Nejkrásnější české knihy jsou i z FDULS

pondělí, 09 květen 2016 17:23

Knihy studentek a absolventek FDULS bodovaly u veřejné poroty.

Památník národního písemnictví vyhlásil výsledky 51. ročníku ceny Nejkrásnější kniha roku, tentokrát za rok 2015. Zástupci veřejnosti i odborné a technické komise vybírali z 202 přihlášených knih. Zatímco odborná porota rozdala ceny ve 13 kategoriích, další desítky cen udělila tzv. Nekrásnější komise složená z 65 porotců reprezentujících široké spektrum společnosti - ty ze svého pohledu nejkrásnější knihy vybírali známí i neznámí lidé různého věku i profesí. Mezi porotci byli například vrátný, zpěvačka, architekt, herečka, předškolák, muž bez domova nebo filmový režisér.

Ocenění od Nejkrásnější komise získaly mimo jiné i knihy čtyř studentek a dvou absolventek Sutnarky:

Tři ocenění pro svoji knihu "Galerie aneb Arturovo dobrodružství" a jedno pro knihu "Ladislav Sutnar - Inspirace dětem" získala absolventka Marcela Konárková. Její knihy zaujaly sociálního pracovníka, orientační běžkyni, tiskovou mluvčí Junáka a předsedu Unie karikaturistů. Pohádkové vyprávění o Arturově putování krajinou obrazů od významných českých malířů dětem umožňuje ocitnout se přímo v dění obrazu a zažít zde různá dobrodružství - k tomu jim pomáhají četné pop-up prvky na stránkách knihy. Děti si tak mohou knihu různě přetvářet a sestavovat si vlastní galerii pomocí hry a své fantazie. Druhá kniha dětem hravou interaktivní formou představuje širokou tvorbu světoznámého umělce a designéra Ladislava Sutnara. V každé kapitole se děti seznámí s jednou z oblastí jeho tvorby (např. design hraček, grafický design, úprava knih a plakátů, malba) a nechají se inspirovat při řešení zadaných úkolů i při vlastních výtvarných pokusech.

Studentskou porotu zaujala pop-up kniha "Jednoho podzimního dne" od absolventky Aleny Krchové, která byla nedávno oceněna i Cenou ministryně školství, mládeže a tělovýchovy. Dětská pop-up kniha doplněná o sadu edukativních hraček byla její diplomovou prací. Hlavním hrdinou pohádky je žalud Bohdan, který se vydá do světa hledat ztracenou čepičku. Díky jeho dobrodružstvím pak děti poznávají svět rostlin a zvířat v lese a u rybníka a získávají řadu faktických informací o přírodě a jejích obyvatelích.

Známý textař Michal Horáček ocenil knihy Renaty Žákové, která zpracovala povídkovou sbírku Kaleidoskop od Raye Bradburyho - tři obsáhlé knihy nesou názvev Černá, Rudá a Bílá. Jednotlivé knihy, které jsou zasazené do pevné kazety, obsahují celostránkové originální linorytové tisky ilustrací. Soubor obsahuje i tři kolibří knihy vždy s vybranou povídkou ze sbírky a s výřezy z daných ilustrací.

Další pop-up kniha, tentokrát na motivy básně Karla Jaromíra Erbena "Štědrý den", zaujala výtvarnici Pavlu Kovaříkovou, která za ni ocenila autorku Janu Vobořilovou. Studentka vykreslila atmosféru balady mnoha detailními ilustracemi, které se vyznačují jemností a odlehčeností a doplňují řadu pop-up prvků na stránkách knihy. Cílem knihy je přiblížit klasické dílo české literatury dnešním dětem a hravou formou oživit jazyk, který nemusí být na první pohled pro děti pochopitelný. Pop-up prvky podporují dějovost básně a pomáhají s vyprávěním.

Architekt Ladislav Lábus vybral jako nejkrásnější magnetickou knihu Jany Hylmarové "Z čeho se skládá lidské tělo". Edukativní magnetická knížka pro děti popisuje a ilustruje systémy lidského těla, jednotlivé orgány a jejich funkce. Navíc je ze stránek možné vyjímat orgány jako magnetky a umísťovat je na plochý závěsný plechový model lidského těla, který je uložen v pouzdře společně s knížkou.

Ilustrovanou knihu "Tradice našeho krajíce" s podtitulem "Rok plný lidových obyčejů na Plzeňsku" od Nicole Sedláčkové ocenila žákyně Barbora Sedláčková. Kniha dětem vstřícnou češtinou přibližuje  koloběh roku s jeho zvyky a obyčeji. Na 110 stranách s více než 150 autorskými ilustracemi autorka chronologicky (od Hromnic až po Vánoční dobu) vypráví, jaké se v Plzeňském kraji například udržovaly/udržují lidové tradice, kde je jejich původ, jaká bývá ústní lidová slovesnost, či který prastarý recept je doprovází.

Naposledy změněno pondělí, 09 květen 2016 21:11