Landscape festival 2017

pondělí, 15 květen 2017 14:26

fotogalerie

Landscape Festival je již pátým rokem největší platformou v ČR zaměřenou na prezentaci krajinářské architektury a veřejného městského prostoru. Přináší řadu podnětů a inspirací pro konkrétní lokality v místech konání festivalu a jeho cílem je především zvyšování zájmu o kvalitu prostředí, povědomí o možnostech změn, zapojení krajinářské architektury do organismu města, podněcování debat mezi obyvateli, odborníky a místní samosprávou.

Landscape Festival je osvětou i mezioborovým dialogem nejen českých, ale také mezinárodních odborníků. Prezentuje inspirativní výstavy s kvalitními příklady realizací z českého i zahraničního prostředí, organizuje přednášky či workshopy. Přední tvůrci i studenti uměleckých škol prostřednictvím uměleckých a krajinářských instalací a architektonických intervencí oživují zanedbávaná či problematická místa a vyhledávají lokality, které mají velký potenciál.

Umění ve veřejném prostoru
Nejen díla českých, ale rovněž zahraničních umělců a architektů budou potkávat lidé v ulicích, postindustriálních areálech i rekreační krajině města Plzeň. Kromě zmíněného studia NL Architects & Gena Yamamoto a jejich interaktivní mobilní instalace Moving Forest na zahájení festivalu připraví díla do veřejného prostoru umělci Dagmar Šubrtová a Jan Zdvořák, designéři Egoé, architekti Archanti, Martin Kloda (Archwerk) a ateliér OTTOTTO (PT). Do LFP se zapojí rovněž studenti architektury, urbanismu, krajinářské architektury či uměleckých oborů. Bude zde také postaven pavilon navržený na workshopu s architekty ateliéru Kenga Kumy (JP).

Festival se nebude odehrávat pouze v centru, ale i v industriálním prostředí plzeňského pivovaru, DEPA2015 či kulturního centra Papírna. Festival zároveň poukáže na problematická místa (okolí Fakultní nemocnice v Plzni-Lochotíně). Vybranými místy jsou dále ulice Bedřicha Smetany, náměstí Republiky, Piazzeta na Anglickém nábřeží, diskutované kruhové objezdy (folmavská rondel), z krajinných příkladů soustava Boleveckých rybníků či trasy podél plzeňských řek v centru města. Oslovení autoři na vytipovaných lokalitách nabídnou možnosti, jak formou site specific instalací reagovat na problémy daného území a zároveň podnítit debatu o veřejném prostoru.

Příklady úspěšných proměn a revitalizací
Formou několika inspirativních výstav ukáže LFP kvalitní projekty krajinářské architektury české i evropské scény. Obyvatelé i návštěvníci Plzně a LFP mohou očekávat nové pojetí města jako kulisy – galerie pod sluncem. Zajímavé realizace prezentují výstavy Industriální topografie/Architektura konverzí ČR 2005–2015, CzechScape/Portrét současné krajinářské architektury, Současná umělecká díla v krajině nebo Park desetiletí.

Naposledy změněno pondělí, 15 květen 2017 14:38