Opustil nás doc. František Pelikán

úterý, 10 květen 2016 11:45

doc. František Pelikán / † 7. 5. 2016

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara posmutněla.
Dne 7. května 2016 zesnul náš vážený kolega, významný český designér
a jeden ze zakládajících pedagogů naší fakulty.
Je těžké pochopit, že laskavého a milého kolegu s plachým úsměvem pod šedými vousy už v budově Sutnarky neuvidíme při konzultacích se studenty, na schůzi akademického senátu, v komisích semestrálních, klauzurních i závěrečných zkoušek ... už nikdy.
František nám všem bude moc chybět.
Rok statečně a tiše, aniž by tím kohokoliv zatěžoval, bojoval se zákeřnou agresivní chorobou, která ho nakonec udolala, ale do posledních chvil jej nedokázala připravit o chuť vymýšlet, plánovat a rozpracovávat velké nové projekty inovací ve výuce ateliéru designu.
Skromný a nenápadný malý – velký designér po sobě zanechal vrcholné dílo
výjimečné svým rozsahem i mezinárodní úrovní.
Je například autorem designu příměstských vlaků, designových úprav osobního automobilu Škoda, interiéru tramvaje 14T či exteriéru a interiéru vozů Petrohradského metra...
Svá díla, za která obdržel řadu významných ocenění, prezentoval v průběhu života na řadě výstav.
Úctyhodná stopa zde navždy zůstává po jeho působení pedagogickém, v designových specializacích, které založil a v desítkách absolventů, v jejichž tvorbě bude tato výrazná osobnost českého designu žít dál.

S doc. Františkem Pelikánem se rozloučíme v pondělí 16. 5. 2016 v 11 hod.
ve Velké obřadní síni Ústředního hřbitova v Plzni.

doc. Josef Mištera
děkan