých i zahraničních časopisech. V roce 2013 získala za komiks Strom první cenu v soutěži CZ.KOMIKS. Zúčastnila se komiksového sympozia Superhrdinové východního bloku galerie Klatovy Klenová a v roce 2016 se stala v rámci prestižního grantu Getting to know Europe rezidentkou Wilkinson College v Kalifornii.

Naposledy změněno úterý, 01 srpen 2017 15:12