Cesta za Gottfriedem Lindauerem

pondělí, 06 červen 2016 18:07

Student Sutnarky Filip Trnka měl v rámci programu uměleckých rezidencí možnost strávit dva měsíce na Novém Zélandu.

Plzeň je nejen rodištěm designéra Ladislava Sutnara, ale i malíře Gottfrieda Lindauera, jehož unikátní portréty maorských obyvatel mohli v roce 2015 zhlédnout i návštěvníci Západočeské galerie v Plzni. Lindauer odešel na Nový Zéland v roce 1874 a jeho portrétní tvorba se stala součástí tamního kulturního dědictví. Zemřel v roce 1926 ve městě Woodville.

Právě do Woodville odjel v únoru student magisterského oboru Ilustrace a grafický design na Sutnarce Filip Trnka, aby v rámci rezidenčního programu strávil na pozvání Lindauer Studio dva měsíce v místech, kde tvořil i slavný malíř. Stal se vůbec prvním místním umělcem na rezidenci a během pobytu nejen čerpal inspiraci pro svoji tvorbu, ale absolvoval i řadu akcí a setkání s místními obyvateli, vedl umělecký workshop pro děti a poznával Tararua District i vzdálenější místa Nového Zélandu. Svůj rezidenční pobyt zakončil úspěšnou prezentací svých prací v rámci závěrečné výstavy - jedná se o soubor portrétů křídou, soubor barevných soutisků na bavlně a velkoformátový monotyp velikosti 3 x 3 metry.

Sám Filip Trnka o své zkušenosti říká: "Od pobytu na Novém Zélandu jsem očekával nový vhled na okolí, na vztahy mezi lidmi a pozorování tohoto vlivu na změně v kresbě. To a víc jsem si z pobytu odnesl. Nový vítr vjemů, kterému jsem byl vystavován každý den, se podepsal na tvorbě, která musela v odlišném prostředí sama sebe obhajovat a zocelovat, ale zároveň se nemohla vlivem okolí neměnit a nevrstvit. Kromě poznávání jiného kusu země jsem také rozšiřoval svoje možnosti. Kromě Hobitína je Nový Zéland tak silně zajímavé místo ve svém napětí mezi maorskou kulturou a evropskými přistěhovalci, mezi minulostí a přítomností kopců, které byly ne tak dávno porostlé neprostupnou buší živelně pulzující výškami stromů, keřů a palem. I člověka, kterého historie nezajímá, nenechá krajina chladným. Jako by se mě na něco ptala - ptala se, čí je. Byla to rozhodně jedna z největších zkušeností, k jaké jsem dostal příležitost."

Výstavou kreseb a fotografií s názvem TARARUA nedávno představil v budově Sutnarky část svých prací a také dojmů, které si z pobytu na Novém Zélandu přivezl. To hlavní nás však ještě čeká, a to prezentace výše zmíněných tisků, které uvidí návštěvníci výstavy klauzurních a závěrečných prací přímo v budově Sutnarky. Výstavu zahájíme v úterý 7. 6. v 16 hodin a potrvá do 26. 6.

Rezidenční pobyt byl realizován v rámci spolupráce Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, Lindauer Studia ve Woodville a Západočeské galerie v Plzni.

Naposledy změněno pondělí, 20 červen 2016 09:03