Ladislav Sutnar - užitá tvorba

Další z cyklu výstav projektu Návrat Ladislava Sutnara

Kdy: 16. 5. - 8. 11. 2015
Kde: Západočeské muzeum v Plzni
Vernisáž: 15. 5. 2015 v 17 hod.

Výstava je součástí projektu Návrat Ladislava Sutnara realizovaného v rámci hlavního programu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a jejími partnery. Západočeské muzeum v Plzni představí v rozsáhlém výběru Sutnarovu designerskou činnost v různých oborech užitého umění, zejména porcelánu, skla a kovových předmětů. Připomene tak Sutnarův přínos k rozvoji funkcionalistické bytové kultury a cílevědomému prosazování moderního životního stylu.

Představu o estetických hodnotách Sutnarova pokrokového funkcionalistického designu z třicátých let zprostředkovává a umocňuje nejen početný soubor exponátů, poprvé zahrnující všechny varianty proslulých porcelánových a skleněných stolních souprav, jídelních příborů či dalších kovových doplňků navržených pro Krásnou jizbu. Hlubšímu pochopení Sutnarova uměleckého uvažování a designerského myšlení nahrává rovněž způsob instalace výstavy, záměrně podobný Sutnarovu pojetí prezentace předmětů ve výlohách a tiskovinách prodejny Krásné jizby. Veselým zpestřením muzejní výstavy je kolekce Sutnarových hraček – dopravních prostředků a zvířátek; vzácně je k vidění také stavebnice Postav si město - Build the Town, její jediná sada v Čechách, zapůjčená ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

25. června 2015 bude navíc v hlavní budově Západočeského muzea v Plzni otevřena stálá expozice průřezem tvorbou Ladislava Sutnara, která návštěvníky seznámí se všemi obory jeho mnohostranné a rozsáhlé tvorby.

Naposledy změněno pondělí, 18 květen 2015 14:27