Design v pohybu 2015 - 2020

vernisáž: čtvrtek, 04 květen 2017
od: pátek, 05 květen 2017
do: neděle, 03 září 2017

Vzhledem k nedávným výročí výuky průmyslového designu na ÚK FSI VUT v Brně a Ústavu designu na STU v Bratislavě byla navržena série mezinárodních výstav s pracovním názvem Design v pohybu aneb pohyb v designu 2015 - 2020.

Letošní pokračování projektu Design v pohybu je tentokrát na „kolejích" v Muzeu dopravy v Bratislavě ... V muzeích je běžné, že se zde vystavují objekty a dokumenty z doby značně minulé nebo trochu více či méně nedávné... Nyní zde budou ale představeny exponáty, které jsou směrovány do doby budoucí, někdy to mohou být vize hodně vzdálené naší době, možnostem současné technologie i výroby. Naznačují však směr, ideje, které se za několik let už nemusí jevit tak troufalými či bláznivými...

Poprvé se setkají všechny přední designérské školy z Čech a Slovenska, k této výstavě se připojí v automobilovém designu známý ateliér Štefana Kleina na VŠVU v Bratislavě, rovněž FAVU VUT Brno, aby všichni společně demonstrovali svůj designérský pohled pedagogů a studentů - můžeme klidně říci československý - na navrhování v oblasti transport designu a blízkých odvětvích.

Pokud vše půjde dobře, je v roce 2018 plánovaná další větší výstavy v Plzni, Praze a v Brně i Košicích, jako určitý příspěvek k 100 letům vzniku Československa.

Výstavy mohou motivovat ke znovunaplnění vize, kterou naznačil náš přední, přímo československý teoretik průmyslového designu Zdeno Kolesár v katalogu výstavy: "Československo bývalo strojárskou veľmocou a výroba dopravných prostriedkov sa najmä na území Čiech a Moravy rozvíjala už za existencie rakúsko-uhorskej monarchie. Medzivojnové Československo v tomto smere patrilo k popredným krajinám sveta... "

Kurátoři výstavy: prof. akad. soch. Peter Paliatka, odborný garant projektu a doc. akad.soch. Miroslav Zvonek, ArtD., autor projektu a editor katalogu. Koordinace projektu: doc. Ing. Jaroslav Jarema, CSc.
Autor projektu doc. akad.soch. Miroslav Zvonek, ArtD.